Ekonomi

İŞSİZLİK ORANLARI BELLİ OLDU

issizlik-oranlari-belli-oldu 2019 yılı Temmuz ayı işsizlik istatistikleri belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü.

KÜLTÜREL İSTİHDAMIN YÜZDE 50’SİNİ ERKEKLER YÜZDE 50’SİNİ KADINLAR OLUŞTURDU

kulturel-istihdamin-yuzde-50sini-erkekler-yuzde-50sini-kadinlar-olusturdu 2018 yılında kültürel istihdam sayısı 648 bin kişi olurken, bunun yüzde 50’sini erkeklerin diğer yüzde 50’lik kısmını ise kadınların oluşturduğu görüldü.

EN ÇOK TEKSTİL İHRACATINI ALMANYA’YA YAPTIK

en-cok-tekstil-ihracatini-almanyaya-yaptik Avrupa ülkeleri arasında en çok tekstil ihracatının Almanya’ya yaptığı görülürken, 779,48 milyon euro olduğu görüldü.

İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

ihracat-orani-yuzde-59-artti Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıklanırken, ihracat oranın yüzde 5,9 arttığı saptanırken, ithalat oranın yüzde 27,2 oranında azaldığı görüldü.

GÜRER "ASGARİ ÜCRET EN AZ 2 BİN 200 TL OLMALI

gurer-asgari-ucret-en-az-2-bin-200-tl-olmali CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretin vergi dışı tutulması ve en az 2 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE’YE EN FAZLA TURİST RUSYA’DAN GELDİ

turkiyeye-en-fazla-turist-rusyadan-geldi Türkiye’nin en çok hangi Avrupa ülkelerinden misafir ağırladığı belli oldu.

LEZİTA YENİ BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ İLE SATIŞ AĞINI BÜYÜTÜYOR

lezita-yeni-bolge-mudurlukleri-ile-satis-agini-buyutuyor Lezita, satış ağının önemli bir parçası olan bölge müdürlüklerinin sayısını İzmir ve Çanakkale ile 14’e ulaştırdı.

TÜRKİYE’NİN BEŞ BÜYÜK İLİ DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ LİSTESİNDE

turkiyenin-bes-buyuk-ili-dunyanin-en-pahali-sehirleri-listesinde Dünyadan farklı şehirlerin yaşam maliyeti endeksleri açıklanırken, Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’nın da bu listede olduğu görüldü.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 33’ÜNDE KREDİ KARTI VAR

turkiyenin-yuzde-33unde-kredi-karti-var Ülkelerin kredi kartına sahip olma oranları belli olurken, Türk halkının yüzde 33’ünde kredi kartı olduğu saptandı.

İŞSİZ SAYISI 3 MİLYON 531 BİN KİŞİYE ULAŞTI

issiz-sayisi-3-milyon-531-bin-kisiye-ulasti Temmuz ayı itibarıyla Türkiye genelindeki 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşti.

ZİNCİR MARKETLER 2 AY BOYUNCA % 10 İNDİRİM YAPACAK

zincir-marketler-2-ay-boyunca--10-indirim-yapacak Bakan Pakdemirli, "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı" hakkında açıklamalarda bulundu.

ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

enflasyon-rakamlari-aciklandi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılı Eylül ayı enflasyon oranı açıklandı.

GELİBOLU'DA EV FİYATLARI ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ'NÜN ETKİSİYLE FIRLADI

geliboluda-ev-fiyatlari-canakkale-1915-koprusunun-etkisiyle-firladi Projenin duyurulmasından bugüne konut satış fiyatları Gelibolu'da yüzde 66 arttı.

İŞVERENLERİN İŞE ALIM BEKLENTİLERİ OLUMLU

isverenlerin-ise-alim-beklentileri-olumlu 2018 yılının son çeyreğinde Türk işverenlerin yüzde 19’u istihdam artışı yaşanacağını dile getirirken, yüzde 11’i istihdamda azalma öngörüyor.

SOSYAL AĞLAR ÜZERİNDEN SATIŞ YAPANLARIN SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

sosyal-aglar-uzerinden-satis-yapanlarin-sayisi-1-milyonu-asti Türkiye’de herhangi bir sosyal ağ üzerinden satış yapanların sayısı 1 milyonu aştı.

EN ÇOK ONLİNE GİYİM MAĞAZALARI REKLAMA PARA HARCIYOR

en-cok-online-giyim-magazalari-reklama-para-harciyor E-ticaret sitelerinin yarısı reklamlara yıllık bin dolar veya daha az yatırım yaptı.

TÜRKİYE’DE TOPLAM AVM ALANI 500 BİN METREKARE ARTTI

turkiyede-toplam-avm-alani-500-bin-metrekare-artti 2018 yılının ilk 6 ayında Avrupa’daki toplam alışveriş merkezi alanı 2,4 milyon metrekare arttı.

TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPAN TURİST SAYISI YÜZDE 29 ARTTI

turkiyeye-giris-yapan-turist-sayisi-yuzde-29-artti 2018’in ilk 6 ayında ülkemize giriş yapan turist sayısı yüzde 29 artarken, ziyaretçi sayısının 18,91 milyon kişiye ulaştığı tespit edildi.

TURİZM GELİRLERİNDE REKOR ARTIŞ

turizm-gelirlerinde-rekor-artis 2018 yılının ikinci çeyreğindeki turizm gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 30,1 artarak, 7 milyar 44 milyon 591 bin dolara ulaştığı görüldü.

YOLCU TAŞIMA REKORU ATATÜRK HAVALİMANI’NIN OLDU

yolcu-tasima-rekoru-ataturk-havalimaninin-oldu Atatürk Havalimanı'nın ağırladığı yolcu sayısı 32 milyon 558 bin 271 olarak belirlendi.