26 KASIM GELİBOLU'NUN KURTULUŞ GÜNÜ KUTLANDI

26-kasim-gelibolunun-kurtulus-gunu-kutlandi

Gelibolu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
26 Kasım 2020 Perşembe 12:26

Gelibolu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Gelibolu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü dolayısıyla yapılan tören 2'nci Kolordu Komutanlığı önündeki Atatürk Anıtına Gelibolu Kaymakamlığına vekalet eden Eceabat kaymakamı Hasan Ongu, 2'nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ın çelenk sunmasıyla  başladı. 

Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu yapılarak ardından istiklal Marşı okundu. Tören Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. 


Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar konuşmasında şunları söyledi; "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinde, bugün güzel ilçemiz Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Özgürlük ve bağımsızlık uğrunda, ebedi önderimiz ve başkumandanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde birleşen milletimiz, Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkarak vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmış ve 9 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun İzmir’e girişi ile başlayan kurtuluş günleri, 26 Kasım 1922’de tarihe Gelibolu’nun kurtuluş günü olarak kaydedilmiştir. Bizler Gelibolulular üzerinde yaşadığımız bu toprakların sadece bir kara parçasından ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz. Ulusumuza özgürlük yolunu açan Ulusal Kurtuluş Savaşının tohumları atılmış ve Cumhuriyet’in ön sözü burada yazılmıştır. Birlik ve beraberliğimiz ebediyen sürecek. Cumhuriyetimizin ışığında, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda geçmişimize, şanlı tarihimize hep sahip çıkacağız. Ortak aklın ve bilimin rehberliğinde, yaşadığımız güzel şehrimizi ve ülkemizi onun bıraktığı ilke ve devrimlerin ışığında aydınlık geleceğe taşıyacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Gelibolumuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümünü kutluyor, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatanı ve ulusu uğruna seve seve canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum".Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar'ın konuşmanın ardından şiirler  okundu ve ardından belediye başkanı ve il genel meclis üyelerinin 2'nci Kolordu Komutanı Mustafa Oğuz'a şukran ziyaretinde bulunması ile tören sona erdi. 

Törene Gelibolu Kaymakamlığına vekalet eden Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, 2'nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ve Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ile AK Parti İlçe Temsilcileri, CHP İlçe Temsilcileri, İYİ Parti İlçe Temsilcileri, MHP İlçe Temsilcileri, Gelecek Partisi İlçe Temsilcileri katıldı. 

Haber : Osman Okan


Haber okunma sayısı: 2939

Maskeci


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ