'BARIŞ PINARI HAREKATI' GELİBOLU BELEDİYE MECLİSİ ORTAK DEKLARASYONU

baris-pinari-harekati-gelibolu-belediye-meclisi-ortak-deklarasyonu

Gelibolu Belediye Meclisi "Barış Pınarı Harekatı"nda terörle mücadele eden TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) destek vermek amacıyla 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 20.Maddesinin 7.Bendi uyarınca olağanüstü toplandı.
21 Ekim 2019 Pazartesi 15:46

Gelibolu Belediye Meclisi "Barış Pınarı Harekatı"nda terörle mücadele eden TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) destek vermek amacıyla 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 20.Maddesinin 7.Bendi uyarınca olağanüstü toplandı.

CHP ve AK Parti'nin ortak talebi doğrultusunda gerçekleştirilen ve saygı duruşu ile başlayan Belediye Meclisinin oturumunda saygı duruşunun ardından hazırlanan ortak metin CHP Grup Başkanvekili Mustafa Çoban tarafından okundu. 

"Barış Pınarı Harekatı" İle İlgili 
Gelibolu Belediye Meclisinin Ortak Deklarasyonu


Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 09.10.2019 tarihinde Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyarak bölgedeki huzuru ve barışı sağlama görevini üstlenmiş, ülkemizin güney sınırında oluşturulmaya çalışan terör yapılanmasını yok etmek, bölgenin güvenliğini sağlamak, barış ve huzur getirmek amacıyla "Barış Pınarı" harekatını başlatmıştır.

Suriye’de Mart 2011’den bu yana süren savaş, bir yandan bölgemizin istikrarı bakımından yeni tehditler üretmeye devam ederken, Suriye’yle birlikte ülkemizi de önemli ölçüde etkilemektedir.

Diplomatik olarak uzun süredir yapılan görüşmelerin sonuçlanmaması, emperyalist güçlerin ikiyüzlü politikaları, bölgedeki siyasi emelleri yüzünden bir sonuç alınamaması ülkemizi askeri operasyona zorunlu bırakmıştır.

Bizler geçmişten bugüne vatan, millet, bayrak söz konusu olduğunda, ülkemiz iç ve dış güçlerce saldırıya uğradığında vatanına, bayrağına sadakati olan bağlılığı daha da artan bir milletiz. Millet olarak birbirimize daha sıkı bağlarla bağlandığımız gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ayrılmaz bir parçasıyız.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözleri barışa inanan, Türk halkının her zaman yolunu aydınlatmıştır. Ancak bölgemizde yaşanan gelişmeler ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, halkımızın ve sınırımızın güvenliğini sağlayabilmek adına sınırımızın hemen ötesinde yapılandırılmak istenen terör örgütlerini bölgeden temizlemek, oradaki askerlerimizi ve bölgede yaşayan insanların yaşamlarını korumak, bölgede barışı ve huzuru tesis etmek, sınır bölgesinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine getirilen tezkereye bu metinde imzası bulunan meclis başkanı ve grup başkan vekillerinin mensup olduğu partiler tarafından "evet" denmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, askerimizin bölgedeki teröristlere karşı sınır güvenliğimizi sağlamak, terör yapılanmasını önlemek ve tampon bölge oluşturma amacıyla Suriye topraklarında olması; Uluslararası Hukuk kuralarına ve 20.10.1998 tarihinde Türkiye ve Suriye  arasında akdedilen Adana Mutabakatı sonrasında 2010 yılında "Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması" olarak tanımı değişen anlaşmaya uygunluk arz etmektedir.

Ülkemiz içinde teröre karşı sürdürülen mücadelenin sınırlarımızın ötesinde sürmesi ise, uluslararası anlaşmaların ve angajmanların sağladığı bir haktır. Bu bağlamda, Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye toprakları üzerinde sürdürdüğü terörle mücadelenin meşruluğuna inanıyoruz.

Bölgedeki terör örgütlerine karşı operasyon sivil halkı koruyarak, uluslararası hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirmekte olup, sınır ötesinde güvenli bölgenin tesisi, bölgede barışın sağlanması, bölge halkının huzuru, bu operasyonun en büyük amacıdır.

Suriye ortak tarih ve kültür birlikteliğini, en uzun kara sınırını, karşılıklı olarak soydaş ve akraba topluluklarını paylaştığımız komşumuzdur. Yine öncelikli olarak Türkiye ve Suriye halkları arasındaki tarihsel bağlara ve kardeşliğe verdiğimiz önemi, bölgemizin huzur ve refahına katkı yapma çabamızı ve her şeyden önemlisi Türkiye’nin dış politikasının barışçıl temeller üzerinde yükseldiğini tüm dünyaya aktarmalıyız.

Emperyalist güçlerin bulunduğumuz bölgenin ve Türkiye’nin dış politikasını, geleceğini belirlemesi kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti kendi toprak bütünlüğü kadar komşularının da toprak bütünlüğüne saygı duyan, dışarıdan gelen tüm baskılara karşı bölgede barışı ve güvenliği sağlamayı amaç edinen bir devlet anlayışına sahiptir.

Barış Pınarı harekâtıyla, Türkiye operasyon kabiliyetini, askeri imkân ve yeteneklerini başarıyla ispatlamıştır. Sadece 9 gün içinde bir kısmı üst düzey 765 teröristi etkisiz hale getirerek bin 500 kilometrekarelik alanı terör güçlerinin etkisinden arındırmış, toplam 111 yerleşim birimini kontrol altına almıştır.

9 gün boyunca başarı ile sürdürülen operasyona Suriye’de tüm terör örgütlerinin çekilmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile ABD arasında varılan mutabakat sonucu 120 saat ara verilmiştir.

Yüce Türk Milleti ve Gelibolu Belediye Meclisi olarak bizler tüm kalbimizle;  bölgedeki huzuru ve barışı sağlama görevi omuzlarına yüklenen, Suriye’de PKK-YPG-PYD-DAEŞ ve benzeri terör gruplarınca işgal edilmiş bölgede terörle ve teröristlerle mücadele eden kahraman Mehmetçiğimizin Barış Pınarı Harekatı'ndaki görevlerini başarıyla tamamlamaları sonrası burunları dahi kanamadan ülkemize dönmesini istiyoruz. Askeri operasyonunun yanı sıra gerekli diplomatik mücadelenin de güçlü bir şekilde devam etmesini diliyoruz.

Vatanımızın güvenliği ve milletimizin huzuru için şehit olan askerlerimize, tüm güvenlik güçlerimize, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, gazilerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyoruz.

Bu amansız mücadelede her zaman ve her daim Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bir kez daha önemle vurgulayarak, bu duygu ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.                                

21.10.2019 

  


Haber okunma sayısı: 1010Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ

    Misafir: GEÇ KALDINIZ BUNU KERHEN YAPTIĞINIZ BELLİ LİDERİNİZ YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR DEMİŞTİ AFRİN E GİRMEYİN DEMİŞTİ YANİ SİZ TRİBÜNLERE OYNUYORSUNUZ 22 Ekim 2019 07:57

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ