CHP’Lİ ERKEK: "AYŞE ÖĞRETMEN 'ÇOCUKLAR ÖLSÜN MÜ' DEMELİYDİ?"

chpli-erkek-ayse-ogretmen-cocuklar-olsun-mu-demeliydi

Erkek, "Ayşe Öğretmen katıldığı bir televizyon programında 'çocuklar ölmesin' dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı."
18 Nisan 2019 Perşembe 14:51

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 'çocuklar ölmesin' dediği için 20 Nisan’da 6 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine girecek Ayşe Öğretmen ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Verilen kararın ne hukuka ne de vicdana sığdığını vurgulayan Erkek, Anayasa Mahkemesi Başkan ve Üyelerine seslenerek Anayasa Mahkemesi tarafından tedbiren infazın durdurulması kararının verilmesiyle adaletsizliğe engel olunması gerektiğini belitti.

Erkek’in açıklaması şöyle: "Ayşe Öğretmen katıldığı bir televizyon programında 'çocuklar ölmesin' dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Bebeğinin 2 aylık olması nedeniyle ertelenen infazın uygulanması için öngörülen 20 Nisan 2018 tarihi geldi çattı. Başka bir ifadeyle Ayşe Öğretmen 6 aylık minik bebeğiyle 20 Nisan günü cezaevine girecek. Bunun ne hukukla ne de vicdanla açıklanabilir yanı yoktur. Ve bu adaletsizlik yalnızca Anayasa Mahkemesi tarafından tedbiren infazın durdurulması yoluyla engellenebilir.

Ayşe Öğretmenin 'çocuklar ölmesin' sözünden 'Terör Örgütü Propagandası Yapmak' suçu nasıl çıkarılmıştır? Ayşe Öğretmen söylemediği sözlerden, yorum yapılarak, nasıl sorumlu tutulmuştur? Anayasanın düşünce ve kanaat hürriyeti başlıklı 25. ve düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti başlıklı 26. maddeleri haricinde ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin aynı konuyu düzenleyen 10. maddesi de açıkça Ayşe Öğretmenin sözlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Aynı zamanda Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. maddesinin 2. fıkrası; 'Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi' demektedir. Peki, Ayşe Öğretmen hangi terör örgütünü, nasıl övmüştür?

Ayşe bir öğretmen ve anne olarak 'çocuklar ölmesin' demiştir. Bu sözden 'Terör Örgütü Propagandası Yapmak' suçu çıkarmak hukuka olduğu gibi, vicdana da sığmamaktadır. Ayşe Öğretmen 'çocuklar ölsün' mü demeliydi.

Son günlerde, telafisi imkansız mağduriyetler doğuracak hak ihlalleri başvuruları önünde bekleyen ve bunlarla gündeme gelen Anayasa Mahkemesi, benzer bir konuyla daha anılmaktadır.

Anayasa Mahkemesi'nin Başkan ve Üyelerine sesleniyoruz: Ayşe Öğretmen ve 6 aylık bebeğinin adaletsizliğe ve vicdansızlığa kurban gitmemesi için bir an önce tedbiren infazın durdurulması kararı vermelisiniz; düşünce ve ifade özgürlüğünü, adil yargılanma hakkını, masum bir anneyi ve bebeğini korumalısınız."Haber okunma sayısı: 1648Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
 • geliboluya format atılması lazım

  Misafir: yoksa bu zihniyet bu ilçeyi kaldırmaz gelibolu esnaflık yok idare yok hesap soran yok notere gidiyorsun yasal bir tastik istiyorsun noter diyor ki ilk defa böyle bir şey duyuyorum burada böyle bir tasdik yok diyor (denetçi defteri) mahkemeleri davaları uzattıkça uzatıyor yani gelibolu sanki türkiye de değil her yönü ile format atılması lazım 29 Mayıs 2018 19:02

 • GELİBOLU DAKİ HIRSIZ YÖNETİCİLERE NE CEZA VERİLİR

  Misafir: GELİBOLUDA KÖMÜR FİRMALARI İLE ANLAŞARAK VURGUN YAPAN HIRSIZ SİTE YÖNETİCİLERİNIN CEZA ALMASI LAZIM GELİBOLUYA DOĞALGAZ GELMEDİKÇE BU HIRSIZLIKLAR DEVAM EDECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR.AYŞE ÖĞRETMENE GELİNCE ÇOCUK DİYE KİMDEN BAHSETTİĞİNE BAĞLI TERÖRİSTLERİ KASDEDİYORSA DÜŞÜNDÜRÜCÜ ZATEN 1 YIL ÜÇ AYIN YATARI YOK İKİ GÜN GİRDİ ÇIKTI YAPIYORSUN BU BAYAT HABERİ KALDIRIN ARTIK 20 Temmuz 2018 08:54

 • düşünce özgürlüğü

  Misafir: bence şunu demeliydi,pkk yı meclise sokanların Allah belasını versin demeliydi 24 Temmuz 2018 10:35

 • kaldırın şu haberi ya

  Misafir: fosil haberlerle fosil chp bi yere varamaz 14 Ağustos 2018 20:22

 • ADAM GİBİ ADAM BÜLENT TURAN

  Misafir: ADAM GİBİ ADAM BÜLENT TURAN -CHP DEN BU ÜLKEYE BİR HAYIR GELMEZ ,PARDON AYIR GELMEZ 05 Eylül 2018 10:31

DİĞER HABERLER