ÇIRPILAR TERMİK SANTRALİ BASIN AÇIKLAMASI

cirpilar-termik-santrali-basin-aciklamasi

İDA Dayanışma Derneği tarafından, Çırpılar Termik Santrali Projesi ile ilgili basın açıklaması yapıldı.
12 Nisan 2019 Cuma 16:30

İDA Dayanışma Derneği tarafından, Çırpılar Termik Santrali Projesi ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Açıklama şöyle :

Ülkemizin ve dünyanın geleceğini tehlikeye atan Çırpılar Termik Santrali Projesi derhal rafa kaldırılmalıdır!

Çırpılar ÇED davası için bilirkişi keşfi tarihi 15 Nisan 2019 Pazartesi olarak belirlendi. Saat 09.00'da idare mahkemesinden başlayacak keşif ziyaretinin 11.00 gibi Yenice'de olması beklenmektedir. Konuya duyarlı yöre halkını bilirkişi ziyaretine eşlik etmeye davet ediyoruz.


Çırpılar Termik Santral Projesinin ÇED raporu derhal iptal edilmeli ve proje durdurulmalıdır.


İklim değişikliğinin geri dönüşü olmayan kavşağına 5 kala, başta kömür yakan termik santraller, atmosfere daha fazla sera gazı salınmasına neden olacak her türlü proje, çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının geleceğini tehlikeye atmak demektir.
Ayrıca Türkiye'nin önemli akciğerlerinden ve gıda havzalarından olan Agonya Ovası'na bir kömür ocağı, termik santral ve ilişki kül deposu kurulması, hem bölgedeki insanların sağlıklarıyla oynamak, hem de ülkenin geleceğini tehlikeye atmak demektir.


İklim değişikliğinin doğuracağı birçok sorundan Türkiye de doğrudan ve özellikle etkilenecek; daha şimdiden başlamış olan kuraklık, içme suyu kıtlığı ve tarımsal verim düşmesi gibi sorunlar giderek çok daha fazla etkili olacak.

Bu şartlar altında toprakların sağlığını bozan termik santrallerin gıda havzalarında yapılması ülkeye ihanet edilmesi demektir.


Ayrıca ÇED raporuna göre bu termik santral, soğutma amacıyla yılda 3,5 milyon metreküp, saatte 459 milyon metreküp suyu, tarımsal sulama amaçlı kullanılan Çırpılar Göleti'nden çekecek. Buradaki su yetmezse yer altı suları ve yöredeki diğer akarsuların suyu kullanılacak. Bunun anlamı, bölgenin susuz bırakılması; bölgedeki çiftçilerin tarımsal amaçla kullandığı sulama göletindeki suyun tükenecek olmasıdır. Kuraklığın had safhaya çıkacağı iklim krizi çağında bu tür kararlar, bir bölgenin toptan idam fermanı verilmesi demektir.


Tüm bu nedenlerden ötürü bölge halkının zehirlenmeden yaşama isteğine saygı gösterilmeli; sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının sesine kulak verilmeli ve Çanakkale Yenice Çırpılar Kömürlü Enerji Santrali projesi, ülkenin dört bir yanındaki termik santraller gibi, tamamen rafa
kaldırılmalıdır. Haber okunma sayısı: 434Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ