CUMHURİYET BAYRAMI’NIN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

cumhuriyet-bayraminin-96-yil-donumu-kutlu-olsun

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı yayınladı.
28 Ekim 2019 Pazartesi 12:22

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı yayınladı. 

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 29 Ekim 1923′te Türkiye Büyük Millet Meclisinde Cumhuriyeti ilan ederek, ulusun kaderini değiştirdiler. Esaret altında yaşayan uluslara yol haritası olan kurtuluş savaşımızın demokrasi ile taçlandırılması anlamında kuşkusuz ki Cumhuriyetin ilanı mihenk taşı olmuştur. 

Ümmetçilik yerine ulusçuluğu, sarayın kulları yerine cumhuriyetin eşit yurttaşlarını, bağnazlık yerine çağdaşlığı yeni Cumhuriyetin merkezine alan Mustafa Kemal,  bu adımıyla babadan oğula geçen saltanat yönetimine noktayı koymuş, Türk Ulusu kendisini seçtiği temsilcileri aracılığı ile yönetmeye başlamıştır. 

Cumhuriyetin ilk yıllarından başlamak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Devleti çeşitli gerici kalkışmalarla karşı karşıya kalmış ve her defasında devrimlere inan kadroların ve demokrasi ile tanışan milletin iradesiyle bu kalkışmaların üstesinden gelmeyi başarmıştır. 

Dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet rejiminden rahatsızlık duyan emperyalizmin uzantıları zaman zaman bu niyetlerini örtülü ya da açık bir biçimde ortaya koymaktadırlar. Cumhuriyetimizin laik, demokratik anayasal hukuk devleti olma niteliğini; ılımlı İslam cumhuriyetine evirmeye dönük niyetlerini gizleme ihtiyacı duymadan faaliyet yürütenler bu çabalarında hedefe yaklaştıklarına inanabilirler. 

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası gerçekleştirilen anayasa referandumu ile kuvvetler ayrılığı ilkesi yerle yeksan edilmiş ve parlamento etkisizleştirilerek, tek adam rejiminin alt yapısı hazırlanmıştır. 

Hedeflerine ulaşmak için genç nesilleri kendi felsefeleri doğrultusunda yetiştirmeleri gerektiği bilinci ile hareket eden siyasal iktidar, eğitim sistemi ile yapboz gibi oynamakta bir sakınca görmemiş ve neredeyse bütün okulları imam hatipleştirmekten geri durmamıştır. Bugün memleketin dört bir tarafında kapasitesinin çok çok altında öğrenci ile eğitim öğretim yapan imam hatip okullarını millete dayatmış durumdadırlar. 

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti Türk Gençliğine emanet ederken gençliğin zor kazanılan özgürlüklerinden kolay vazgeçmeyeceğine inanıyordu. Bütün bu olumsuzlukların üstesinden gelecek birikime ve gençliğin kararlılığına sahibiz. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak tek hedefimiz; akıl ve bilimin önderliğinde çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu da aşmak olmalıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi tüm zorluklara, engellere ve saray rejiminin dayatmalarına karşı, ulusun kaderini tek adamın heves ve ihtiraslarına bırakmayacak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu değerleri ekseninde, demokrasiyi savunmaya kararlılıkla devam edecektir. 31 Mart seçimlerinde bizim bu inancımızın temellerinin sağlam olduğu sandık sonuçlarıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. 

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl dönümünü kutluyorum. Haber okunma sayısı: 837Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER