DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE KAZDAĞLARI İÇİN ADALET

dunya-cevre-gununde-kazdaglari-icin-adalet

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu bir basın açıklaması yaptı.
31 Mayıs 2020 Pazar 14:58

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu bir basın açıklaması yaptı. 

Yapılan açıklama şöyle:

"1 Haziran – 5 Haziran tarihleri arasını Çevre Haftası ilan ediyo
r ve 5 Haziran Cuma günü, gençlerimizin ve çocuklarımızın da dışarı çıkabileceği izin saatini gözeterek 'Kazdağları İçin Adalet' sloganıyla Çanakkale Adalet Heykeli önünde saat 14.30’da yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz. Sosyal mesafe kuralları gözetilerek ve kişisel maskelerimizi yanımızda bulundurarak Adalet Heykeli önünde buluşuyoruz". 

Su ve Vicdan Nöbeti  Koordinasyonu olarak, Covid-19 tedbirleri kapsamında milli bayramlarda ve özel günlerde yaptığımız balkondan anma ve kutlamalarına, 1 Haziran ve 5 Haziran tarihleri arasında bu kez de Dünya Çevre Günü için yapılması adına Çanakkale halkını davet ediyoruz. İsterseniz bez bir pankartla, isterseniz çocuklarınızın yapacağı resimlerle bu etkinliğe katılabilirsiniz.

Covid-19 vakasının Türkiye’de görüldüğü ilk vaka tarihi olan 11 Mart 2020 tarihinden itibaren her birimiz bilimsel açıklamalara kulak vererek ve Bakanlığın açıklamalarına inanarak, #EVDEKAL tedbirini onayladık, benimsedik, uyguladık ve yönetimlerinde olduğumuz sivil toplum kuruluşları üzerinden de uyarılara uyulması konusunda çağrılar yaptık. Süreci sekteye uğratacak şekilde değil tam tersine destekleyici ve birlikteliğe özen gösterici şekilde davranmaya dikkat ettik. Çünkü bizler Su ve Vicdan Nöbetinin başladığı ilk günde de dile getirdiğimiz gibi 'yaşam savunucusuyuz'. Öncelikle insan sağlığını, yaşamı korumaya çalışmakta ve doğa ile bütünlüğümüzü kabul etmekteyiz.

Yaşanılan süreç gösterdi ki 'doğayı tahrip etmek' kamusal bir fayda yaratmamaktadır. Süreç gösterdi ki bir kelebeğin uçuşu bütün dünyayı etkileyebilmektedir. Süreç gösterdi ki doğanın bize ihtiyacı yok ancak bizim nefes alabilmemiz için ona ihtiyacımız var. Normalleşme sürecinin başlayacağı ilk haftaya denk gelen Dünya Çevre Günü için pandemi sürecini göz önüne alarak kitlesel eylem ve etkinlik çağrılarını bu süreç için yapmıyoruz, yapamıyoruz. Ancak evlerimizden özellikle de bu haftanın öneminden çocuklarımıza bahsederek ve büyüklerin farkındalığının yansıdığı görselleri evlerimizden paylaşmak istiyoruz. Çanakkale’de verilen mücadele Çanakkale’nin milli değerleriyle örtüşmektedir, bu emperyalist işgale karşı bir mücadeledir. Dağlarımız, derelerimiz, ormanlarımız kamusal yarar gözetilmeden şirketlere peşkeş çekiliyor.


1 Haziran – 5 Haziran tarihleri arasını Çevre Haftası ilan ediyor ve 5 Haziran Cuma günü, gençlerimizin ve çocuklarımızın da dışarı çıkabileceği izin saatini gözeterek 'Kazdağları İçin Adalet' sloganıyla Çanakkale Adalet Heykeli önünde saat 14:30’da yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz. Sosyal mesafe kuralları gözetilerek ve kişisel maskelerimizi yanımızda bulundurarak Adalet Heykeli önünde buluşuyoruz.


Haber okunma sayısı: 5072Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ