EĞİTİM-İŞ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

egitim-is-8-mart-dunya-emekci-kadinlar-gunu-etkinligi

Gelibolu Eğitim-İş Öğretmen Sendikası tarafından, '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' dolayısıyla Gelibolu Leb-i Umman'da bir etkinlik düzenlendi.
10 Mart 2019 Pazar 10:17

Gelibolu Eğitim-İş Öğretmen Sendikası tarafından, '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' dolayısıyla Gelibolu Leb-i Umman'da bir etkinlik düzenlendi.

Gelibolu'da görev yapan eğitimci kadınların davet edildiği etkinlikte Gelibolu Eğitim-İş Öğretmen Sendikası Başkanı Dr. Burcu Topçu Akpınar, 8 Mart'ın önemi konusunda bir konuşma yapıldı.Gelibolu Eğitim-İş Öğretmen Sendikası Başkanı Dr. Burcu Topçu Akpınar şunları söyledi:

"1857 yılında daha iyi iş koşulları için ayaklanan 40.000 dokuma işçisine polisin müdahelesi sonucu 129 kadının hayatını kaybetmesinin üzerinden 50 yıl geçtikten sonra 1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2.Enternasyonal kadınlar toplantısında 8 Mart 1857 tarihinde hayatını kaybeden tekstil işçisi kadınları anmak üzere '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' ilan edildi. 20.Yüzyılın başında Ulu Önder Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham olmuştur. İnsanlık olarak, duygu dünyamız ve iç alemimize bir göz atacak olduğumuzda,  kadınlarımızın, fiziksel olarak narin yaradılışlarının altında aslında engin bir dayanıklılık, üretkenlik ve derinlik barındırdıklarını görmek hiçte zor olmayacaktır. Bu özelliklerinde dolayı insanlığın kalbi de duygusu ve estetiği de kadınlarımız değil midir? Günlük hayatın koşuşturmacasına özellikle hayatın gerçek anlamını ıskaladığımız zamanlarda hayatın temelinin sevgiden ibaret olduğunu bizlere hatırlatan analarımız, kızlarımız, eşlerimiz yani kadınlarımızdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle siz değerli kadın öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm emekçi kadınlarımızın gününü kutluyorum. Kadınlarımızın ülke yönetiminde ve her alanda daha fazla yer alması oldukça önemlidir. Konuşmamı Nazım Hikmet'in Kadın şiiri ile sonlandırıyorum. Kadın 

Kimi der ki kadın;
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın;
Yeşil bir harman yerinde,
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki hayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran..
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım, bacaklarım, başım,
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır.
.Haber okunma sayısı: 751

Reklam Alanı - 3


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ