ENGELLİ ARAÇ PARK YERLERİ İŞGAL ALTINDA

engelli-arac-park-yerleri-isgal-altinda-

Engelli araçlarına ait park yerleri neden işgal edilir?
27 Eylül 2019 Cuma 14:34

Engelli araçlarına ait park yerleri neden işgal edilir?

Bu haberin benzeri bir haber daha önce 15 Haziran 2017 tarihinde bir kez daha yapılmış ama o günden bu güne değişen birşey olmamış.

Gelişmiş ülkelerde engellilere pozitif ayrıcalıklar yapılırken, engellilerin ihtiyaç duydukların alanlara en kestirme yerlerden ve yollardan girmeleri sağlanırken, onların toplumun içine daha rahat ve sorunsuz girmesi için gerekli tedbirler alınırken ülkemizde bu konuya hala dikkat edilmiyor olunması gerçekten düşündürücü.

Haberdeki fotoğraflarda görüldüğü üzere, engellilere ayrılmış araç park yerlerinin engelli olmayan kişilerin araçları tarafından işgal ediliyor olması sadece engellilerin sorunu değil aslında toplumun bir sorunudur. 

Gelibolu'da bunu sıkça görmek mümkün, ücretli otopark alanlarında engelli araçları için ayrılmış park alanları genellikle engelli olmayan kişilerin araçları ile işgal ediliyor. Resmi kurumlar yine ona keza aynı şekilde ve bazılarının engelli araç park yerleri dahi yok.

Engelli bir kişi örneğin Gelibolu Belediyesine giremez, bankalarda işini göremez, gece ve tatil günlerinde nöbetçi eczane çarşı içerisinde yer alıyorsa eczaneye gidemez, spor salonuna gidemez, stada gidemez. Bu yerlerin hiç birinde engelli park yeri yoktur yada varsa da ya binanın girişi uygun değildir, yada asansörü yoktur.

Engelli kişilerin araçlarını park edebilecekleri, park alanlarında 3-5 dakika kalıp işlerini görebilecekleri ve kendileri için özel olarak ayrılmış bu alanlar engelli bulunmayan kişilerin araçlarınca işgal edilmemeli.


Tüm bunların dışında yine engelliler için ayrılmış özel park alanı olan Gelibolu Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi engelli araç park yeri sürekli olarak başka araçlar tarafından işgal edilmiş durumda. Engelli araçları için ayrılmış olan bu park yerinde engelli olmayan kişilerin araçlarının, motosikletlerinin ne işi var? 

Burada asıl sorumlular araç sahipleri ve araç kullananlar ama denetim olmayınca maalesef hiç kimse kurallara uymuyor maalesef. Oysa ki bu kişilerin engelli kişiler için özel olarak ayrılmış engelli araç park yerlerine araçlarını park etmemeleri ve duyarlı olmaları gerekiyor. Peki her hangi bir yaptırım var mı?

Gelibolu Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi yetkilileri ile bu konuda yetkisi olan hangi kurum ve kişiler varsa görevlerini yapmalılar. Girişe en yakın yere iki araçlık bir alan bırakmakla, yanına bir tabela koymakla ve yere bir tekerlekli sandalye şekli çizmekle bu işlerin olmadığını görüyoruz. 

 Haber : Osman Okan Haber okunma sayısı: 1263

Haberin etiketleri:

engelli, araç, park yeri, hastane, trafik, belediye, tabela


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ