FERİBOT İSKELESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

feribot-iskelesi-icin-imza-kampanyasi-baslatildi

Gelibolu'da Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Kent Konseyi ve Gelibolu Düşünce Platformu öncülüğünde yapılan toplantıda Feribot İskelesi sorunu masaya yatırıldı.
26 Temmuz 2019 Cuma 00:47

Gelibolu'da Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Kent Konseyi ve Gelibolu Düşünce Platformu öncülüğünde yapılan toplantıda Feribot İskelesi sorunu masaya yatırıldı.

Gelibolu'da yıllardır süregelen Feribot İskelesi sorunu ve ilçenin içerisinden büyük tehlike oluşturarak geçen ağır ve uzun araçlar nedeniyle oluşan uzun kuyruklar ve felç olan şehir içi trafik nedeniyle süregelen tepkiler en sonunda önce küçük çaplı toplantılar, ardından oluşturulan komite ile yapılan bilgi alışverişi ve nihayetinde yetkili birimlerle görüşmeler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da katılımıyla yapılan toplantı ve sonucunda başlatılan imza kampanyası ile belki de en ciddi adım atılmış oldu. 

Yapılan toplantıda şehrin sanayi sitesi tarafındaki giriş noktasından feribot iskelesine kadar ki yolun sağ tarafının Gelibolu-Çardak seferi yapan özel motorlara, sol tarafının ise Gelibolu-Lapseki seferi yapan Gestaş'a ayrılmışolmasının sakıncaları anlatıldı. Bu şekildeki düzenlemenin tehlikeleri ve trafiği aksattığı görüşü sonunda yolun sağ şeridinin feribotlara binecek araçlar için ayrılması, sol şeridinin de şehir trafiği için açık bırakılması fikri benimsendi. 


Gelibolu Kent Konseyi öncülüğündeki toplantının açılış konuşmasını konsey başkanı Nihat Demirsu yaptı. Demirsu konuşmasında; "Gelibolu'dan Lapseki ve Çardak tarafınıa Geştaş ve özel motorlarla geçecek olan araçlar için, şehir merkezine giriş yolunun çift sıra yapılma kararıyla birlikte burada yaşanan trafik keşmekeşi çekilmez bir durum haline gelmiştir. Şehir merkezine 3 kilometrelik bu yolda sağlı ve sollu olmak üzere yaşam alanları, evler, dükkanlar bulunmaktadır. Bu insanlarımız yapılan bu çift sıra yüzünden hem maddi, hem manevi zarar görmektedir. Biz burada yaşayan insanlar olarak bu durumun düzeltilmesi için tüm yasal haklarımızı kullanmaya karar verdik. Ve ilk olarak da imza kampanyası ve Cimer'e gönderilmek üzere şikayet dilekçelerimizi hazırladık. Artık susmak yok. Biz sesimizi yetkililere duyuracağız" dedi. 


Yine Gelibolu Kent Konseyi üyelerinden Bünyamin Turan'da yaptığı konuşmada; "Hak verilmez alınır. Biz, bizim olan yolun kapatılarak, bize bu kadar zamandır çile çektirilmesine tepkimizi gösterip, tüm yasal yollardan haklarımızı arayacağız. Üstelik Eceabat ve Çanakkale'den geçmesi yasak ne kadar araç varsa hepsi bizim yaşadığımız evlerimizin önünden geçmeden önce sıra olarak saatlerce duruyor. Biz sesimizi duyurmak ve bu mağduriyetimizin giderilmesi için gereken yasal haklarımızı yerine getireceğiz. 7/24 ağır vasıtalarla dolu olan bu yolda bir kaza olsa, yangın çıksa, patlama olsa müdahale asla mümkün değildir. Gelibolu iskelesi ile sanayi sitesi arasında bulunun 3 km'lik bu yolda olabilecek zararın hesabını yapan var mıdır? Sorumluluk kime aittir? Hiç kimsenin böyle vahim bir durumun sorumluluğunu alabileceğini sanmıyoruz" dedi.

Toplantıya katılan Gelibolu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği sözcüsü, sanayi sitesi başkanı olan Tamer Altunay da; "Bizim için en önemli şey eğer iskele ise bu konuyla ilgili hiç tavır yapmadan belediye başkanımızla, milletvekillerimizle, valimizle bir araya gelip bu olayı çözmemiz lazım. Bunun içinde bu olayı hareketlendirmemiz gerekiyor. Böyle güzel bir topluluğun olması da çok güzel. Kent konseyimiz baya iyi çalışmış ve bu topluluğu bir araya getirmiş. Bundan sonra bizde tüm Sivil Toplum Kuruluşları olarak hepimiz birlikte hareket edeceğiz ve çalışacağız" dedi. 

Toplantının özeti öncelikle Cimer'e bir dilekçe ile başvurulması, bunun yanında Gelibolu Kaymakamlığına, Belediye Başkanlığına durumun bir kez daha anlatılması ve çözüm aranması, sonrasında Çanakkala Valiliğine gidilmesi ve sorunun çözümü için görüşülmesi kararlaştırıldı. Bu görüşmelerden bir sonuç alınamaması halince protesto ve benzeri tepkilerinde yapılabileceği görüşü ağırlık kazanırken ayrıca 
başlatılan imza kampanyasının 15 Ağustos'a kadar sürmesi ve bu süre sonunda toplanan imzaların ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesi kararı alındı.

 Haber : Osman Okan 


Haber okunma sayısı: 1817Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Tepkimiz.

    Misafir: Tüm Geliboluhakkı olarak tepki ve karşı duruşumuzu etkin birşekilde acilen göstermeliyiz. 26 Temmuz 2019 21:03

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ