GELİBOLU İSKELESİ "SOS" VERİYOR

gelibolu-iskelesi-sos-veriyor

Sivil Toplum Örgütleri adına Gelibolu Kent Konseyi tarafından bir basın açıklaması yapıldı.
02 Eylül 2019 Pazartesi 01:18

Sivil Toplum Örgütleri adına Gelibolu Kent Konseyi tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklaması şöyle;

Gelibolu iskelesinde yaşanan trafik, keşmekeş.. Kontrolsüzlük ve şehrin 2 büyük girişinden birisi (Kore Kahramanları caddesi) sürekli kapanma ve kazalara gebe olmaya devam etmektedir. 

Gelibolu halkının "bam teli" kopmak üzere, Çevresel, Psikolojik, Sosyolojik, Lojistik, maddi ve en önemlisi iskele ve Kore kahramanları caddesi üzerinde oturan yurttaşlarımızın sağlığı tehdit altındadır. Gelibolu iskelesine her ne kadar yeni rampaların eklenmesiyle azda olsa trafik akışı rahatlamış görünse de, biz Gelibolu halkının derdine çare olmamıştır. Olamazda..

Gelibolu şehir merkezinde bulunan trafik ana arterlerinden Çanakkale girişi Kore Kahramanları Caddesi, İlçemizin çevresel olumsuzluğu en yüksek alanıdır.

Araç sesi gürültüsü, Araçlardan atılan nesneler, eksoz gazlarının yarattığı kirlilik (Bir Bilimsel araştırmaya göre; Trafik yoğunluğu yüksek bir ana arter üzerinde 10 yıl oturan yurttaşlar 29 yıl ortalama düzeyde sigara içmiş kadar etkilenmektedir.) Yurttaşlarımızın geceleri yaşanan gürültüden dolayı uyku düzenleri yanında psikolojileri de bozulmaktadır. İskelenin sağ yanında bulunan kordon da yürüyüş yapan ve ailecek zaman geçiren yurttaşlarımız trafiğin etkisiyle, kordonu kullanmaktan imtina etmektedir, bu durum sosyolojik bir sorun olarak yaşanmaktadır. İlçe içi toplu ulaşım ve bireysel ulaşım aksamakta bu durum maddi olduğu kadar lojistik ve zaman kaybı konusunda da tahammülsüzlük düzeyine ulaşmaktadır.

Artık bıktık.. Canımızda, malımızda beş paralık durumdadır. 7/24 ağır vasıtalarla dolu olan bu yolda bir kaza olsa, yangın çıksa, patlama olsa müdahale asla mümkün değildir. Gelibolu iskelesi ile sanayi sitesi arasında bulunun 3 km'lik bu yolda olabilecek zararın hesabını yapan var mıdır? Sorumluluk kime aittir? Hiç kimsenin böyle vahim bir durumun sorumluluğunu alabileceğini sanmıyoruz. Gelibolu da bulunan sivil toplum örgütleri olarak  "vahametin" bizlere neden reva görüldüğünü de anlamış değiliz. Saatlerce beklemeyi gerektiren gavur eziyeti ya da dayatılan durum aynı zamanda Ege ve Akdenize giden gelen tüm yurttaşlarımız için bir azap halini almıştır.

Özellikle mahalle sakinleri olmak üzere, köyleriyle birlikte 44 bin kişilik nüfusuyla "Gelibolu halkı olarak bu zulme razı değiliz. Yaklaşık 5 yıldır Gelibolu halkının kullanamadığı yolun yarattığı sıkıntının boyutunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Biz Gelibolu halkının düştüğü mağduriyetin sosyolojik, psikolojik ve biyolojik etkileri klinik bir araştırmaya fazlasıyla değer bir hal almış durumdadır. 

Özetle; Tüm Gelibolu halkını, geleni, gideni, geçeni, bekleyeni, göndereni velhasıl yola çıkıpta Gelibolu da ki feribotla geçecek herkes için "ZUL" haline gelmiş olan bu duruma çare istiyoruz. "Bir süre önce ihale işlemi gerçekleştirilen yeni iskelenin en kısa zamanda yapılması şarttır." Bunun dışındaki tüm çözüm önerileri yaraya pansuman olmaktan veya gaz almaktan ileriye gitmeyecektir.

Gelibolu "sivil toplum örgütleri adına Kent Konseyi olarak, "İSKELE TRAFİĞİNİN" çözümü için Milletvekili, Valisi, Kaymakamı, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi, Gestaş’ı, Motorcular Birliği ve Siyasetçisi ile tüm ilgilileri göreve davet ediyoruz. 

Yurttaşlarımız için birlik olma zamanı tam da şimdi.!

Biz Geliboluyuz, Biz yurttaşız.. Biz İnsanız.. Biz İlçemizi seviyoruz ve sahip çıkıyoruz. 

                    


Haber okunma sayısı: 2651Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
 • İskele hattı

  Misafir: Yeni iskelenin yapımı durdu herhalde çareyi hayata geçirmek için ne yapılıyor öyle görünüyor ki mevcut iskelenin büyütülmesi ile yeni iskele hayal oldu çanakkalenin şehir içine büyük araç sokmaması ile olan bize oldu sorunuda çanakkale belediyesi çözmeli biran önce girişimlere başlanmalı yoksa eylem yapılmalı 03 Eylül 2019 11:42

 • BU YAZDIĞINIZIN 1000 KATI GELİBOLUDA VAR

  Misafir: EY GELİBOLU KENT KONSEYİ İSKELEDEKİ EKSOZ GAZINI BIRAK DA KIŞIN KÖMÜR ZEHRİ SOLUYAN TÜM GELİBOLUYU DİKKATE ALIP KAÇ YILLIK SİGARA İÇTİĞİNİ HESAPLASANA ,SOKAKTAKİ GELİBOLULU YA (DOĞALDAZ NE ZAMAN GELECEK) DİYE SORULDUĞUNDA KÜFÜR ETMİŞSİN GİBİ YÜZÜNE BAKIYOR 05 Eylül 2019 13:42

 • çakma kent konseyi

  Misafir: kent konseyi denilen oluşuma öneride bulunmak istedim telefonlarına kimse bakmıyor yarım saat telefonla irtibat kuramadım.Bu nasıl kent konseyi 10 Eylül 2019 09:04

 • ZİYNET SALİ

  Misafir: ZİYNET SALİ BİLE KONSERDE EKSOZ DUMANINDAN DEĞİL KOKOREÇ DUMANINDAN ZEHİRLENDİ RESMEN BUNU SAHNEDE DE SÖYLEDİ 12 Eylül 2019 09:23

 • oteller bölgesi

  Misafir: kardeşim gelibolu da hilton oteli ve diğer oteller var bu bölgede bir ATM yok ya millet para çekecek önce çarşı trafiğine girecek otoparka para ödeyecek neymiş efendim para çekecekmişiz ya bu nasıl zihniyet ya oteller bölgesine koyun ya da cumartesi pazarı bölgesine koyun pazara gelen adamın parası bitince para çekmek için çarşıya mı gelecek başkan bu işe bir el at 12 Eylül 2019 09:26

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ