GELİBOLU'DA FERİBOT ÇİLESİ BİTECEK Mİ?

geliboluda-feribot-cilesi-bitecek-mi

Çanakkale İl Özel İdaresi, Gelibolu Feribot İskelesi için borçlanma kararını gündemine aldı.
05 Eylül 2019 Perşembe 23:46

Çanakkale İl Özel İdaresi, Gelibolu Feribot İskelesi için borçlanma kararını gündemine aldı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından imzasıyla İl Özel İdaresine verilen dilekçe, oy birliğiyle onaylanarak komisyonlara havale edildi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı imzasıyla İl Özel İdaresine verilen dilekçede, 06-02-2019 tarihinde alınan 19 sayılı meclis kararında 15 milyon lira borçlanma kararının yerel seçimler dolayısıyla ertelenmesi sonucu kararın yenilenmesi ve 
Gelibolu Feribot İskelesi inşaatında kullanılmak üzere 15 milyon lira borçlanma isteği yinelenmiş oldu.Teklifin yenilenmesi için başlatılan sürecin ardından, Gelibolu yeni feribot iskelesi inşaatının en kısa sürede başlatılarak yaklaşık iki yılda bitirilmesi planlanıyor. 

Yıllardır bitmek bilmeyen feribot çilesi Gelibolu Kent Konseyi ilesivil toplum kuruluşu ile vatandaşların bireysel başlatııkları ve sonrasında güçlenerek büyüyen tepkilerin ardından imza kampanyası başlatılmıştı. 

Mevcut feribot iskelesinin şehrin içinden geçmesi ve ağır araçların Çanakkale - Eceabat hattına alınmaması ve dolayısıyla Gelibolu üzerinden karşıya geçmek zorunda bırakılması neticesinde her geçen gün hem trafik açısından, hem de patlayıcı ve yanıcı madde taşıyan araçların tehlike saçmasından dolayı oluşan tepkiler bu kararın alınmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yapılan seçimlerden önce görkemli bir törenle temeli atılan Gelibolu yeni feribot iskelesinde seçimlerden sonra her hangi bir çalışma yapılmamış, geçtiğimiz Mart ayında yapılan yerel seçimler öncesinde yeniden başlatılan çalışmalar da yine seçimlerden sonra sonlanmıştı. 

Gelibolu yeni feribot iskelesi inşaatı yeniden durmaz ve iskele yapılırsa, şimdi ki mevcut iskeleden yaklaşık 2 kilometre daha geride yapılacak. Bu şekilde feribotu kullanacak araçlar, şehir içine girmeden doğrudan ana arterlerden ve köprülerden geçerek feribot iskelesine ulaşacak ve geçiş gerçekleşecek. 

Gelibolu yeni feribot iskelesi yapıldığı takdirde 40 bin metre kare üzerinde, 2  
ayrı terminalli ve 4 rampadan oluşacak. Bu sayede hem şehir içi trafiği rahatlayacak, hem her hangi bir akza ve patlama yanma tehlikesi ortadan kalkacak hem de Gelibolu halkının tepkileri bir sonuca varmış olacak.

 Haber : Osman Okan 


Haber okunma sayısı: 2326Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER