GELİBOLU'DA "SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİNİ DUYUN" ÇAĞRISI

geliboluda-saglik-calisanlarinin-sesini-duyun-cagrisi

SES (Sağlık Emekçileri Sendikası) Gelibolu temsilciliği tarafından Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.
23 Kasım 2020 Pazartesi 10:39

SES (Sağlık Emekçileri Sendikası) Gelibolu temsilciliği tarafından Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.

SES Gelibolu tesilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde yaşadığı zorluklar ile hızla çözüm bekleyen sorunlar dile getirildi.

Yapılan açıklamada; "Sağlık çalışanlarının sesini duyun" çağrısı yapıldı. 

SES (Sağlık Emekçileri Sendikası) Gelibolu temsilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında; "Diğer bütün salgınlarda olduğu gibi Covid-19 salgınında da riski en yüksek meslek grubu sağlık çalışanlarıdır. Artan iş yükleriyle her zamankinden çok çalışmak zorunda bırakılmışlardır.

Salgına karşı yeterli önlem alınmaması, etkili bir mücadele yürütülmemesi ve mücadelenin yalnızca hastaneler ve sağlık çalışanları üzerinden yapılması nedeniyle sağlık çalışanları olarak tükendik.

Ağır koşullarda çalışan, hak ettiği ücreti alamayan, giderek artan oranda sözel ve fiziksel şiddetin mağduru olan sağlık çalışanları, en önemli ve en değerli insan kaynağıdır. Pandemi süreci bu gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur.Hastalık riskimizi en aza indirecek, çalışma ve yaşam koşullarımızı iyileştirecek, yalnız olmadığımızı hissettirecek düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi, toplumun ve devletin sağlık çalışanlarına borcudur.

Sağlık çalışanlarında Covid-19 görülme sıklığı toplumun çok üstündedir. Salgın tüm yıkıcı etkisi ile devam ederken, bu oran daha da artmaktadır. Her gün bir meslektaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybediyoruz. Pandeminin başından bu yana 167’den fazla sağlık çalışanı hayatını kaybetmiş, enfekte sayısı 40 bini geçmiştir. Yitirdiğimiz arkadaşlarımıza istatistik olarak bakılamaz! Onlar birer meslek elemanı değil, hepsi ayrı ayrı kıymetli canlarımızdı.

Uluslararası Çalışma Örgütü gibi kuruluşlarca İtalya, Fransa, Almanya, Belçika, Kanada, ABD, Güney Afrika ve Malezya dahil 130’a yakın ülke tarafından Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmiştir. Ne yazık ki ülkemizde halen meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Bunun için daha kaç sağlık çalışanı ölmeli, hasta olmalıdır?

Taleplerimizi dikkate alın ve hayata geçirin!

- İzin, dinlenme, emeklilik hakkı gibi kazanılmış haklarımıza hiç bir koşul altında dokunulmamalıdır.

- Hamilelere, kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine idari izin verilmelidir.

- Tüm sağlık çalışanları uzaktan, dönüşümlü ve eksik çalışmaya geçirilmelidir.

- PCR testleri haftada bir yapılmalı, grip aşısı tüm sağlık emekçilerine bir an önce yapılmalıdır.

- Güvenli çalışma ortamı sağlanmalı, sağlıkta şiddet önlenmelidir.

- Bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin temel ücretleri yoksulluk sınırının üzerinde düzenlenmelidir.

- Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS) kayıtlarında bulunan 'sağlık çalışanı' ibaresi altındaki tüm Covid-19 olası ve kesin olguları, meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

- Kamu ve özel tüm sağlık işyerlerindeki personelin tamamı işyeri esasına göre sağlık çalışanı sayılmalı ve iş kazası ve meslek hastalığından yararlandırılmalıdır.

- Covid-19 nedeniyle herhangi bir sistem ya da organında geçici ya da kalıcı anatomopatalojik fonksiyonel hasar oluşanlar, SGK ilgili kurullarınca maluliyet yönünden "Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen tanıdan başka bir illiyet bağı aranmaksızın" değerlendirilmelidir.

- SGK’nın yetkili kurullarının değerlendirmesiyle belirlenen "Meslekte Kazanma Gücü Azalma Oranına (MKGAO)" göre, yasal gereklilikleri özlük haklarına yansıtılmalıdır.

- Covid-19 kaynaklı vefat edenlerin birinci derece yakınlarının da, meslek hakları yasal getirisinden yararlanması sağlanmalıdır.

Salgının boyutu gün geçtikçe artarken, sayıca azalan, yoğun çalışma temposuyla tükenen, genelgelerle hakları gasp edilen, ücretleri iyileştirilmeyen, işyerlerinde giderek artan şiddete maruz kalan, hastane yönetimlerinin baskı ve mobbingiyle uğraşmak zorunda bırakılan sağlık çalışanlarının sesini duyun" çağrısı yapıldı.

Haber : Osman Okan


Haber okunma sayısı: 2233

Maskeci


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ