İDA DAYANIŞMA DERNEĞİ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

ida-dayanisma-dernegi-dunya-cevre-gunu-mesaji

İDA Dayanışma Derneği tarafından "5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınlandı.
03 Haziran 2019 Pazartesi 11:10

İDA Dayanışma Derneği tarafından "5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla bir mesaj yayınlandı. 

İDA Dayanışme Derneği tarafından yayınlanan mesaj şöyle:

Bugün 5 Haziran 2019 bir Dünya Çevre Günü daha kutlanıyor. 5 Haziran 1972 yılında Stokholm’de Toplanan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla her yılın 5 Haziran’ı Dünya Çevre Günü olarak kabul edidi.Kutlama sözcüğü, daha çok iyiye, güzele, başarıya dönük sevinçleri ifade eder. Oysa çevreye dair çözülemeyen sorunlar her yıl daha da artarak endişe verici boyutlara ulaşmış bulunuyor. Geniş resim hiç iç açıcı değil maalesef. Dünyanın ateşi giderek yükseliyor. Karbon artış grafiği, özellikle son 50 yılda tamamen yukarı doğru ivmelenmiş bulunuyor. Karbon salımı bilim insanlarının ifadeleriyle, geri dönülmez eşik sayılan 400 ppm sınırını aşmış durumda, 415 ppm’lerde seyrediyor ve bunda insanın sorumluluğu oldukça fazla.

Ülkeler, toplumlar ve bizzat insanın kendisi, üretim biçimleri, tüketim alışkanlıkları, yaşam tarzlarıyla küresel ısınmaya katkı verirken, sanayide, ulaşımda, enerjide, mimaride, tarımda vb. başta gelişmiş ülkeler olmak üzere ısınma nedeniyle oluşan iklim değişikliğinin ve yarattığı sonuçların nedenidirler. Rio Sözleşmeleri, Kyoto Protokolu, Paris Antlaşması, COP24 e kadar süregelmiş Konferanslardan önlem içerikli sonuçlara ne yazık ulaşılamamıştır. Olağanüstü atmosfer olaylarından, kasırgalardan, buzullardan, yükselen denizlerden, kuraklıktan, çölleşmeden sellerden... İlk etkilenen ise hep yoksul ülkeler ve o ülkelerin başta çocukları, kadınları olurken, ülke ekonomileri de birer birer çökmektedir. Karbon salımını önemsemeksizin doğayı, onun nimetlerini alabildiğine hoyratça tarumar ederek zenginleşenlerin, gezegendeki tahribatları bugün uzaydan bile görünür durumdadır. Ancak, tüm insanlığa kesilen faturanın, ilk mağdurlarına ayrılan fonlar, en zenginlerin vicdan azaplarının kendilerince uygun buldukları karşılığı kadardır.

Geç kalınmış önlemler kapsamında, düşük karbonlu toplumlara ve ekonomilere geçiş kaçınılmaz olup, özellikle enerjide fosil yakıtlardan geri çekilme ve yenilenelebilir kaynaklardan üretim kendini dayatmıştır. Batıdan gelişen bir enerji dönüşümü ilk adımlar olarak umut verici olmakla birlikte, hala fosilde direnenlerin direncini kırmak kolay olmayacak gibi.. Ülkemizin karar vericilerinden biliyoruz ki; giderek artan fosil yakıt (petrol, doğalgaz, kömür) ithalatı her geçen yıl artarken, dışa bağımlılık sürdürülemez boyutlardadır. Üstelik yenilenebilir enerji kaynakları bakımından önemli bir potansiyele sahip iken.Durum, yaşadığımız kent; Doğal, tarihsel, kültürel değerler zengini Çanakkale’miz için de maalesef hiç iç açıcı olmadığı gibi, tüm bu değerleri adeta yok sayan karar vericilerin, başta termik santral istilası olmak üzere, dünya mirası Kazdağlarına uzanan siyanürlü altın madenciliğinin tehdidi altındadır. Binlece yıldır korunagelmiş, mitolojisiyle Troya ve onun ayrılmaz mekanı Homeros’un ifadesiyle "Bin Pınarlı İda" bu tehdidin en başta hedeflerinde olup, İda’dan beslenen ve binlerce insanın yaşamını sağlayan su kaynaklarımız, ormanlarımız bugün yok olmanın eşiğindedir.

Elbette, yaşamı savunmak, biz yaşam savunucularının en meşru anayasal hakkıdır.. Ve İDA Dayanışma Derneğimiz bu hakkın sonuna kadar kullanıcısıdır..

5 Haziran 2019 Dünya Çevre Günü Kutlamalarının bu yılki ev sahibi ÇİN olup, bu yılın teması "Hava Kirliliği"dir.. Mesajı da "Birşey Yap" Hep birlikte bir şey yapmak üzere... İDA Dayanışma DerneğiHaber okunma sayısı: 1461Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER