KİRAZLI ALTIN MADENİ İŞLETMESİ ALAMOS GOLD AYHAN GİDER’İ YALANLADI

kirazli-altin-madeni-isletmesi-alamos-gold-ayhan-gideri-yalanladi-

İda Dayanışma Derneği, Tükoder Çanakkale Şubesi ve Tüm Emekliler Sendikası tarafından Atikhisar Barajı ile ilgili ortak basın açıklaması yapıldı.
28 Mart 2019 Perşembe 15:42

İda Dayanışma Derneği, Tükoder Çanakkale Şubesi ve Tüm Emekliler Sendikası tarafından Atikhisar Barajı ile ilgili ortak basın açıklaması yapıldı. 


İda Dayanışma Derneği, Tükoder Çanakkale Şubesi ve Tüm Emekliler Sendikası tarafından yapılan ortak basın açıklaması şöyle:

Kanadalı şirketin resmi websitesinden öğrendiğimiz bilgiye göre şirket 1 Mart 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan izni aldı. Atikhisar için Tehlike Çanları Çalıyor. Kurumlar bilgi vermiyor. Yetkililerden hiçbir açıklama yok. Yaşam hakkımız için herkesi göreve ve ciddiyete davet ediyoruz.Bütün illerde olduğu gibi Çanakkale’nin de yerel sorunları vardır. Şu anda Çanakkale’nin bütün sorunları çözümlenebilecek durumdadır. Otopark, Sarıçay etrafı pevzaj düzenlemesi yapılabilecek, düzenlenebilecek çözümü olan sorunlardır. Oysa ki yakın bir dönemde karşı karşıya kalacağı "Su Sorunu"nun çözümü yoktur.

Atikhisar Barajı Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağıdır. Bildiğiniz gibi barajın su toplama havzasında Kanadalı bir şirket vahşi madencilik yöntemi ile Altın Madeni işletmek istemektedir. Bunun içinde hukuksal yargı yolları sonuçlanmadan hazırlıklara başlamıştır. Sorgusuz sualsiz, hiçbir kurumdan izne dair net bir bilgi alamadığımız halde onbinlerce ağaç yok edilmiştir. Söz konusu şirket Danıştay kararına rağmen Çanakkale İl Özel İdaresi’nden GSMR (işletme ruhsatı) almıştır.

Halktan gelecek tepkiyi düşünerek her seçim arifesinde olduğu gibi bu seçimden önce de şirket çalışmalarını bir süre durdurduğunu beyan etmişti. Lapseki Şahinli’de de aynı yol izlenmişti. Şu an Lapseki’de de var olan işletmenin yanında yeni bir maden çalışması başlamış ve ruhsat sahibi rödövans yöntemiyle şuan ki şirkete ruhsatı kiralamıştır.1 Mart 2019 tarihinde ÇASİAD tarafından düzenlenen programda Çanakkale Belediye Başkan adayları proje ve düşüncelerini canlı yayında paylaşmışlardı. AKP Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, ilimiz ve kentimiz için büyük sorun teşkil eden Kirazlı Altın İşletmesi ile ilgili projenin durdurulduğunu, iptal edildiğini beyan etmişti. Sivil Toplum Kuruluşları basın açıklaması yaparak bu iptal ile ilgili belge sunmasını istemişti. Bugüne kadar tarafımıza ulaşmış böyle bir belge yoktur. Aksine bu hafta içinde şirketin websitesinden öğreniyoruz ki tam da 1 Mart tarihinde şirket Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan almayı beklediği son izni de alarak "işletme iznine" sahip olmuştur.

Su, suya erişim, sağlıklı ve kullanılabilir suya ulaşım en temel insan hakkıdır. Belediye bu suyun kurumsal sahibidir ve halka kullanılabilir su temin etmekle görevlidir. Şu an görevde olan belediyemiz bu işletme ile ilgili dava açmışken ve bu süreç tamamlanmamışken, mücadeleye devam edeceğini beyan ederken, şehri yönetmeye aday olan Ayhan Gider’in bu kadar önemli bir konuda gerçek dışı beyan vermesi kabul edilebilir değildir. Tüm yetkilileri "yaşam hakkımızı" korumaları için ciddiyete ve göreve davet ediyoruz.Haber okunma sayısı: 806Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ