MUHARREM ERKEK’İN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

muharrem-erkekin-8-mart-dunya-emekci-kadinlar-gunu-aciklamasi

CHP Genel Başkan yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
07 Mart 2019 Perşembe 15:42

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, "yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir" demekle kalmamış kadın hakları konusunda da dünyanın ileri ülkelerinin çoğundan daha önce adımlar atmıştır. Daha 1930’larda kazanılan seçme seçilme hakkı, iş yaşamında elde edilen haklar diğer ülkelerdeki kadınları kıskandıracak boyuttaydı. Maalesef geldiğimiz nokta, bunun çok uzağındadır. 

Kadın hakları konusunda içinde bulunduğumuz tabloyu şu rakamlarla özetlemek mümkündür:

TÜİK verilerine göre, erkeklerin istihdama katılım oranı yüzde 70 civarında iken kadınların katılımı yüzde 30'un altındadır.

Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlediği 2018 Cinsiyet Eşitliği Uçurumu raporuna göre Türkiye 144 ülke arasında maalesef 130. sıradadır.

Ülkemizde okuma yazma bilmeyen kadınların oranı % 15’tir. Yüksekokul mezunu kadınların oranı % 14’ten % 5’e gerilemiştir.

Her üç kadından biri en az bir kez cinsel istismara uğramış ve kadına yönelik şiddet % 1400 artmıştır. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken 2016 yılında bu sayı 328'e yükselmiştir. 2018 yılında 477 kadın cinayeti tespit edilmiştir.

Kadınların haklarının teslim edilmediği bir ülkede gelişme olmaz, demokrasi olmaz. Daha önemlisi iyi bir gelecek kurulamaz. İşte 8 Mart, kadınların mücadelesinin miladı ve sembolüdür.

Kadın hakları, büyük mücadelelerin sonunda ortaya çıkmıştır, bir lütuf değildir. Kadınların hakkı olanı alacağı bir dünya ve Türkiye dileğimle Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarım.


Mart’ın sonu kadınların eliyle bahar olacaktır!Haber okunma sayısı: 512

Reklam Alanı - 3


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ