NESKO MADEN İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!

nesko-maden-iscileri-yalniz-degildir

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Edremit Demokrasi Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.
03 Mart 2020 Salı 15:34

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Edremit Demokrasi Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklaması şöyle: 

Bugün Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği olarak, Edremit Demokrasi Platformu ile birlikte, Yıldızlar Holding’e bağlı Nesko Anonim Şİrketi’nin Çanakkale’de Yenice İlçesi’nde Karaköy Maden işletmesindeki direnişe destek ziyaretinde bulunduk. Kırkdokuz kişiydik. Çakırköy’de CHP Çanakkale İl Teşkişlatı, Sol Parti ve Heryer Kazdağları temsilcileriyle buluşup yaklaşık 70 kişilik bir grupla maden alanına gittik.

Çalışma kapasitesi 200 işçi olan işletmede aşamalı alarak işten çıkarmalar sonucunda çalışan sayısı 94’e düşmüş. Uzun süredir maaşlarını alamayan işçiler, Disk’e Bağlı Dev Maden Sen sendikasında örgütlenip taleplerini daha güçlü olarak dile getirmeye başlayınca, işveren çareyi sendikalı işçileri işten çıkarmakta bulmuş ve yaklaşık 10 kişilik bir işçi grubuna tazminatsız çıkış için ibrarname imzalatmaya kalkınca işçilerin cevabı direniş olmuştu. Üç gün önce madene inen vardiya işçileri dışarı çıkmayarak kendilerini madene kapamış ve haklarını almadan çıkmayacaklarını ilan etmişti.  


Alanda bekleyen işçi yakınlarına desteğe gelenlerin de katılmasıyla yaklaşık 100 kişiye ulaşan topluluk madenin kapısı önünde sloganlar atarak direnen işçilerin yanında olduklarını göstermiştir. Yeraltında direnen işçilerin eşleri olan üç kadın (Fadime Çolak, Gülbeyaz Sarıkaya, Şirin Çelik), bir işçi (İlhami Yakar), Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği (Recep Memiş)  ile Edremit Demokrasi Platformu (İbrahim Gümüştaş) temsilcileri ve CHP Çanakkale İl Başkanı (Metin Ümit Ural)’dan oluşan bir heyet işletme sahası içindeki ofisinde Genel Müdür Baki Ocak ile görüşüp durum hakkında bilgi almış ve talepler bir kaz daha dile getirilmiştir.

Görüşmede ilk olarak Genel Müdür; "işçilerin birer maaşının hesaplarına yatırıldığını, pazartesi günü birer maaşlarının daha yatırılacağını, ve diğer maaş alacaklarının da peyderpey ödeneceğini, henüz resmen yetki almamış sendikayı muhatap kabul etmediklerini, hukuksuz direnen işçilerin tazminatsız olarak çıkışları yapıldığı için tazminat haklarının bulunmadığını, yeraltındaki koşulların uzun süreli kalma halinde işçilerin sağlıkları açısından endişe verici  olduğunu, idari mercilerle de görüşerek direnişi yukarıda sürdürmeleri için işçilere çağrı yaptıklarını" ifade etmiştir.Söz alan işçi eşi kadınlar yeraltındaki eşlerinin can güvenliklerinden kendilerinin de endişe duyduğunu ancak doğrudan açlıkla yüzleşmelerine yol açan şartlar karşısında eşlerinin ölüm dahil her sonucu bilerek direniş kararı aldığını, kendilerinin de eşlerinin arkasında olduğunu, eşleri aşağıda kendileri yukarıda ölene kadar direnme konusunda kararlı olduklarını söylemiştir. İşçi eşleri devamla daha önce çıkartılan hiçbir işçiye tazminatlarının ödenmediği, taksitlendirilip ödeneceği vaadedilen maaş ve hakettikleri tazminatları dava ederek takip edecek ekonomik güçleri bulunmadığını, bu nedenle de haklarını son kuruşuna kadar almadan direnmeyi bırakmayacaklarını beyan etmişlerdir.Görüşme sonunda temsil heyeti kapıda bekleyen topluluğa gözlemlerini aktarmıştır. Burada bulunan Dev Maden Sen Başkanı Tayfun Görgün, sendika örgütlenme uzmanı Muhammet Alkış ile İşyeri temsilcisi Sercan Fidan destek için ziyarete gelenlere teşekkürlerini ileterek Salı günü Sendika ve Disk Genel Merkezinden geniş bir heyetin geleceğini söylemiş ve o gün için geniş bir katılım çağrısı yapmıştır.

İş verenin madenin ÇED raporunun olmaması nedeniyle madeni kapatacağını ve bu nedenle tüm işçileri işten çıkaracağını bildirdiği de öğrenilmiştir. 

Madenciler ve yakınları ile yaptığımız görüşmede madenin yanıbaşındaki Kurşunlu Köyü’nün arazisini sulayan bir göletin de madenden etkilenerek kirlendiğini ve su yerine zehir aktığını öğrendik. Bu konuda da inceleme yapılmasına ihtiyaç var.

İşçilerin Talepleri:

1) 4 aydır ödenmeyen maaşlarının ödenmesi,

2) Firmanın iş güvenliği kurallarına uyması,

3) İş yerinde bulunan ambulansın çalışır halde bekletilmesi (aküsü bittiği için hasta işçi araba kasasında taşınıyor)

4) Ayaklarına giydikleri çizmelerin ve maskelerin, tulumların yenilenmesi,

5) Yemeklerin düzeltilmesi,

6) Emekli olanların kıdem tazminatlarının ödenmesi.

Bugün Yenice’de, harçlık alamadan okula gitmek zorunda kalan çocukların çığlığını, tenceresini kaynatamayan kadınların ızdırabını, hakları gaspedilen ve evine ekmek götüremeyen işçilerin acısını gördük… Haklı direnişlerinde yanlarındayız.

Emek hırsızlığı yapan ve doğayı kirleten Nesko patronları en kısa zamanda Anayasa’ya, Sendikal Haklara ve Çevre Kanunu’na uymalıdır.

Nesko İşçileri Yalnız Değildir!

    


Haber okunma sayısı: 2561

Haberin etiketleri:

maden, işçi, direniş, yenice, nesko, aile, emekli, tazminat, sendika


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ