SU VE VİCDAN NÖBETİ KOORDİNASYONU BASIN AÇIKLAMASI

su-ve-vicdan-nobeti-koordinasyonu-basin-aciklamasi

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu tarafından bir basın açıklaması yapıldı.
26 Eylül 2019 Perşembe 15:31

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklaması şöyle;

26 Temmuz da başladığımız Su ve Vicdan Nöbetimiz Kirazlı Balaban mevkiinde bulunan koordinasyon merkezimizde devam etmektedir. Devam eden bu nöbetin sebebi ilk gün yaptığımız basın açıklamasında da olduğu gibi bu sahada yapılacak olan "vahşi madenciliğin" içme ve kullanma suyu kaynaklarımıza ve tarım arazilerimize vereceği geri dönülmez zararların önlenmesi, bunun için madencilik faaliyetinin durdurulması, bu sahadaki ağaç kesiminin sonlanması, Kazdağı ve yöresinde yapılması planlanan Kirazlı’nın da içinde yer aldığı 30 metalik madencilik ruhsatının iptal edilmesine yöneliktir. 

Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın 14 km uzağındadır ve çalışma yapılan saha barajın su toplama havzasıdır. Çanakkale Belediyesi DSİ ile yaptığı protokol gereği Çanakkale halkına içilebilir su temini sağlamakla görevlidir. Bundan dolayıdır ki su toplama havzasında yapılacak her işlemle ilgili doğrudan muhataptır. Bu anlamıyla yapılan mücadelenin destekçisidir ve Çanakkale çevre mücadelesinin içerisinde yer almaktadır. Mücadelede yer alan sivil toplum kuruluşları olarak Çanakkale Belediyesi’nin üstlenmiş olduğu sorumluluktan dolayı gurur duymaktayız.

Çanakkale tarım ve turizm kentidir. Çanakkale nüfusunun % 34’ü tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta, % 50’si de buna bağlı işkollarıyla geçimini sağlamaktadır. Yine bu havzada yapılan madencilik faaliyeti çok değerli ve coğrafi tescili olan Bayramiç beyazının, elmasının, domatesinin, kirazının, Ezine peynirinin üretimini tehlike altına sokacaktır.


Metalik madenciliğin yaratacağı tehdit ve tehlikeler örnekleri ile bilinmektedir. 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Çanakkale ili için oluşturulacak siyanürlü atık havuzları büyük bir tehdit unsurudur. Brezilya’da, Romanya’da, Meksika’da atık havuzları taşkınları ve sonuçları bilinmektedir. Ayrıca şirketin yaptığını söylediği sosyal sorumluluk projelerinin yaşam adına bir karşılığı yoktur, civar köylerden sağladığı istihdam sınırlıdır, çalışan şirketler taşeron firmalardır ve geldikleri kentlerden çalışanları ile birlikte gelmektedir. Bu bilgilerde orada yapılan saha çalışmalarında çalışanlar tarafından deklare edilmiştir.Köylülerin 25.09.2019 tarihinde yaptıkları eylemliliğin gerçek bir karşılığı yoktur. En düşük maliyetle en yüksek karlı işletme olarak sitesinde açıklama yapan şirket için bir yolu asfaltlamanın, birkaç çocuğa burs vermenin ya da en tehlikeli iş kollarından biri olan madencilikte asgari ücretle işçi çalıştırmasının hiçbir cazibesi yoktur. Bu destekler emperyalist şirketlerin kullandıkları en temel metodlardır. Köylülülerin Belediye’ye verdiği dilekçede görüldüğü üzere şehirde oluşturulan muhalif dilin birebir yönlendirilmiş karşılığıdır.

100 bin kişinin fiili olarak katılıp, direnişe omuz verdiği, Türkiye’den ve yurtdışından milyonlarca insanın da destek mesajları ilettiği Su ve Vicdan Nöbeti halkımızın yaşamını tehlikeye düşüren sebepler ortadan kalkana kadar kararlılıkla yoluna devam edecektir.

 


Haber okunma sayısı: 1203Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ