Teknoloji

TÜRKİYE, 140 BİN YAZILIM GELİŞTİRİCİ İLE AVRUPA’DA 12. SIRADA YER ALDI

turkiye-140-bin-yazilim-gelistirici-ile-avrupada-12-sirada-yer-aldi Avrupa ülkelerindeki yazılım geliştirici sayıları açıklanırken, Türkiye’de 140 bin yazılım geliştiricisi olduğu görüldü.

AJANS PRESS YENİ ÜRÜNÜ DESİFREN.COM’U KULLANIMA SUNDU

ajans-press-yeni-urunu-desifrencomu-kullanima-sundu Medya takip kurumu Ajans Press, yaklaşık 9 yıllık AR-GE çalışmasının bir ürünü olan, sesi metni çevirme programı desifren.com’u resmen kullanıma sundu.

INSTAGRAM KULLANIMINDA DÜNYA ALTINCISIYIZ

instagram-kullaniminda-dunya-altincisiyiz 2019 yılı verilerine göre dünyada en fazla Instagram kullanıcısına sahip ülkeler belli oldu.

DÜNYA NÜFUSUNUN YARISI İNTERNET KULLANIYOR

dunya-nufusunun-yarisi-internet-kullaniyor Geçtiğimiz yıl internet kullanımı yüzde 6 artarken 3.8 milyar insana ulaştığı görüldü.

1 GB MOBİL İNTERNET İÇİN 2,25 DOLAR ÖDÜYORUZ

1-gb-mobil-internet-icin-225-dolar-oduyoruz Hangi ülkede mobil internet ücretinin ne kadar olduğu belli olurken, Türkiye’de bu rakamın 2,25 dolar olduğu saptandı.

MOBİL İNTERNET HIZIMIZ 34,5 Mbps

mobil-internet-hizimiz-345-mbps En yüksek mobil internet hızının ise 67,3 Mbps ile Norveç’de olduğu kaydedildi.

EN FAZLA İNTERNET KULLANICISI ÇİN’DE

en-fazla-internet-kullanicisi-cinde Hangi ülkede ne kadar internet kullanıcısı var belli olurken, Çin’in bu listenin birinci sırasına yerleştiği görüldü.

EN YÜKSEK İŞ MEMNUNİYETİ LÜKSEMBURG’DA

en-yuksek-is-memnuniyeti-luksemburgda Dünya genelindeki çalışanların yüzde 74’ü teknolojinin artan etkisini fırsat olarak görüyor.

INSTAGRAM KULLANIMINDA DÜNYA BEŞİNCİSİYİZ

instagram-kullaniminda-dunya-besincisiyiz Dünyadaki aktif Instagram kullanıcı sayısının yaklaşık 1 milyara ulaştığı görüldü.

MOBİL ŞEBEKEMİZ WİFİ ŞEBEKESİNE GÖRE DAHA HIZLI

mobil-sebekemiz-wifi-sebekesine-gore-daha-hizli Türkiye’de 9,6 Mbps olan wifi indirme hızının mobil veride 16,9 Mbps’ye kadar çıktığı görüldü.

AKILLI TELEFONLARI EN ÇOK FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN KULLANIYORUZ

akilli-telefonlari-en-cok-fotograf-cekmek-icin-kullaniyoruz Türkiye’de akıllı telefonların hangi amaçla kullanıldığı belli olurken, yüzde 44 oranla en çok fotoğraf ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görüldü.

AR-GE’YE 15,3 MİLYAR DOLAR HARCADIK

ar-geye-153-milyar-dolar-harcadik Satın alma gücüne göre ülkelerin Ar-Ge harcamaları belli oldu.

GÜNDE 2 SAAT 48 DAKİKAMIZ SOSYAL MEDYADA GEÇİYOR

gunde-2-saat-48-dakikamiz-sosyal-medyada-geciyor 2018 yılında hangi ülkenin sosyal medyada ne kadar vakit harcadığına yönelik veriler açıklandı.

EMOJİ KULLANMADA 14’ÜNCÜYÜZ

emoji-kullanmada-14uncuyuz Sosyal medyada kendinden bahsederken emoji kullanmayı en çok seven ülke Hindistan oldu.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 83,8’İ EVDEN İNTERNETE ERİŞEBİLİYOR

turkiyenin-yuzde-838i-evden-internete-erisebiliyor 2018 yılı Nisan ayı itibarıyla Türkiye’nin evden internete erişim oranı yüzde 83,8 olarak belirlenirken, geçen yıla göre bu oranın yüzde 3,1 arttığı saptandı.

TÜRKİYE’DE HER 10 KİŞİDEN 6’SI MOBİL TANIŞMA UYGULAMALARI KULLANIYOR

turkiyede-her-10-kisiden-6si-mobil-tanisma-uygulamalari-kullaniyor İstanbul’da yaşayan 18-50 yaş aralığındaki kişileri baz alan araştırmaya göre, her 10 kişiden 6’sının mobil tanışma uygulaması kullandığı belirlendi.

SİBER SALDIRGANLAR YAZ TATİLİ YAPMIYOR

siber-saldirganlar-yaz-tatili-yapmiyor Fortinet, geçtiğimiz yıl küresel maliyeti 600 milyar doları aşan siber suçların yaz döneminde artışının önüne geçmek için 7 öneri paylaştı.

TÜRKİYE İNTERNET HIZINDA 91’İNCİ SIRADA

turkiye-internet-hizinda-91inci-sirada 200 ülkede 160 milyondan fazla bağlantı test edilerek hazırlanan rapora göre, dünyanın en hızlı interneti 60,39 Mbit/sn ile Singapur’da.

ELEKTRONİK İMZA SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

elektronik-imza-sayisi-her-gecen-gun-artiyor 2018 yılının ilk çeyreğindeki elektronik imza sayısı bir önceki dönemin son çeyreğine oranla yüzde 4,7 artış gösterdi.

TÜRKİYE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN CANLI VİDEO İZLEMEDE BİRİNCİ SIRADA

turkiye-sosyal-medya-uzerinden-canli-video-izlemede-birinci-sirada 21 ülkeden 18 yaş üstü 4 bin 200 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’nin sosyal medyadan canlı video izlemede birinci sıraya oturduğu belirlendi.