Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

CORONA VİRÜS...

Betül Pestil Foça (Konuk Yazar)

Betül Pestil Foça (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Şimdi herkesin külahını önüne koyup düşünme zamanı. Hazır pek çok insan evlerine de çekilmişken. Kendi içimize, kendi evimizdeki insanlara döndüğümüz bu zamanı iyi değerlendirmemiz lazım top yekün.

Evet zor günlerden geçiyor insanlık, ancak her müsibet kendi ellerimizle yaptıklarımız yüzünden değil mi aslında? Minicik bir virüsün önünde aciziz hepimiz dünya üzerinde yaşayan insanlar olarak. Hayattaki en büyük nimetin sağlık olduğu kafamıza vura vura öğretiliyor hepimize. 

Ne para, ne mal mülk, hırs, ego, şan,şöhret hatta çok sevdiğimiz yahut sevmediğimiz işimizin dahi hiç bir ehemmiyetinin olmadığını sil baştan öğreniyor, tecrübe ediyoruz beraberce. Yıllardır hep söylüyoruz hatta feryat ediyoruz pek çoğumuz ayrışmayalım, bir bir ve beraber olalım, insan olmanın erdemini umutmayalım diye.

Ancak bunları yalnız ağzımız söyledi, ettiğimiz sözlerle, yaptığımız davranışlarla birbirimizi kırdık geçirdik bunca zaman. Sevginin, saygının, kadir kıymet bilmenin, ahlak gibi değerlerin içini boşalttık.  En büyük nimet olan insan'ı yeri geldi önemsemeyerek, değersizleştirerek, ötekileştirerek ezdik geçtik hepimiz. Güveniyoruz dedik, döndük arkamızdan birbirimizi hançerledik. Seviyoruz dedik ilk önce sevdiğimizi söylediğimiz insanları harcadık. Gereksiz kaprisler triplerle tükettik birbirimizi bir ortak noktada buluşmayı beceremedik aramızda. Oysan tek derdi insanların iletişimsizlikti bilemedik. 

Kafalarımızda etiketledik insanları farklı olanı bizim gibi düşünmüyor diyeyeri geldi dışladık, yeri geldi hor gördük. Sadece kendi menfaatimizi düşündük, başkasına zarar verip vermediğini düşünmeden birbirimizikandırmayı, aldatmayı kar sandık. Çevreye, doğaya çok zarar verdik. Çocukları, gençleri, kadınalrı görmezden geldik hatta onları katlettik. Bizim tebamızdan olmadığı için minik yavruların ölümlerine dahi sadece seyirci kaldık, üzülüyormuş gibi yaptık.

Allah, kitap dedik yapılan çirkin davranışları din kisvesi altında legal hale getirmeye çalıştık. Fikir üreten, düşünen, bilgi sahibi olan insanları her mahalleden kovduk. İşi ehli olmayan, üretmeyen insanlara verdik. Oysa ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz sözünü kimimiz unuttuk, kimimiz bikmezden geldik. Sadece iyi gün dostu olduk, tüm değerlerimizi ananelerimizi kaybettik, bencilleştik. 

Ve fıtratına aykırı hareket eden insanlık bir yerde tökezledi.Evet artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, olmamalı da. Madem yeni bir dünya kuruluyor o halde bizler de üzerimize düşen İNSAN olmanın gereklerini yerine getirebilmeliyiz hep birlikte. Bu zor günlerden geçerken birbirimizie destek olmalıyız her anlamda. İçinde bulunduğumuz budönemde herkes eşitlendi birbirine ve herkesin tek derdi can'ı oldu.

Hatta acımadığımız çocuklar ve genç nesil şimdilik bu hadisede koruma altında. Peki bu dünyayı kuran 40 yaş ve üzeri? Hiç mi düşünüp ibret almayacağız yaşanılan tüm bu yaşanılanlardan?

Hepiniz kalın sağlıcakla, sevgilerimle...


İzlenme: 12864 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Adalet

    Misafir: Düşünce ve duygularımızı herzamanki gibi çok güzel dile getirmişsin. Kalemine kuvvet Betül can ım.. 17 Mart 2020 18:15

  • Bir musibet bin nasihatten iyidir.

    Misafir: Sevgili Betülüm her zamanki gibi güncel bir olayda en can alıcı noktalara parmak basmışsın.Seni yürekten kurlarım.sevgilerimle. 19 Mart 2020 13:30

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar