DEPREM TAHMİNİNDE BULUTLARIN ROLÜ

Kadir Sütçü (Konuk Yazar)

Kadir Sütçü (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Role Of The Clouds For Earthquake Prediction - Kadir Sütçü

Abstract:

Turkey is located in a different location on Earth, an important and very different meteorological events can be sceneThe causes of the earthquake appears to be an active presence at key spotsIn this study, the main indicator of rainfall observation results of the clouds, earthquakes are assessed for indicators, "Sütçü Bulutları" as a given name in the clouds to investigate the results of examination of satellite images over 175,000With the help of cloud indicator of movements in explaining the effects of the earthquake meteorological changes, location, size and time estimates and are some of the resultsMeasures to be taken in the original meteorological feature for Turkey quake was some suggestions on issues to be considered.

Deprem Tahmininde Bulutların Rolü - Kadir Sütçü

Özet:

Dünya üzerinde önemli ve farklı bir konumda yer alan Türkiye, çok değişik meteorolojik olaylara sahne olabilmektedir. Nedenleri incelendiğinde, deprem kuşaklarının kilit noktasında bulunmasının da etkin olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, özellikle yağışların başlıca göstergesi olan bulutların depremler için de gösterge olduğuna ilişkin gözlem sonuçları değerlendirilmiş, "Sütçü Bulutları" olarak isim verilen bulutların 175 000 üzerinde uydu görüntülerinin inceleme sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Deprem hareketlerinin meteorolojik değişimlerde etkilerini açıklayan bulutlanma göstergesi yardımı ile depremlerin yer, büyüklük ve zaman olarak tahminler ve bazı sonuçları verilmiştir. Özgün meteorolojik özelliklere sahip Türkiye için deprem açısından alınacak önlemlerde dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin bazı öneriler getirilmiştir.

1. GİRİŞ

Deprem, zelzele ya da yer sarsıntısı kısaca, fay hatlarında yatay ya da düşey kırılma ya da kayma hareketleri ile yüzeye çıkan enerjinin yer kabuğunda oluşturduğu sarsıntı tanımı ile çok kez korkulan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın tamamında çeşitli fay hatları yer almaktadır.

Makalemin devamını okumak için linki tıklayınız. 

www.dekos.istanbul/makalem1.pdf 

 

 

İzlenme: 2366 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ