Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

13. CUMA

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

               Son iki aydır art arda 13 cuma denk geliyor. Gezme günümüz de o güne denk gelmiş.

Bakalım 13. cuma gerçekten de lanetli miymiş?


Geçen seferki Stratonikeia gezimiz sağanak yağış nedeniyle yarıda kalmıştı, biz de tekrar gidip geziyi tamamladık. Bu arada yazımdan sonra  “Dabbe bir Cin çarpması” filminin de burada çekildiğini fark etmiştim, bu sefer daha bir farklı baktım çevreme.

Gerçekten de çok güzel bir antik kent. Üstelik daha çıkarılmamış çok şey var.

Tek eleştirim tarihi sütun ve taşlara isim ve başka şeyler kazımış olan insanların saygısızlığı. İnanılır gibi değil. Vandalizmden başka bir şey değil! Bunları gördükçe çok üzülüyorum.

Ancak olay burada değil, başka yerde başladı.


Bodrum - Milas yolu üzerinde, daha önce tabelasını görmüş olduğum “Uyku Vadisi” diye bir yer vardı. İnternetten de araştırıp bakmıştım, fena gözükmüyordu. Her yıl Fethiye Köyceğiz tarafında Beyobası’nda bulunan çok da sevdiğimiz “Yeşil Vadi” diye bir yer vardı uğradığımız, oraya benzettim. Bir bakalım dedik ve tabelaları takip ettik.

Çok sevimli köylerden geçtik, etrafta kuzular, keçiler, inekler koşturuyordu.

Her yer yemyeşildi, tam bir göz ziyafetiydi. Sonunda o tabelada adı geçen yere geldik.

Ahşap bir yapı duruyordu karşımızda, bir restorandı.

Sezon olmadığı için kimse yoktu. Bir adam çıktı kapıya. Bir şeyler içmek istediğimizi ve yeri merak ettiğimizi söyledik. Sandık ki herkes gibi o da misafirperver ama öyle değildi.

Alt tarafın kapalı olduğunu söyledi. Yemek yersek girebileceğimizi tekrarladı ve daha komiği şu cümleydi. “Yazın da zaten sadece şurada oturma yeri var. Etrafta bildiğiniz yeşillik var, başka da bir şey de yok.”  Halbuki mis gibi su akıyor oradan, belli ki dağlardan geliyor su. Hadi diyelim o kadar abartı bir yer değil, müşteriye nasıl karalama yapıyor anlatamam.

İçeriye geçirtmedi bizi. Üstelik kendi yeri de değilmiş. Gitmek isteyenlere benden uyarması. Kovalanabilirsiniz. Patrona uyarım. Bu çalışanlarla o güzelim yer batar.

Bu olay bana filmlerdeki bir klişeyi hatırlattı. Hani gidecekleri yeri sorduklarında kasaba sakinleri tarafından dışlanır ya gençler, hoş karşılanmaz ya yeni gelenler. Onun gibi oldu.


Bu henüz ilk olaydı.

 

İkincisini başka bir yerde yaşadık. Kahve içmek istediğimiz bir yere gittik. Burada da gözlemesi güzel dediler istedik. Gerçekten de çok güzeldi. İkinciyi istedik bu yüzden, üzerine bir de “ellerinize sağlık çok güzel olmuş!” dedik ama kadının bakışını sizlere anlatamam.

İkinci gözlemelere teyze tükürmüş müdür bilemiyorum ama lezzetliydi. Keşke biraz da güleryüzlü olsaydı.

Sanki burada da bir korku klişesi vardı. Hani acıkıp bilmedikleri kasabanın bir lokantasında yemek yiyenler bir yerle ilgili soru sorarlar da çalışanlar bir anda sinirlenir ya. Bu da onun gibiydi.


Bu ikinci olaydı.


Son olarak bir evin çatısında gördüğümüz bir sincap, biz “Ay ne kadar da tatlısın sen” diyemeden bize bağırıp, kovalamaya başladı. Resmen “burası benim mülküm, gidin buradan!” der gibi bağırıyordu. Tabii muhtemelen öyle bir şey yok. Onun yerine doğurmuş ve yavrularını koruyor olabilir ama 13. cumaya uygun bir olay ile daha  üçlemeyi tamamlamış olduk.


Her şey böyle bitti mi? Hayır, hava öyle bir bozdu ki korku filmlerindeki havaları aratmadı. Çakan şimşekler ve ürkütücü gök gürültüsü her şeyi tamam kıldı. Misafirlerimiz diziye dalmasaydı korku filmi gecesi yapacaktım, kısmet değilmiş.

Artık önümüzdeki 13. cumalara bakacağız.

İzlenme: 1029 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar