Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

BAHAR EVRİMİ

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Bu da ne diyebilirsiniz ama alerjisi olan veya bünyesi bahara geçişte aniden değişenler bunu anlayacaktır. Kış boyunca normal seyreden vücudumuz ilkbaharın gelmesiyle birlikte bir anda değişiyor. Bunun en göze çarpanı, zaten herkesin de bildiği "bahar yorgunluğu". Bu aralar yatağınızdan çıkmak istemiyorsanız, ya da gün boyunca "Ay birazcık kestireyim, çok yorgunum" diyorsanız, siz de bundan muzdaripsiniz demektir.

          Benim bünyem mesela direkt olarak alerji moduna geçti. Henüz bir ay öncesine kadar yediğim bazı ürünler, birdenbire alerji yapmaya başladı. Bu her sene aynı. Bu ürünlerin başında yumurta, domates, çikolata ve mevsimsel meyve olan çilek geliyor. Tabi yemekten vazgeçmek istemediğim için kaşıntı ve ilaçla savaş halinde yaşamaya çalışıyorum.

Bunun yanında maalesef bu aralar migrenim de tetiklenmiş durumda. Baharın şu güzel doğası olmasa, benim gibi alerjik insanlar için çekilecek bir mevsim değil. Saman alerjisi olanlara da buradan selam olsun, ah şu polenler..

          Alerji, baş ağrısı ve yorgunluk derken geçenlerde bir şey fark ettim. Ellerim inanılmaz derecede kurumuştu. Çok iyi gelen bir kremim var ama ona rağmen bana mısın demiyordu. Cildimde ciddi bir kuruma ve çatlama vardı. Biraz araştırdıktan sonra bunun az su içmekten kaynaklandığını öğrendim ve bu doğruydu. O kadar su içmeye özen gösteren ben, bu aralar biraz meyve sularına dalmıştım, tabi bu suyun yerini asla tutamaz. Şimdi, yeniden devamlı olarak su içmeye özen gösteriyorum. Hele ki bu aylarda artık hepimizin dikkat etmesi gereken bir nokta. Sıcaklarda yaşadığımız sıvı kaybından dolayı yeterli miktarda su içmemiz lazım.

Normalde suyu, damacana bardakla içerim ama bazen gidip toptan su alıyorum ve litrelik şişelerdeki suları içmeyi tercih ediyorum, böylelikle günde ne kadar su içtiğimi de takip edebiliyorum. Sanırım buna dönsem iyi olacak.

Umarım bu tablo gibi olan mevsimi rahat bir şekilde atlatabiliriz. Herkese sağlıklı haftalar!

İzlenme: 946 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar