Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

Çocukları Korumak

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Baharla birlikte içimizin açılması gerekirken, nedense tersi oluyor bu aralar. Kötü haberlerden geçilmiyor maalesef; ancak hayata devam etmemiz, inadına yaşamamız gerekiyor. Sırf bu kötülere inat. Dünyada yaşanan olayları gördükçe, bazen yazdığım korku romanlarının yeterince korkutucu olmadığını düşünüyorum. Özellikle de çocuklara ve hayvanlara yapılan iğrenç şeyleri görünce midemi bulandırıyor ve boğazım düğümleniyor.

Üstelik bu iğrençliği yapanların serbest kalması olayın tuzu biberi oluyor. Bu olaylardan dolayı ilerleyen zamanlarda nüfusta azalma göreceğiz bence, çünkü bir klişenin doğru olacağını söyleyebilirim. "Bu kirli dünyaya bir çocuk getirmek istemiyorum!" klişesi.

Düşünsenize, çocuğunuz için her türlü zorluğa katlanıyorsunuz, ona dünyaları vermek için gece gündüz çalışıyorsunuz ama gönderdiğiniz bir okul veya başka bir yerde tanımadığınız, belki de tanıdığınız, hatta güvendiğiniz biri çocuğunuzun hayatını karartıyor.

İşte o andan sonra ne kadar çabalarsanız çabalayın çıkmaza girersiniz.

Psikolojisi altüst olmuş bir çocuk, hatta bir nesil karanlığa mahkum oluyor.

Bu iğrençliğe umarım en kısa zamanda bir dur denilir.

Tabii ki hemen olmayacağını biz de biliyoruz ama bizim zamanımızdaki rahatlığı gösteremezsiniz. Eskiden bizler sokakta oynarken herkesin içi rahattı. Her ne kadar bazı anne babalarımız pencerelerde veya kapı önlerinde nöbet tutmuş olsalar da içleri çok daha rahattı.

Ne tembihlemişlerdi bize? Yabancılarla konuşma! Tanıdığın biri de olsa şeker veya başka bir ikrama evet deme! Tanıdık biri de olsa, bizden başka kimse ile; seni almaya geldiyse, gitme!


Buraya kadar normal değil mi? Peki sonra ne oldu? Hayatımıza internetin girmesiyle birlikte her şeye ulaşmak daha da kolay oldu. Bunu daha önce de yazdım, şimdi de yazıyorum. Kazık kadar insanlar bebeklik fotoğrafları paylaştığında utanıyorlar, istemiyorlar, siz çocuğunuzun her şeyini paylaşıyorsunuz! Onlarca uyarıya rağmen çocuğunuzu tehlikeye atıyorsunuz! Pedofillerin kol gezdiği internette altın tepsi ile sunuyorsunuz her şeyi. Bazılarının savunması şu: "Ama gizlilik ayarını açtım." Gerçekten mi? Dünyanın en büyük güvenlik sistemine sahip olan firmalar bile hacklenirken, sizin bir ayarınız mı koruyacak her şeyden?

Üstelik yaptığınız ikinci büyük bir kötülük daha var: Yer bildirimi. Evet, check in yapıyoruz, lokantalarda dışarıda yapın, ona bir şey demiyoruz ama evde neden yapıyorsunuz? Evin konumunu ve fotoğraflarını neden koyup ailenizi tehlikeye sokuyorsunuz?

Bunu herkes bas bas bağırırken neden devam ediyorsunuz?

Bakın, siz istediğiniz kadar iyi niyetli olun, dışarısı kötü insanlarla dolu. Ben çocuğum olmamasına rağmen buna dikkat ediyorum. Kedim ve köpeğim için her şeyi yaparım. Onları korumak için, her türlü önlemi alırım ama çoğu insan "çocuk sarhoşluğuna" kapılmış. Arkadaşlarınızla aynı ortamdayken gösterin fotoğrafları. Eski zamanlarda olduğu gibi bir albüm hazırlayın. Hem internette herkesin eline geçmez, hem de ilerisi için hatıra olur.

Yani demem o ki, dışarıda nasıl gözünüzün üzerinde olması gerekiyorsa, kendinizin de bazı şeylere dikkat etmesi gerekiyor.

Aklıma takılan başka bir şey ise okul servisleri. Maalesef burada da görüyorum, çocuklarınızı taşıyan bazı servisler hız sınırının 30 olduğu yerde 100 ile gidiyor, hatalı sollama yapıyor. Haberlerde artık sıkça duyduğumuz "sabıkalı" olayına karşı da velilerin bence biraz harekete geçmesi gerekiyor. Sözüm elbette meclisten dışarı, istisnalar elbette var.

Bizim zamanımızdan hatırlıyor musunuz böyle şeyler. Kimseye bir şey olmasın diye hıza uyan, yavaş giden, ailelere kavuşana kadar gözünü çocuktan ayırmayan şoförler vardı. Bunun dışında kendi başına evine yürüyen çocuklar da vardı, hepsinin içi rahattı ama daha yeni görmedik mi, kendi başına eve dönen çocuklar kaçırılıyor, cinayete kurban gidiyor. Sanırım yakında çocuklarını okula bırakıp, tekrar çıkışta almaya giden velilerin sayısı artacak, yani kısacası "gözümüz daima üzerine" olacak.

Yukarıda belirtmiş olduğum internet hatalarını yapan arkadaşlarınıza karşı sessiz kalmayın, onları da uyarın. Çocukla hava atılmaz, bunu unutmayın!

İzlenme: 851 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar