Euro 2016 Ardından

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Ve bir Avrupa Kupası’nı daha ardımızda bıraktık. Turnuvanın kazananı Portekiz oldu ve açıkçası yıllardır severek tuttuğum bu takımın şampiyon olacağı benim bile aklıma gelmezdi ama sonra Yunanistan’ı hatırladım. Böyle farklı takımların kazanması hoşuma gidiyor. Hep aynı takımların şampiyonluğu can sıkıcı olabiliyor. Maçla ilgili söylenecek birkaç şey var.

· Portekiz dünkü mücadelesi ile maçı hak ettiğini gösterdi.

· Ronaldo’nun sakatlanması ve devam etme isteğine rağmen gözyaşları içinde sahayı terk etmek zorunda kalması herkesin içini parçaladı.

· Ronaldo maçı terk ederken, Fransız taraftarları dahil olmak üzere herkes tarafından hırsı ve futbola olan tutkusu nedeniyle alkışlandı. Maçın geri kalanında ikinci teknik direktörlük yaparak, ileriki mesleğini de bulmuş oldu.

· Maçtan çok Ronaldo ve statta deli gibi uçuşan güveler konuşuldu.  

· Maçta en çok tepki çeken oyuncu Ronaldo’yu sakatlayan Payet oldu. Sosyal Medya’yı salladı.

· Maçın adamı ise inanılmaz kurtarışlar yapan Rui Patricio’ydu.

Böylelikle korkulan terör olayları gerçekleşmeden Euro 2016 tamamlanmış oldu. İki sene boyunca Dünya Kupası’nı bekleyeceğiz artık.

Euro 2016 güzel geçmiş ve şaşırtıcı bitmiş olsa da Dünya Kupası’nı daha heyecanla bekliyorum, çünkü daha fazla takım ve daha farklı rakipler var. Ayrıca şunu itiraf etmeliyiz ki, kuralar biraz haksız çekilmişti. Mesela İtalya en şanssız takımlardan biriydi. İspanya ve Almanya ile arka arkaya karşılaşıp erken final maçları yapıp Almanya’ya elendiler. Yine de çoğu maçı keyifle izledim.

Maçların bitmiş olması üzücü ama önemli değil, çünkü şimdi de Atletizm’e geçtim. Yani ekranlarda sporla ilgili bir şeyler bulmak çok zor değil. Bana ters gelen tek şeyin basket maçlarının Euro 2016 nedeniyle biraz gümbürtüye gitmiş olması. Çoğu kişinin basket müsabakalarından haberi bile yoktu. Nitekim yarı finalde Fransa’ya elenerek Rio 2016 şansımızı kaybettik. Futbol ve basketbolda şansımız pek yaver gitmese de bu sene atletizmde bir sürü madalya aldık. Maalesef burada eleştireceğim bir nokta var. Yıllardır bu alanda hep kazanma haberleri okuyoruz ancak birkaç sene sonra çıkan doping haberleri yüzünden güvenemiyoruz ve artık atletizmden soğumuş durumdayız.

Kimi bu sebepten ötürü bakmıyor, kimi de çoğu atletimizin başka kökenden gelmesinden dolayı eleştiriyor. Bunu tek yapan ülke biz olmasak da açıkçası ben de bu duruma içerlemiyor değilim. Bunun başlıca sebebi ise maalesef destek verilmemesi. Ülkemizde en büyük yatırım futbola yapılıyor ve diğer alanların çoğunda bir sürü sporcumuz maddi yetersizlik nedeniyle çoğu müsabakalara gidemiyor. Gitmeyi bırakın, kendi ülkemizde antrenman yapacak yer bulamıyor. Daha önceden yazmış olduğum futbol alt yapı okuluna benzer, diğer spor alanları için de okullar ve spor kompleksleri geliştirilip destek verilmeli. İmkan olunca bakın ne güzel cevherler çıkıyor bizden.

İzlenme: 704 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR