Euro 2016'ya Doğru

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Ve sonunda Euro 2016’ya yaklaşıyoruz. Başlamadan biraz gruplara ve takımlara göz atalım, rakiplerimizi tanıyalım istiyorum.

Avrupa ve Dünya Kupalarında her zaman heyecanlanırım, her ne kadar Dünya Kupası favorim olsa da Avrupa Kupası’nda da heyecan yine dorukta. Özellikle de Galler, Arnavutluk ve Kuzey İrlanda gibi takımları izlemeyi merakla bekliyorum.

Hollanda gibi büyük bir takımın olmaması herkesi çok şaşırtmış olsa da ben Bosna’nın çıkmasını çok istemiştim.

Yapacak bir şey yok, artık önümüzdeki takımlara ve maçlara bakacağız.

Grupları ele alalım.

A Grubu : Arnavutluk, Fransa, Romanya ve İsviçre

Elbette ev sahibi Fransa bu grubun favorisi gibi görünüyor ama diğer takımlar da hafife alınmamalı. Ben İsviçre’nin de çıkabileceğini düşünüyorum ama Konyaspor’dan da hatırlayacağınız Alban Meha’lı Arnavutluk veya İstanbul Başakşehir’de oynayan Sokol Çikaleshi’li Romanya da şaşırtabilir.

B Grubu : İngiltere, Rusya, Slovakya ve Galler

Bu gruptan da favori hiç şüphesiz İngiltere olacaktır. Diğer takımlardan Miroslav Stoch’lu Slovakya mı, Gareth Bale’li sürpriz takım Galler mi, yoksa çoğu oyuncuları Moskova takımlarından oluşan Rusya mı çıkan takımlardan olur? Ben bu grupta biraz sürpriz olabilir diye düşünüyorum. İngiltere-Türkiye hazırlık maçında İngiltere’nin performansını kendi adıma çok beğenmedim. Belki bu gruptan çıkarlar ama bu oyunla devam ederlerse pek favori sayılmazlar.

Dünya Kupasında’ da aynı şeyi söylemiştim. Dikkat edilecek tek nokta Sterling.

C Grubu :
Almanya, Kuzey İrlanda, Polonya, Ukrayna

Sanırım en keyifli gruplardan biri de C grubu. Özellikle de Almanya ve Polonya maçları çekişmeli olacaktır. Bir yanda Panzerler, diğer yanda Lewandowski’li Polonya. Eskiden Ukrayna dediğimizde akla gelen ilk isim hiç şüphesiz Shevchenko olurdu. Efsane olduğu zaman maçlar da bir başka oluyordu. Artık takım çoğunlukla Shaktar oyuncularından kurulu. Süper Lig’den de oyuncular var ama eskisi gibi iddialı olup olmadıklarını göreceğiz, zira gruptan ötürü maçlar bayağı çekişmeli geçecektir. Kuzey İrlanda ters köşe yaparsa çok keyifli olur ama bu grupta biraz zor gibi duruyor.

D Grubu :
Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Türkiye

İşte Euro 2016’nın en güzel ve en iyi grubu. Sanırım takımları teker teker tanıtmaya gerek yok.

Rakiplerimize aşinayız. 2008’den dolayı bizden intikam almak isteyecek olan Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan var karşımızda, tabi tarih tekerrürden ibaret de olabilir. Bu gruptan çıkmamız bence son dönemdeki performansımızla olası. İspanya’nın performansı son Dünya Kupası performansı gibi olursa daha da güzel olacaktır hesaplar. Fatih Terim’e ve öğrencilerine güvenimiz tam. Umuyoruz ki bu sene büyük bir zaferle hasret kaldığımız futbolu izler ve bu gururu yaşarız.

E Grubu :
Belçika, İtalya, İrlanda Cumhuriyeti ve İsveç

İşte keyifli ve çekişmeli geçecek bir grup daha. Bir tarafta İbrahimoviç’li İsveç var, diğer tarafta ise iki efsane Pirlo ve Buffon’lu İtalya var, ancak Belçika’nın kadrosunu da hafife alamayız. Galatasaray’dan Denayer yok sadece kadroda. Benteke, Lukaku, Mirallas, Eden Hazard gibi oyuncular ile güçlü bir kadroya sahipler aslında. Bu grupta en zayıf takım İrlanda Cumhuriyeti gibi duruyor ama yine de unutmayalım. Ummayan taş baş yarar!

F Grubu :
Avusturya, Macaristan, İzlanda ve Portekiz

Bu grupta kadro ve deneyim itibariyle en güçlü gözüken takım Portekiz ama ben yine de Avusturya’ya da dikkat derim. Veli Kavlak, Alaba gibi oyunculara sahip olan Avusturya şaşırtabilir. Rapid Wien bu sene büyük başarılar elde etti, bence Avusturyalı oyuncular milli takım olarak da aynı başarıyı gösterirlerse gruptaki dengeler değişik olabilir. Elbette en büyük sürprizi sona bıraktım. Gruplardan çıkarak herkesi şaşırtan ve ayrıca gruptaki herkesi; bizler dahil olmak üzere, mahveden bir takım İzlanda. Adını sanını önceden pek bilmediğimiz bu takım, bu grupta bakalım nasıl işler yapacak. Akıllarda kalan isimlerden biri Sighthorsson.

Macaristan ile ilgili pek bir yorum yapamayacağım, zira pek bilmediğim bir takım.

İşte Euro 2016 grupları ve takımları bunlar. Bakalım kimler çıkacak, kimler elenecek. 10 Haziran Açılış maçı Fransa-Romanya saat 22.00'de. Maçlar çoğunlukla saat 19.00 ve 22,00’de yapılacak ama arada saat 16,00’da oynanacak maçlar var, bunlara dikkat! Ayrıca bu sene farklı olarak üçüncülük maçı düzenlenmeyecek.

Euro 2016 maçlarını Lig Tv ve TRT verecek.

Tüm futbolseverlere iyi seyirler!

İzlenme: 808 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR