Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

HEDEF- SPOR VE SAĞLIK

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Dünya Şampiyonası’nı izlerken, Atletizm günlerimi özlediğimi farkettim ama bunun ötesinde bir de fazlasıyla hamlaşmış olmam beni üzdü. Aslında spor yapmak istiyorum ama maalesef bunu yapabilmem için, oturduğumuz yer müsait değil. Ne yürüyüş için düz yol var, ne de bisiklete binmek için bisiklet yolu. Bunların da ötesinde ana cadde fazlasıyla tehlikeli. Yazın vızır vızır geçen arabalar tehlike yaratırken, kışın inanılmaz bir süratle, arabaları bile tehlikeye sokan hafriyat kamyonları var. Yani, burada spor yapmak tehlikeli. Bu yüzden ve başka sebeplerden ötürü taşınma kararı aldık. Tabi tek neden bu değil, daha önceki yazılarımda da bahsetmiş olduğum gibi gürültü ve saygısızlık nedeniyle bunalmıştım. Bu yaz üzerine bir de susuzluk eklendi. Neredeyse tüm yaz boyunca suyumuz yoktu. Bu kadar sorumsuzluğun üzerine bir de fahiş aidat fiyatı bardağı taşıran son damla oldu.

Şimdi taşınma hayallerini bir yana, yeniden spor yapma planı kurdum. Spor salonlarını biraz araştırdım. Burada hem çoğu uzakta, hem de fiyatlar çok yüksek. Bu nedenle öncelikle kendime bir bisiklet almaya ve köy içindeki işlerimi yürüyerek, ya da bisiklete binerek halletmeye karar verdim. Ayrıca, eve de bir kaç tane kenara atılmayacak spor aleti alacağım. Hedefim televizyon karşısında spor yapmak. Şimdi çoğunuz "Hep böyle başlanır, sonra bırakılır" diyebilirsiniz ama ben eski sporcu olduğum için, bir sakatlık olmadığı sürece, bu söz konusu bile olamaz. Ayrıca sağlıklı yaşamak inanın insana o kadar iyi geliyor ki, durduğunuzda kendinizi kötü hissediyorsunuz. Ben de bu kötü hissedenlerdenim ve yeniden kendime gelmem lazım. Havaların biraz serinlemesini bu yüzden iple çektim. Aşırı sıcaklarda spor yapmak bir yana, su olmayınca, tamamen işkence olacağı için başlayamadım.

Eğer spor yapmıyorsanız, spora başlamak için hiçbir zaman geç değildir! Özellikle de Gelibolu’da spor yapmak çok kolay. Sahil yolunda yürüyüş yapabilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz, isterseniz koşu yapabilirsiniz. Burada bu imkan yok. Bir tane park falan yapılması için dua ediyorum. Spor yapmak çok zor diyenlerdenseniz, sizlere önerim müzik dinlemektir. Güzel bir müzik listesi ile spor yapmak çok daha kolaydır. Özellikle de tempolu bir şarkıda, nasıl hızlandığınızı anlamayacaksınız ve şevkle yürüyeceksiniz.

Eğer hızlı ritim sevmiyorsanız, slow şarkılar da olur. Hayallere dalarak yürüyüş yapmak da ayrı bir keyif. Tabi bu arada trafiğe ve etrafımıza da dikkat etmemiz lazım.

Bu seneki başlıca hedefim bu! Yoksa otur otur nereye kadar. Özellikle de kalbiniz varsa, depresyonla veya panik atak ile savaşıyorsanız, spor bunların en iyi ilacı! Bunu hiçbir zaman unutmayın!

 Zinde kalmak ve sağlıklı olmak için haydi spora!

Bu arada artık haftalık yazı yerine, yazdıkça paylaşacağım köşe yazılarımı. Sebebi biraz da yorgunluk ve özel sebepler. Bu yüzden beni affedin.

Herkese iyi haftalar! 

İzlenme: 667 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar