Kışın Yapılacak Diğer Şeyler

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Geçen haftaki yazımın devamını isteyenler için işte devamı.


Biz Bodrum’da oturduğumuz için buralara soğuk uzun süreli uğramaz, uğradığında da genelde fırtınayla birlikte gelir.

Bunun büyük bir avantajı var. Yağmur ve fırtınadan sonra oluşan ılık havada doğa yürüyüşü yapmak inanılmaz zevkli. Arkamızda bulunan ormanlık alanda tırmanıp, köpeğimizle gezmek gibisi yok.

Sadece yürüyüş veya tırmanış deyip geçmemek lazım, spor aynı zamanda. Vücudunuz için temiz oksijeni içinize çekmek çok önemli. Kışın dışarıda yapılabilecek en mantıklı aktivite bu.


Diyelim ki yürüyüş istemiyorsunuz, o zaman başka alternatiflere bakalım.

Yılbaşını kutlamayı sever misiniz bilmem. Ben şahsen yıllardır saçma bulduğum yeni yıl kutlamasını, üzerine yılbaşı sonrası annemi kaybedince hiç sevmez oldum ama bu dönemin sıcaklığını yine de seviyorum. Televizyon’da her sene bu dönem yayınlanan “Evde Tek Başına” filminin ilk ve ikinci filmini mesela mutlaka izlerim.


Noel filmlerine de bayılırım, noeli belki biz kutlamıyoruz ama kesinlikle müzik ve filmlerinden, hatta geleneklerinden yararlanabilirsiniz!

Benim favorilerimden bir tanesi noel müzikleridir. Nedense çok severim ve internette bu döneme özel açılan noel radyolarını bulup dinlerim. Siz de dinleyin, içiniz ısınacaktır.

Örneğin bu sayfadan dinleyebilirsiniz: http://www.christmasfm.com/index.php/listen-in

Tek yapmanız gereken, sayfaya girip aşağıdaki “Launch Desktop Player”e tıklamak.

Sadece “Jingle Bells”i dinlemek bile eğlenceli olabilir.


Evet, yılbaşını kutlamadığımı söylemiştim ama dediğim gibi havasını severim.

Yılbaşı ağaçlarını da severim, ışıklandırmaları ve süslemeleri de ama ağaçları katledip yılbaşı sonrası yerden o çam ağacı iğneleriyle uğraşmaktansa, yapay ağacı tercih ederim. Zaten artık gayet gerçekçi olan ağaçlar var. Bunlarla hem çevreye zarar vermemiş olursunuz, hem de her sene yeniden kullanabilirsiniz.


Küçüklüğümden beri en sevdiğim şey rengarenk noel ışıklarıydı.

Normalde Yurt dışında evleri ve ağacı süslerler ama ben onları pencereme asmaya bayılırdım. Odama hem renk katardı, hem de farklı bir hava getirirdi.

Çocuklarınızın odalarına da bunu yapabilirsiniz. Emin olun çok hoşlarına gidecektir.

Bu ışıkların iki dezavantajı var. Birincisi: Maalesef Avrupa’da  bir kaç Euro’ya satılan bu ışıkları ülkemizde aşırı pahalıya satıyorlar. İkincisi: Bir tane ışık bozulursa, diğerleri de çalışmıyor. Anca kanca meselesi yani. O nedenle yanında yedek ışığı olanları almaya dikkat edin! Yedeği taktığınızda yeniden yanacaktır.


Gelelim bu dönemim içeceklerine. Türk usulü içeceklerimiz ve kışın vazgeçilmezleri arasında “Salep ve Boza” var. Avrupa’da ise sıcak şarap çok seviliyor. İçkiyi çok içmeseniz de bu dönemde bir kez içmeden edemez sevenler. İçine katılan portakal, tarçın ve karanfil gibi bazı malzemeler tam kışı yansıtıyor.

Siz alkol almıyorsanız en güzel tavsiyem sıcak çikolata. Ev yapımı bir harika oluyor, özellikle de içine atacağınız bir kaç marshmallow inanılmaz güzel lezzet katıyor. Hem sizin için, hem de çocuklarınız için güzel bir seçenek olabilir, sonuçta çikolatayı kim sevmez ki!


Sanırım devam edeceğim..

İzlenme: 1238 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR