KULAKTAN KULAĞA

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Evet, küçükken ne çok oynardık bu oyunu. Başta söylenen cümlenin kulaktan kulağa fısıldanırken yanlış anlaşılmalarla acayip bir cümleye dönmesine bayağı bir gülerdik. Hatta eminim, aranızda benim gibi, cümle doğru geldiğinde yanlış anlamış gibi yapıp, cümleyi değiştirenler de olmuştur. Bir keresinde kardeşimle ve daha sonrasında annemle telefonda alakasız bir şeyden bahsederken konu nasıl "Fidel ölmüş" olarak algılanmıştı bu hala bir muammadır. Hatta bu asparagas haber babaanneme kadar ulaşmıştı zamanında. Lakin bugün bu haber artık doğru. Fidel Castro bugün 90 yaşında hayatını kaybetmiş. Toprağı bol olsun.

          Konumuza dönecek olursam ki bu konuya nereden geldin diyeceksiniz. Bu hafta başıma gelen bir olaydan bahsedeceğim de ondan.

          Geçen gün yakınlarımızla beraber dolmuşa binmek için ormanlık yoldan Gümüşlük’e inerken bir evden dumanlar yükseldiğini gördük. Dumanlar kısa sürede inanılmaz arttı ve simsiyah oldu. Üstelik bu yanan yer bizim sitenin iki üstündeki sitedeydi. Ben de hemen telefona sarılıp itfaiyeyi aradım. İlk olarak Afet Masası’na bağlandım. Oraya durumu anlattım ve beni itfaiyeye bağladılar. Yeri, olayı anlattım, "Tamam, geliyoruz" dediler. Aradan bir dakika geçmeden telefonum çaldı. Bu sefer arayan Jandarma’ydı. "Gündoğan’dan arıyoruz. Tam olarak nerede yangın var?" diye sordular. Halbuki Gündoğan değil, Gümüşlük demiştim. Bu ilk karışıklıktı. Daha sonra Gümüşlük Jandarma aradı beni ve "Bir araç yanma ihbarında bulunmuşsunuz!" dedi. "Ne aracı?" diye sordum. Araç değil ev demiştim. Resmen bir kulaktan kulağa vakası olmuştu ama neyse ki itfaiye doğru yeri bulmuştu, hatta yanımdan geçerlerken, yeri işaret ettiğimde bana baş parmaklarıyla "tamamdır, teşekkürler" manasında işaret yaptıklarında yüzümde bir tebessüm oluştu. Sonuç olarak olay yerinden beni geri aradılar. Birileri muhtemelen çöp yakmış, problem yok şuanda dediler ve bana ihbarımdan ötürü teşekkür ettiler. Karışık bir kulaktan kulağa durumundan sonra aklıma takılan bir şey oldu. Hatta iki şey.

          Birincisi, çöp yakmak. Sanki çok basit bir şeymiş gibi geliyor ama maalesef çoğu büyük yangın böyle başlıyor. Küçük bir çöp yakma ile başlayan olay, aniden çıkan bir rüzgarın etkisiyle veya etrafta ufak çalılar nedeniyle büyüyüp, durdurulamaz bir hal alıyor. Her sene çıkan onca yangınlardan hala ders almıyoruz. Bakın Bodrum’un kendi çöplüğünde yaklaşık iki haftadır söndürülemeyen bir yangın var. Hava kirliliği tavan yapmış durumda ve nefes almak çoğu kişi için riskli. Ateşin şakası yok!

          İkinci aklıma takılan nokta ise ihbar için teşekkürdü. Bu, aklıma insanların bir şeyleri haber vermekten korktuklarını getiriyor. Siz doğru bir ihbarda bulunursanız neden korkasınız ki? Ben daha önce de bilmediğim bir yerde bir yangını bildirmiştim. İşin ilginç yanı ise bu ihbarın ilk olmasıydı, tıpkı geçen günkü yangın ihbarı gibi. Yani ben aramasam belki de kimse haber vermeyecek, ya da her şey için çok geç kalınmış olacak.

Lütfen korkmadan doğruları söyleyin, çünkü yarın sizin de başınıza böyle bir olay gelse ve kimse haber vermese, sonucu bir düşünün. Ot ve çöp yakmayı da bırakın artık. Fazlalıkları çöpe atın, Belediye zaten gerekeni yapar.

Doğayı korumak bizim görevimiz. Ormanlar yok olursa oksijeni nereden bulacağız? Yağmur yağmasını engellersek ve barajlar dolmazsa, suları nereden alacağız?

Herkese iyi haftalar.

İzlenme: 831 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR