Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

NOSTALJİ RÜZGARI - 1

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Aslında bu eski bir yazım ancak yoğun istek ve yazının eski linkinin bulunamaması nedeniyle yeniden paylaşıyorum Nostalji serisini. Bana da iyi gelmedi değil aslında. Umarım kaçıranlar ve yeniden okumak isteyenler de bundan zevk alır.

          Ne zaman bir dolmuşa binsem bir şeye takarım. Ya pahalı olmasına, ya dolu olmasına, ya da başka bir şeye ama değişmeyen tek bir şey var. Eski dolmuşları düşünürüm.

          O zamanlar bize kocaman gelen o güzel arabaları.

Arabası da asildi, şoförü de.

Küçük olmama rağmen detayıyla hatırlıyorum. Annemle bir yere giderken binerdik.

Ne kadar da havalı gelirdi bana.


İşin garip tarafı aradan yıllar geçti, arabalar değişti, koca minibüsler dolmuş oldu ama bana halen eski dolmuşlar daha havalı geliyor.

          Biraz eskileri seviyorum galiba.

Eskiden ne zaman alış veriş yapsak sonunda fırından taze aldığımız ekmeğin ucunu kopartma bonusum vardı. Şimdi yapamaz mıyım? Yaparım ama aynı değil.

Ne yanımda o insanlar var, ne o eski ekmekler var, ne de o heves var.

Ekmeğin tadı bile değişmiş gibi geliyor bana.

Zaten yıllar geçtikçe sistem de değişti, apartman görevlileri ile başlayan macera, bakkalların ekmek satmasıyla birlikte bizi iyice fırından uzaklaştırıp tembelleştirdi.

Bakkal dediğime bakmayın, o eski bakkallardan da eser yok.

        Mesela Gelibolu’da çok sevdiğim bir tane vardı ara sokakta. Kapısı açık mavi, duvarları sarı. Bakkal amcanın üzerinde mavi, uzun bir gömlek vardı hep. Tezgahının üzerinde duran bir fanusun içinde top top, renk renk sakızlar bana bakardı aklımı çelercesine.

Ne güzeldi o dükkan. Bakkal deyince hep aklıma orası gelir nedense. Artık süpermarketlerin varlığı bakkalların da modernleşip büyümesine neden oldu. Öyle eski bakkallardan da hiç kalmadı gibi, en azından büyük yerlerde.

          Bir de annem bir şeyler anlattığında “Hatırlıyorum!” dediğim zamanları geliyor aklıma. Her defasında şaşırırdı.

“Nereden hatırlıyorsun? Daha küçücüktün!” derdi. Bazen de daha olmadığım zamanları hatırladığımı söylerdim. Belki o çok eskileri filmlerden veya dergilerden hatırlıyordum ama yaşadığım zamanın olaylarını ne var ne yok anneme detayına kadar anlatabiliyordum. Bu da tabi şok etkisi yaratıyordu. Ben de şaka yaparak. “Reenkarnasyon geçirdim, oradan biliyorum!” derdim.

          Bir de şarkılardan bahsederdik. Annemlerin pikapı vardı ve ben küçükken buna bayılırdım.

Eminim hatırlarsınız o zamanlar Longplay’ler ve 45lik’ler çok özeldi ve bunun koleksiyonları vardı. Yerlilerden Sezen Aksu, Orhan Gencebay, Barış Manço vs., yabancılardan ise  The Beatles, Pink Floyd, Elvis Presley ve daha niceleri vardı.

Eski pikabımız artık çalışmıyor ama yeni bir tane hediye almışlardı bana, halen daha arada açar plak çalarım, çünkü onun keyfi başka. Hele o taş plaklar yok mu? Müzeyyen Senar’ın da bulunduğu çok eski bir taş plak var. Roza Eskenazi ve daha nicesi, mutlaka bulup dinlenmeli.

Herneyse bu şarkıları çaldığında eşlik etmek inanılmaz eğlenceli oluyordu.

Annem her zamanki gibi şaşkındı tabii. Hey gidi günler.

Bu arada bu yazıyı yazarken çok ilginç bir şey oldu, tam eskilerden bahsederken bir arkadaşım bizim zamanımızdaki çizgi filmlerin açılışlarının olduğu bir video paylaşmış. Görünce tebessüm oluştu yüzümde. İzleyince aldığım o keyfi anlatamam. Ne kadar güzeldi o çizgi filmler.

Ne kadar masum ve öğreticiydi.

Susam Sokağı ile öğrendik zaten her şeyi, Küçük kadınlar da dramı da gördük sevinci de, He-man ve Hayalet Avcıları ile macerayı tattık, Taş devri ile zorlukları anladık. Daha neler neler var . Musti diye bir tavşan vardı hatırlar mısınız bilmem. Kalimero diye de bir civ civ. Ne çok severdim. Devam etsem yazı bitmeyecek. Heyecanlandım nedense. Şimdi televizyonlarda oynayan çizgi filmlere bakıyorum da çok üzgünüm ama fazlasıyla boş geliyor, çoğu da şiddet içeriyor. Dizi ve filmler yerine biraz çizgi filmlere el atsalar daha mantıklı bence.


Eskilere devam edeceğim.

İzlenme: 933 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar