Nostalji Rüzgarı - 2

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Geçen "Nostalji Rüzgarı" adlı yazımdan hatırlarsınız, plaklardan bahsetmiştim. O plakların sahibinden serzeniş geldi bana. Babamdan. "Ben niye yokum?" dedi. Dedim "Devamını bekle.!"

Ve işte devamı..

 

Eskiden hatırlarsınız kareli battaniyeler vardı, kimi mavi, kimi bordo, kimi yeşil. 

Ben küçükken, halımızın üzerine yeşil sarı olan battaniyeyi serip beni oturturlardı ve ben saatlerce oynardım. Zaman zaman kuzenimle beraber oynardık ve genellikle bu esnada babam televizyonda maç izlerdi.

Eminim çoğumuzun buna benzer hatıraları vardır.

Babam ben bildim bileli maç hastası diyebilirim. Koyu bir Fenerbahçeli’dir ve hayatı boyunca beni de Fenerbahçeli yapmak için büyük girişimleri olmuştur ama ben (yanlış hatırlamıyorsam) 1989 Monaco maçında gerçeği görüp Galatasaray’lı oldum.

Yıllar içinde futbol deliliği bana da geçti ve futbol merakım bir tutkuya dönüştü.

Bir Galatasaray’lı olarak babamla Ali Sami Yen’de çok maça gittim ve acayip keyif aldım. Darısı Arena’ya. İlk fırsatta orada bir maç izlemek istiyorum. (Edit: Bu arada hala kısmet olamadı ama olacağına inanıyorum)

 

Konumuza dönecek olursak o zamanlarda maçlar ne kadar temizmiş diye düşünmeden edemiyorum. Herkes anlatır "O zamanlar karşı takımın taraftarlarıyla beraber otururduk!" diye. Şimdi nerede? Avrupa ve Dünya Kupalarında halen öyle ama gönül isterdi bu dostça maçlar halen sürsün.

O zamanlar çoğu şey dostçaydı; çünkü insanlar birbirine güveniyordu.

Esnafa yazdırılan borçlar bir defterde tutulurdu. Kimse de birbirini sık boğaz etmez güzel bir şekilde geçinirdi.

Hatırlıyorum da bizim alt sokağa bir video kasetçi açmıştı.

O dönemde evlerde kasetten film izlemek büyük olaydı. Bizim eve de bir video oynatıcı gelmişti ve aşağıdaki dükkandan ilk kasetimizi kiralamıştık. Hiç unutmam ilk izlediğim film Karate Kid idi.

Ne kadar farklı ve heyecanlı gelmişti bana o film. Karakterin çocuk olması da etkilemiş olabilir elbet. Ardından bir çok kaset kiraladık ama bizim filmlerden hatırladığım Kemal Sunal’ın oynamış olduğu “ Gülen Adam” filmi.

Yıllar içinde hayatımıza bir çok teknolojik alet girdi ama 2000 yılından sonra gelişen teknolojiye yetişmek çok zor oldu. Her geçen gün yepyeni aletlerle karşılaşıyoruz.

Güzel yanları olsa da, o eski keyifli anların kıymetini bilmez olduk.

Mesela benim en çok içimde ukde olan arabalı açık hava sinemasıdır. Keşke günümüzde de halen olsa. Evet, bazı yerlerde halen yapılıyor ama oynattıkları filmler pek ilgimi çekmedi açıkçası. 

 

Bu arada eski fotoğrafları karıştırırken gözüme bir şey takıldı. Eskiden muhtemelen neredeyse herkeste olan bir şey. Arkası dolaplı olan kanepeler. Hani şu ortası açık ama sağında ve solunda kapaklı dolapları olan kanepeler. Genelde anneannelerimizin evinden hatırlayacağımız mobilyalar. Kimi biblo koyardı, kimi vazo, kimi ilaçlarını, kimi ise kolonyasını. 

Görünce içim ısındı. 

 

Geçen sene (2013 oluyor) çocukluğumun geçtiği evi satmak zorunda kaldık. İnanın benden de bir parça gitti adeta. Yeni bir ev olsa belki daha kolay olurdu ama eşyaları toplarken ve ayıklarken elimize geçen onlarca hatırası olan şeylerin çıkması gerçekten de içimi burktu ama gözlerimi dolduran asıl şey, dolapları çektiğimizde ardından çıkan eski duvar kağıtları oldu.

Hatırlarsınız eskiden duvar kağıtları vardı. Ben halen çok severim ve bir dahakine boya yerine duvar kağıdı yaptırmayı düşünüyorum. 

Kimi duvar kağıdı çiçekli, kimi ise maça veya kalp görünümlü figürlere sahip olurdu. Genelde sarı, kahve, bej veya koyu gri tonlarında olurdu. Önünde de çoğunuzun canlandırabileceği gibi altında püskülleri bulunan kanepeler dururdu. Ne güzel aile fotoğrafları çekilmiştir onların önünde.

İşte o duvar kağıdını görünce gözümde neler canlandı anlatamam.

Arka planda Ferdi Özbeğen’den "Dilek taşı" şarkısı çaldı diyebilirim.

Maalesef bunların ardından moda olan "şampanya" duvar renkleri ile yavaş yavaş bozulmaya başladı güzellikler...

Devam edeceğim...

İzlenme: 1111 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ