Oyunlar Oyunlar !

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

          Havalar hala güneşli gidiyor. Tahminim doğru çıkacak herhalde, bu sene yağmura hasret kalacağız. Yani planları değiştirme zamanı. Yağmurlu havada yazıp film falan izlemektense güneşe uygun bir şeyler bulmalı. Ben de düşündüm taşındım eski bilgisayar oyunlarımı çıkartıp onları yeniden oynamaya başladım. Mesela CSİ dizisinin oyunlarını sıraladım, sırayla yeniden oynuyorum. Hem keyif alıyorum, hem de kafamı çalıştırıyorum. Bu arada oyunu oynarken de bazı şeyleri unutmuş olduğumu fark ediyorum ki bu iyi bir şey, yoksa oyunu takır takır bitirirdim. Bu ritüeli aslında birkaç senede bir yapıyorum.

          
Ben oldum olası hep kafa çalıştıran oyunları sevmişimdir. Özellikle de kelimelerle alakalı oyunlar favorimdir, mesela Scrabble’ı çok severim ama maalesef online olanlarda Türkçe yok. Yapılan yerli bir oyun var ama kelimelerin çoğu sözlüğümüzde yok! Çoğu arapça kökenli, yani oyun çok sıkıcı.

          
Bunun dışında çocukken hafızayı ölçen oyunlara bayılırdım. Memory ile başlayan yolculuk, dedektif oyunlarına kadar geldi. Çoğumuzun bildiği Gizli Obje Oyunları da favorilerim arasında. Kimi oyunun grafikleri çok keyif verici. Zaten oyunda grafik ve kalite önemli, şimdi düşünüyorum da eskiden ne zorluklarla boğuşmuşuz. HD kavramını bırakın 360mp görüntüsüne dua ettiğimiz zamanlar vardı. Piksel piksel kalitesizlik içinde az bozmadık bu gözleri. Yine de eski oyunları tek geçerim. Örneğin 90’lardan kalma Super Nintendo’m hala durur ve oyunlarını bazen oynarım. İmkanım olsa yurtdışından daha fazla oyunlardan alacağım. Elimde şuanda 7 tane falan var. Süper Mario Kardeşleri hala severim, bir dönemin fenomeni olan bu oyunun filmi de vardı. Zaten o dönemler meşhurdu oyunların filmini çekmek. Street Fighter ve Mortal Kombat gibi efsane oyunların da filmleri vardı ve bence hepsi birbirinden güzeldi. Bazen Street Figter’i yayınlıyorlar ama Süper Mario’ya bayağı bir uzun zamandır rastlamıyorum. Aslında tekrar verseler ne güzel olur.

          
Bizim nesil oyunlara farklı bir değer veren nesildi. Bizim zamanımızda atari ile başlayan dönem çok güzeldi ama herkes bu oyunları alabilecek durumda değildi. Bizler de paylaşırdık. Arkadaşlarımız geldiğinde oyun oynanır, eğlenilirdi. Evet, ben o şanslı çocuklardandım. En sevdiğim oyun da o zamanlar polisten kaçan hırsızı oynamaktı ama asıl severek oynadığım oyun, bugün de değişmediğim efsane oyun “Riverraid”dir. Bu yüzden ayrı bir tırnak içine aldım. Aslında dönüp baktığınızda bu oyunların grafiklerini şimdi bir çocuk görse neler der ama bizim için o dönem çok özel ve önemliydi bu oyunlar. Görüntü kalitesi de neymiş canım!

          
Bu nostaljik oyunları internetten bulmak mümkün ve yüzlerce Lira’yı heba ettiğimiz güncel oyunlardan daha fazla zevk veriyor insana. Eminim ki çoğunuz PacMan’i çoğu modern oyuna tercih edersiniz. Teknolojinin nasıl geliştiğine bakıyorum. Prince of Persia oyunundan Uncharted 4’e kadar bir göz gezdirin oyunlara. Grafikler nereden nereye gelmiş durumda. Adamlar gerçek haritaları alıp oyuna ekliyorlar ve günümüz grafikleriyle birebir aynı oluyor. Karakterlerin insana ne kadar yakın durduğuna girmiyorum bile. Şimdi bu kadar gelişmiş bir teknoloji ileride nasıl olur kimbilir? Virtual Reality dediğimiz en son yenilik ile oyunun içine gireceğiz yakında. Eskiden filmlerde işledikleri konular doğru çıkıyor, peki her geçen gün ilerleyen Teknoloji bizi nereye götürecek? Ve en önemlisi oyundan keyif almak yerine, hayattan kopup oyunun içinde mi yaşayacağız? Ben şimdilik CSİ’a geri dönüyorum. Bakalım başka neler çıkacak? Güncel oyunlardan beğendiğim bir oyun yok mu? Var elbette! Mesela Uncharted serisi ve The Last of Us mükemmel. Until Dawn da tam benlik. Bunlar aksiyon ve gerilim-korku severler için. Savaş oyunu açısından Call Of Duty oynuyorum ama Battlefield’e doğru kayıyorum, çünkü Cal Of’u  fazla modernleştirdiler. Evet, böyle deli oyunları seven bir kadınım işte. Yazarken canım çekti, biraz oyuna dönüyorum ben. Herkese iyi haftalar.

İzlenme: 870 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ