PLAJ, DENİZ VE ÇÖP!

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

          Sonunda biz de sezonu açtık ve denize girebildik. Yalnız işin acayip tarafı, bunu yakınımızdaki denizde değil de 40 km ötedeki bir yerde yapmış olmamızdır. Hep diyorum ya, kumsalsız denizden muzdarip insanlarız diye. İşte tam da bu yüzden biraz uzaklara kaçtık.

Bu değişiklik esnasında ilgimi çeken bir konu oldu. Gittiğimiz plaj mavi bayraklıydı ancak, etrafa baktığımda biraz şaşırdım. Sanırım son dönemde her yere kolaylıkla mavi bayrak veriyorlar. Bunu şuana kadar hak eden çok az yer gördüm ben. Bunlardan biri de Hamzakoy’dur bence. En azından kumlar tertemiz. Burada taş mı ararsınız, cam mı ararsınız, çöp mü ararsınız, bir şeyler çıkıyor. Şimdi "Burada da var o çöplerden" diyenler olacaktır. Doğrudur, insanın geçtiği her yerde çöp bulmak mümkün ama her yıl o kumlar temizleniyor Gelibolu’da. En azından ben ne zaman geldiysem, bunu gördüm ama burada böyle bir şey yok. Bodrum, muhtemelen keşfedildiğinden bu yana aynıdır. Kumsallara bir kere el atmamışlardır bence. Denize gelecek olursak. Dibi göründüğü için temiz diyebilirsiniz ama yüzeyde süzülen yağlar gerçekten de mide bulandırıcı.

          Geçenlerde bir haber gördüm, artık Hawai’de ve İspanya’da güneş kremi ile denize girmek yasaklanacakmış. Sadece çevre dostu olan güneş kremleri kullanılabilinecekmiş. İlk duyduğumda çok mantıklı geldi; çünkü denizi temiz tutma fikri hoşuma gitti ama anlaşılan bu kremler pek de koruyucu ve kalıcı değilmiş. Deney yaptılar, oradan biliyorum. Bence en mantıklısı, plaja gider gitmez denize girmek ve sonrasında kremi sürmek. Etkisi geçince bir duş alınıp yeniden denize girilip, prosedür baştan uygulanabilinir ama daha emniyet kemerinin önemini anlatamadığımız insanlarımıza bunu anlatmak da epey zor olacaktır; zira halen denizde yüzen çöplere anlam veremiyorum. Hatta biraz daha öteye gidecek olursak, burada her yıl "Denize en çok mavi yakışır" sloganıyla deniz dibi temizliği yapılıyor ve denizden çıkartılan şeyleri gördükçe dehşete düşüyorum. Ütüler, kamyon lastikleri, şemsiyeler ve daha neler neler çıkıyor. Dünyaya neden bu kadar çok zarar veriyoruz anlamıyorum. Tabi, balıklar biz uyurken, yüzeye çıkıp araba lastiklerini çalıp denize götürüyorlarsa bilemeyeceğim. Belki çocuklarına salıncak falan yapıyorlardır.

          Lütfen denizimize girelim ama çevremizi de temiz tutalım. Özellikle de tuvaletleri ve kabinleri. Evde görmek istemediğimiz şeyleri dışarıda da yapmayalım.

Herkese iyi haftalar.

İzlenme: 760 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ