Sanat Dolu Bir Hafta

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

                Geçtiğimiz hafta çok güzel ve anlamlıydı benim için.

Öncelikle 18 Mart’ta Çanakkale Zaferi’nin 100.yılında imza günüm vardı. Maalesef tek takıldığım ve hüzünlendiğim nokta bunun Gelibolu yerine Bodrum’da olmasıydı.

100.yılda Gelibolu’da olmayı ve orada kitap imzalamayı çok isterdim ama maalesef yasaklar falan derken olmadı. Kısmet değilmiş ama olsun,.

Bodrum’da Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza günüme olan ilgi çok güzeldi. Hatta o kadar keyifliydi ki, 21 Mart’ta Dünya Şiir Günü etkinliğine bir de davet aldım.

Bu, genç şairler için düzenlenen bir etkinlikti ve aynı şekilde inanılmaz keyifli geçti.

Ufak bir imza günü de orada yaptım, kürsüye çıkıp şiirlerimden bir tanesini okudum, yeni insanlarla tanıştım.

Bu hafta resmen sanata doydum.

Bu arada gözlem de yaptım. Şiir okuyan gençleri analiz ettim. Yazdıkları güzeldi ama çoğunun karamsar olduğunu söylemeliyim. Buna üzüldüm biraz. Güzel yanı ise günümüzde en çok takıldığım bir noktanın aksinin yapılmış olmasıydı. Türkçe’yi en güzel şekilde kullanıp, şiirlerini düzgün bir diksiyonla okudular.


Evet, bu konuya çok takıyorum şu sıralar. “geliyor” yerine “geliyür” diyen mi dersiniz, türkçe yerine ingilizce kelime kullanan mı; ki bunu yapan oldukça fazla, devrik cümle kuran mı. Hepsi beni gerçekten de deli ediyor!

Özellikle de yakın zamanda kaybettiğimiz büyük sanatçı Müzeyyen Senar için ingilizce R.İ.P yazanların sayısı oldukça fazlaydı. Türkçe’de huzur içinde yat anlamına gelen bu sözü bir Cumhuriyet kadınının ismiyle yan yana getiremedim bir türlü! Kendisini saygı ve sevgiyle anıyorum bir kez daha. Mekanı cennet olsun!


Bu yoğun temponun yanında bir de geçen sene köpeğimizin doğurmuş olduğu yavrularından biriyle annesini yeniden bir araya getirdik. Ben de yeniden görmüş oldum on ay sonra. O kadar tatlı ve güzel olmuştu ki anlatamam. Tabii bu arada gözümde o küçük halleri canlandı. Gerçekten de hayatımın en güzel günleriydi onların doğdukları dönem.

Annesiyle başta karşılıklı havlaşsalar da sonradan beraber koşturmaya başladılar. İkisi de dişi olunca biraz atışma oluyor haliyle.

Artık sık sık onları beraber dağda gezdireceğiz.

Hem onlara oyun ve yürüyüş olur, hem de bize spor olur.

Kondisyon açısından da çok faydalı.

Diğer yavruların da fotoğrafları geliyor ara ara, hepsinin iyi sağlıklı ve mutlu olduğunu görmek beni çok mutlu ediyor. Demek ki doğru seçimler yapmışız.


İşte bu hafta olanlar bunlardı, nereden nereye atladım.

Herkese bol sanatla dolu güzel bir hafta diliyorum.

İzlenme: 953 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR