Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

SERİNLEME ÇABALARI

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Burada, bir kaç gündür anormal bir sıcak var. Yağmur sıkıntısı gibi boğuyor insanı ama yağmayacağı için bu daha da sinir bozucu. Bu havalarda lütfen dışarıdaki diğer canları da unutmayalım, onlara da bir kap su koyalım, hatta imkanınız varsa biraz da mama verelim. Aşırı sıcaktan, su bulmaları zaten imkansız gibiyken, bir de koyduğumuz sular buhar olup uçuyor, ondan bol bol koymak ve takip etmek gerekiyor.

Bunun dışında yazın gelmesiyle birlikte inşaat yasağının da yürürlüğe girmiş olması gerekiyordu ama kimse kurallara uymuyor. Zaten hava sıcak, bir de üzerine gürültü fazla geliyor.

üüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü (bunu kedim yazdı). Sıcaktan bana saydırıyor mu, bilemeyeceğim.

          Benimkiler, sıcaktan evin en serin yerlerini aramakla meşguller. Kimi zaman yerde, kimi zaman şöminenin tuğlasının üzerinde yatıyorlar. Gündüzleri köpeğimi de içeriye alıyorum, çünkü bahçe ful güneş oluyor. Yetmiyormuş gibi bir de klima bozuk ve bakımı da yapılacak gibi değil. Yenisini almak istesem, ateş pahası. Zamanında uyguna bir şeyler bulunuyordu da, artık bu neredeyse imkansız.

Ben de evde ne kadar pencere varsa açıp cereyan yapsın istiyorum ama o da olmuyor. Ee, dal kıpırdamadığı için bu normal. (An itibariyle yağmur başladı. Az bir şey çiselese de, nefes alabilmek güzel ama maalesef beş dakika bile sürmedi.)

          Sıcaklarla birlikte suları da soğuk içmeye de başladık ama dikkat etmek lazım, ani hava geçişlerinden dolayı hasta olabilirsiniz ve yazın hasta olmak gerçekten de hiç çekilmiyor.

          Yazın bir tek iyi tarafı neredeyse her gün duş alabilme şansına sahip olabilmektir. Kışın, her gün duş alanları ayrı tutuyorum. Buz gibi havada vücudunuz üşümüyorsa, azıcık öteye alalım sizi. Benim kimi kronik üşüyenler; bu yüzden yazın, balık olabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

            Serinlemenin klasik bir yolu da aslında büyüklerimizin severek kullandığı yelpazedir. Eskiden her evden bir kaç tane çıkardı. Üzerinde tavuskuşu olanlar mı dersiniz; gazeteden yapılmış el yapımı mı dersiniz, mutlaka yelpaze bulunurdu. Kolu biraz yorsa da, güzel serinletiyor. Bazen mağazadaki kasaların olduğu bölge çok sıcak oluyor, ben de kredi kartı gibi olan indirim kartlarını yelpaze olarak kullanıyorum. Gülmeyin, gerçekten de işe yarıyor. Yarın öbür gün bir akın oluşursa, fikrin benden çıktığını söylersiniz.

Umarım yakında serap falan görmeyiz. Ben de devemle bir Migrosa’ gideyim bari.

 Herkese güzel bir hafta diliyorum.

İzlenme: 981 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar