Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

YAZ PLANLARI (1)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Yeniden soğuk şeyler yeme ve içme zamanı geldi. Dondurma reklamları televizyonlarda dönmeye başladı ve kafelerde soğuk kahveler yudumlama fikri çoğumuzu çok mutlu etti. Her ne kadar havalar henüz yazlık sıcaklığa ulaşmış olmasa da herkes bu moda yavaş yavaş girmeye başladı. Bodrum’da denize girmeye başlayanlar bile var. Bunu yapanları pek anlayamıyorum, zira Bodrum’un denizi bana yazın bile buz gibi geldiği için şu anda yüzme fikri beni donduruyor.

Yine de tatil fikrini düşünmeye başladığım için hayali bile güzel geliyor. Ben Bodrum’da yazı hiç sevmiyorum. İnsanlar bunu dediğimde bana deliymişim gözüyle bakıyorlar ama öyle! Kalabalığını ve gürültüsünü bir kenara koyuyorum, o zaten çoğu yerde oluyor ama esas sevmediğim bölümü kumsalın olmaması. Ben, Gelibolu’da büyümüş ve yazlarını geçirmiş biri olarak, yumuşacık kuma ve derece olarak tam kıvamında olan denizine alışkın bir insanım. Bu güzel kumdan burada iddia ettikleri gibi hiçbir yerde yok.

 Bodrum’da denize girmek benim için büyük işkence oluyor; çünkü ya sahil taşlarla dolu oluyor, ya da iskeleden girmek zorunda kalıyorsunuz. O, kum dedikleri kumsallar da komple minik, ayağınıza batan taşlarla dolu. Denizin içinde de genelde ya yine taş, ya da yosun var. Denizin içi kum olan bölgelerin suyu da malum yine buz gibi. Karpuz falan güzel soğutulur mesela. Bu yüzden Millet gelir Bodrum’a, ben giderim Hamzakoy’a. Kimse kızmasın, çünkü burada bir diğer işkence de çocuklara yapılıyor. Ebeveynler, yazın çocuklarını kapıp Bodrum’a geliyorlar, güzel ama plaja gelirken kazma küreği de getiriyorlar. Sonra da taşların arasında kazacak yer bulamayınca hüsrana uğruyorlar. Ayrıca çocuklar sert ve acıtan zemine oturmakta zorlanıyor ve soğuğa alışkın olmayan vücutları, buz gibi soğuğa girince haliyle donuyorlar ve kumsalları yüksek bir ağlama ve çığlık sesleri yükseliyor. Aslında getirtip kum döktürseler ve burada da kumsala kavuşsak iyi olacak. Amma da kum sevdalısıymışsın diyebilirsiniz. Ne yapayım, toprak burcu biri olarak; bir toprağa dokununca, bir de ayaklarımı kuma sokunca huzur buluyorum. Bildiğiniz elektriğimi alıyor. Kaç yıldır tatile de gidemiyoruz, bu da haliyle  büyük bir özlem yarattı bende. Umarım bu sene artık bir kaç gün de olsa kafamı dinleyebilirim. Zor bir sene olduğu için hak ettiğimi düşünüyorum.

Şimdilik tatile gidene kadar dondurma ve soğuk kahvelerle mutlu olmaya devam. Gün geçtikçe genişleyen dondurma yelpazesi beni bu açıdan mutlu ediyor ama keşke market yerine dondurmacıdan aldığımız zamanlara geri dönsek. Burada dondurmacı olarak Bitez Dondurmacısı var ama ben beğenmiyorum. Biraz fazla popüler olduğunu düşünüyorum ve kimse kusura bakmasın ama Roma Dondurmacısı’nın eline su dökemez diyor ve ortalığı kızıştırdıktan sonra dinlenmeye kaçıyorum. Herkese iyi haftalar.

İzlenme: 809 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar