YAZ PLANLARI (2)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

          Geçtiğimiz hafta sonu, uzun zaman sonra alışverişe çıktım. Aslında haftasonları çıkmayı hiç sevmem ama başka zamanım yoktu ve evde bunalmıştım. Eşim de ısrar edince, kendimi alışveriş merkezinde buldum. Hava da güzel olduğu için biraz boş olur diye düşünmüştüm ama yanılmışım. Çocuğunu kapan alışveriş merkezine gelmişti. İşte bu hiçbir zaman anlam veremediğim bir şey. Etrafımda ağlayıp, kendini yere atan çocukları gördükçe ailelerine kızdım. Yahu hava mis gibi, götürün çocuklarınızı deniz kenarına, parka falan, biraz oksijen alsınlar, oyun oynasınlar. Yazın da aynı şey olacak. Kapalı alana götürüp çocukları hapsetmeyin. Bu hem çocuklar için, hem de alışveriş yapmak isteyenler için büyük bir işkence. Hadi diyelim acil kıyafete vs. ihtiyacınız var, ya hafta içi gidin, ya çocuğunuzu birisine bırakın, ya da internetten alışveriş yapın. Bırakın çocuklarınız güzel havanın tadını çıkartsın.

          Biz mesela yazın ne kadar çok eğlenirdik. Kapının önünde top oynardık, ip atlardık, ailelerimizle limana inip dondurma yerdik. Üçgen parka gidip salıncakta sallanırdık. Ve tabi geçen sefer de yazmış olduğum gibi kumsalda kumdan kaleler yapardık. Şimdi varsa yoksa kapalı alan ve tabletler, telefonlar.

          Hadi diyelim ki, sizin hayatınız bundan ibaret, bari bırakın çocuklar çocukluğunu yaşasın. Alın çocuğunuzu, basket sahasına gidip top oynayın, arkadaşları ile yakartop, saklambaç ve yakalamaca falan oynamasına izin verin ve başlarında durup, yabancılardan koruyun. Biz yazları balkonda kağıt ve kutu oyunları oynamaya bayılırdık. Yanına da babaannemin vişne reçelinden yapılmış olan vişne suyundan içerdik. Nasıl da güzel gelirdi, anlatamam.

          Büyükler bazen tavla veya okey oynardı. Biz de yaratıcı oyunlar bulup zaman geçirirdik. Hatta bir dönem meşhur olan çarkıfelek oyununu kendi şartlarımızla yapıp oynamaya çalışırdık. Ve alın size bir nostalji daha. Zamanında Saklambaç programı vardı, hatırladınız mı? Biz bu oyunu arkadaşlık oyunu yapardık. Her bir arkadaşımız bir odaya saklanırdı ve bir sunucu sorularımızı yöneltip cevapları verirdi. Biz de kimin kim olduğunu bulmaya çalışırdık. İşte biz böyle yaratıcı ve eğlenceli yazlar geçirdik. Şimdi planlar belki değişmiş olabilir ama unutmayın ki, böyle anları her zaman bulamıyoruz, o nedenle kıymetini bilelim.


          Haydi yaz planlarını değiştirelim, biraz kendimize zaman ayırıp, eğlenelim. Bırakalım şu telefonları, bilgisayarı da denizin tadını çıkartalım.

Kısacası; beş yıldızlı tatile gidemiyorsanız, beş yıldızlı tatili kendinize getirin. 

İzlenme: 859 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ