Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

Yollarda Düşündüklerim

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

Melis Büyükplevne (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Yine yollara düştük, bu sefer rotamız Antalya Belek’ti.
Sonbaharın gelmiş olduğunu yollarda anladım, çünkü bizim buralarda sonbaharı bayağı bir zamandır göremez olduk, genellikle yazdan direkt kışa atlayış olur.
Yaprakların sarardığını uzun zamandır görmemiştim. Görünce de tabii pek bir mutlu oldum. Bu dönemde tabiat tablo gibidir. Sanatın ilham aldığı aydır bana göre. Bir de yağmur yağınca tam oluyor.
Üç günlük kaçış bile iyi geldi bize, ama uzun bir tatil için gitmek gerekli başka zaman. Tatil olduğunu bildiğiniz zaman farklı oluyor her şey. Planınızı yapıp ona göre hareket ediyorsunuz. O zaman ister yüzmeye gidin, ister güneşlenin, ister sporunuzu yapın.
Konuyu çok farklı bir boyuta taşıyacağım şimdi. Yol boyunca tüm bu güzelliklerin yanı sıra maalesef bir de kötü manzaralarla karşılaştık. Yol boyunca ezilmiş, üzerinden defalarca geçilmiş ve paramparça olmuş hayvanları görmek gerçekten de çok üzücüydü.
O şekilde insanların yolda durduğunu bir hayal etseler belki her şey farklı olacak ama işte maalesef insanların insanları o şekilde hayal etmesi absürt gelirken hayvanların o şekilde olması normal geliyor çoğu kişiye.
Ben ise yol boyunca gördüğüm manzara karşısında üzüntü duymakla bir şeyler yapılabilinir mi düşüncesi arasında gelip gitmekteydim.
Başka bir konu daha geldi bu esnada aklıma. Hayvan mezarlıkları. Bunca, sevdiğimiz tatlı can yoldaşlarımız da bizler gibi bu dünyadaki zamanlarını tamamladıklarında huzurlu bir şekilde yatmaya hakları var diye düşünüyorum.
Kimse çöp kutusuna atılmak istemez sonuçta. Onlar da bunu hak etmiyorlar. Elbette bazı yerlerde hayvan mezarlıkları var ama çok yetersiz. Bence her yere yapılmalı. Bu sayede biz hayvanseverlerin içi rahatlamış, sevdiğimiz can yoldaşlarımız da huzurlu bir yere kavuşmuş olur.
Çoğu kişi, "İnsanlara yer yok, hayvanlara mı yer bulacağız?" diyor maalesef. Hepimiz canlıyız, onların da kalpleri atıyor. Böyle şeyler için inanca gerek yok, vicdan gerekli. Her türlü konularda hayvanlar için bir şeyler yapılması gerekli. Bu kadar basit olmamalı onlara zarar vermek ve onları hiçe saymak.

İzlenme: 1066 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar