GELİBOLU PİRİ REİS MESLEK YÜKSEK OKULU

Serdar Azak (Konuk Yazar)

Serdar Azak (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Sevgili Gelibolulular;

Bu yazımda sizlere ilçemizde bulunan GELİBOLU PİRİ REİS MESLEK YÜKSEK OKULUNU tanıtmak istiyorum.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştur ve halen 18 fakülte, 4 yüksek okul (4 yıllık) ve 13 Meslek Yüksek Okulu (2 yıllık) ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Çomü'nün halen toplam 46.000 öğrencisi olup , 4.000 yeni öğrencinin kayıt yaptırması beklenmektedir.

Çomü'nün 18 fakültesinin 2 tanesi Biga'da, diğer 16 fakülte ise Çanakkale il merkezinde bulunmaktadır. 4 yıllık 4 yüksek okul ise Gökçeada, Çan ve 2 tanesi de il merkezindedir. 13 MYO ise il merkezi ile 9 ilçede faaliyet göstermektedir.

Bu üniversiteye bağlı olarak Gelibolu Meslek Yüksek Okulu ise, 1994 yılında 2 bölümle kurulmuştur ama eğitim için Gelibolu'da uygun bir bina bulunamaması nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine Lapseki'de başlamıştır. Gelibolu MY Okulu ilk mezunları 1995-96 eğitim yılında vermiştir ve kurulduğu 1994 yılından bugüne kadar 3433 öğrenci mezun olmuştur.

Gelibolu MY Okulunun, Gelibolu'da eğitim ve öğretim faaliyetine ancak 1997-98 ders yılında, 01 Ekim 1997 tarihinden itibaren Gelibolu Belediyesinin tahsis ettiği binada başlayabilmiştir.

Gelibolu MY Okulunun adı 22.09.2000 tarihinde Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu olarak değiştirilmiştir. 2011 yılında o dönemin Gelibolu PR MYO müdürünün YÖK'e yaptığı yeni bölüm ve program teklifleri YÖK tarafından kabul edilmesine rağmen, kadro sorunu ile eski binanın yetersizliğinden bu bölümler ne yazık ki öğrenci alamamıştır.

Gelibolu PR MYO 12 Temmuz 2015 tarihinde ise 3 bölüm ve 6 program ile yeni hizmet binasına taşınmıştır. Yeni hizmet binası 2 katlı olup, 7.000 m2 kullanılabilir kapalı alan ve 46.330 m2 açık alana sahiptir.

Okulun öğrenci kapasitesi ise yaklaşık 1.500 kişidir.


Gelibolu PR MY Okulunun kadro sorunu çözülünce, 2017-18 ders yılında 2 yeni bölüm daha açılarak 5 bölüm ve 10 programa ulaşılmıştır.

Ama bilahare YÖK'ün aldığı kararla, öğrenci sayısının azlığı nedeniyle ne yazık ki 4 program kapanmıştır. Böylece günümüzde Gelibolu PR MYO halen 5 bölüm ve 6 programla eğitim ve öğretime devam etmektedir ki bu bölümler şunlardır;


1- Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri; Turizm ve Otel İşletmeciliği ve 1 program. (Aşçılık programında öğrenci yoktur.)

2- Muhasebe ve Vergi; Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ve 1 program

3- Ulaştırma Hizmetleri; Deniz ve Liman İşletmeciliği ve 2 program
(Marina ve Yat İşletmeciliği programında öğrenci yoktur.)

4- Seyahat Turizm ve Eğlence Hizmetleri; Turizm ve Seyahat Hizmetleri ve 1 program (Turist Rehberliği programında öğrenci yoktur.)


5- Yönetim ve Organizasyon; İnsan Kaynakları Yönetimi ve 1 program

Not: 6.bölüm olan Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojisi bölümü ve
altındaki Gemi Makineleri İşletmeciliği ile Deniz Ulaştırma ve İşletme programlarında öğrenci yoktur.

Gelibolu PR MY Okulunun bu seneki mezunlardan sonra halen kayıtlı 641 öğrencisi bulunmakta olup, 330 kontenjanı vardır (Bu kontenjanların tamamı dolmuştur, böylece öğrenci sayısı 971 olacaktır.)

Gelibolu PR MYO, 19 akademik personel (2 profesör, 4 Dr. Öğretim üyesi, 13 öğretim görevlisi), idari kadro 6 kişi, yardımcı personel 3 kişi ve 4 güvenlik görevlisi, toplam 32 kişi ile eğitim ve öğretim faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.

Gelibolu PR MY Okulunda halen 21 sınıf, 3 laboratuvar, 2 otel uygulama odası, 1 yemekhane, 1 kantin, 1 arşiv, 37 akademik ve idari ofis, 1 personel dinlenme odası, 1 toplantı salonu ve açık voleybol ve basketbol sahaları mevcut olup, okulda olmayan kütüphane ve 300 kişilik konferans salonu ise yeni yaptırılmıştır.

Sevgili Gelibolulular;

Okuduğunuz bu bilgileri, Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.İsmail Elagöz bey ile yaptığım görüşmeden derledim.


İsmail Elagöz hoca bana özellikle Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait Gelibolu öğrenci yurdunun kapanması ve de yerine yeni bir öğrenci yurdu açılmamasının, Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu için ciddi bir sorun olduğunu ve kendisinin bu ciddi sorunu Gelibolu Kaymakamı, Gelibolu Belediye Başkanı ve İl Gençlik ve Spor Müdürüne de ilettiğini ama bugüne kadar hiçbir olumlu gelişme olmadığını belirtti.

İsmail Elagöz Bey, istenmesi halinde okulun geniş arazisinin bir bölümüne öğrenci yurdu yapılabileceğini ve yurt yapılması halinde bu arazinin Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne seve seve tahsis edilebileceğini belirterek, yetkililerin Gelibolu öğrenci yurdu sorununa acilen bir çözüm bulmalarının beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Doç.Dr.İsmail Elagöz hocama, vakit ayırarak benimle görüştüğü, sıcak misafirperverliği ve okul hakkında bana çok değerli bilgiler verdiği için çok teşekkür ediyorum. 

İzlenme: 5692 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ