Anket : GELİBOLU'NUN EN ÖNEMLİ SORUNU HANGİSİDİR? Tıklayınız

SENTETİK MUTLULUKLAR!

Serdar Azak (Konuk Yazar)

Serdar Azak (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Gelibolu'lu psikolog Esin Engin'in madde bağımlılığı üzerine yazdığı çok güzel bir yazı.

Madde bağımlılığı, vücuda çeşitli yollarla alınan belirli bir maddenin, merkezi sinir sistemini etkileyerek kişinin ödül mekanizmasını çalıştırmasıyla ve maddeden kaynaklanan yapay tatmini alan kişinin, maddeyi tekrar kullanma isteğinin önlenemez durumu olarak açıklanabilir. 

Ödül mekanizması, yapılan bir eylemden haz duyduğumuz zaman çalışır. Bir işi başardığımız zaman, heyecanlandığımız zaman veya çikolatalı pasta yediğimiz zaman ödül mekanizmamız uyarılır.

Bu mekanizma sürekli uyarılmaz. Çünkü günlük hayatımızda yaşadığımız duygular yukarıda saydıklarımdan ibaret değildir. 

Kişiler madde kullanımına arkadaş grubuna bağlı olarak, bağlanma sorunları sebebiyle veya toplumsal-kültürel nedenlerle başlayabilir. 

Bu yazımda ergenlerin madde bağımlılığına yatkın olmasının sebeplerinden birkaçını anlatmak istiyorum. Ergenlik döneminde kimlik arayışında olan gençler bazen aileleri tarafında otoriter tutumlarla bastırılabilir. 

Bazen ergenlik çağındaki birey ailesinin mensup olduğu sosyal çevreye aykırı tutumlar takınabilir. (Örneğin aşırı muhafazakar bir ailenin dini sorgulayan çocuğu, ya da baskıcı ebeveynlerle büyümüş bir gencin ailesinin kaldırmayacağı bir hayat tarzı benimsemek istemesi) Madde kullanımı bahsettiğim iki durumda da bir tür tepki olarak vuku bulabilir. 

Ailesine kendini anlatamayan gençler hayal alemini tercih edip, sentetik mutlulukları, gerçeklere tercih edebilir. Eğer aile ile çocuk arasında bağ kurulursa madde kullanımının tedavisindeki en önemli adım atılmış olur.
Bazen aileler uzaktan bakıldığında sağlıklı ilişkiler kurmuş gibi gözükebilir. Hatta ideal bir aile olduklarına o kadar inanırlar ki kendi problemlerini görmezden gelirler ve birbirleri ile derin ilişkiler kurmazlar.

Derin paylaşımlar yapmaktan uzak duran bu ailelerin madde bağımlısı çocukları sebebi ile en sık duyduğu cümle: ‘Falancanın çocuğu da madde kullanıyormuş. Hiç yakıştıramadım.’ cümlesidir. Bu paylaşım azlığı sebebi ile çocuk, ebeveyn sevgisi hissetmemiş olabilir. Bu durum anne ve babanın sevgisini nasıl göstereceğini bilememesinden kaynaklandığı gibi geçmişteki çözülmemiş travmalar da sevgisizliğin sebebi olabilir. 

Bu durumda ergenlik çağındaki birey evde kurulmamış olan bağı başka bir şey ile kurmayı dener. Madde bağımlılığına oldukça açık hale gelen bu genç, sevgi yerine sentetik mutluluğu seçebilir. Onu kısa vadede mutlu eden maddenin, kendisine uzun vadede vereceği zararları tahmin edemez.

Az önce size: ‘Falancanın çocuğu da madde kullanıyormuş. Hiç yakıştıramadım.’ Cümlesini kurdum. Bu cümleyi, beni daha iyi anlamanız için yazdım. Yazımı bitirirken ebeveynlere, öğretmenlere ve komşulara şunu söylemek istiyorum. Kimseyi kınamayın, kimseyi eleştiren cümleler kurmayın. Gençlerin ne yaşadığını bilemezsiniz ve kurduğunuz olumsuz cümleler onlara yardımcı olmaz. Birisinin madde kullandığını bilseniz bile ona kötü bir damga yapıştırmayın. Bu çocuklar madde kullanmayı bırakabilir ama damgaları onları bırakmaz. 

Eğer çocuğunuzun madde problemi varsa unutmayın ki bu bir hastalıktır. Utanılacak bir durum yoktur. Şanslısınız ki bu tedavisi olan bir hastalıktır. Çocuğunuza bağırmayın, ona ‘Ailenin bu durumu nasıl düşürürsün?’ gibi onu suçlayacak cümleler kurmayın. Bu durumu okul psikolojik danışmanı ile görüşebilirsiniz. O size sağlıklı iletişim kurmakla ilgili tavsiyeler verebilir ya da sizi bir uzmana yönlendirebilir. 

Tedavi kabul etmek ile ilgili tereddüt yaşamayın. Çocuğunuzla aranızda uçurumlar olabilir. Ama siz isterseniz köprüler kurulur. Çocuğunuzdan, öğrencinizden, komşunuzun evladından vazgeçmeyin. 

Yazımı bitirirken yazmak istediklerimi kısa kestiğimi belirtmek isterim. Maddeye başlamanın diğer sebeplerine değinemedim. Toplumumuzda yaygın olan sigara ve alkol bağımlılığından bahsedemedim. Umarım yazdıklarım yardımcı olur. 

Herkese mutlu, sağlıklı ve aydınlık bayramlar dilerim.

Not : Bu konuda bana danışmak isteyenler benimle e mail adresimden psk.esin.engin@gmail.com  bağlantı kurabilirler .

Saygılarımla, Esin Engin... 

İzlenme: 6823 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Gelibolu'nun En Önemli Sorunu Hangisidir?

Ankete Katıl Sonuçlar