YADE DÜNDAR!

Serdar Azak (Konuk Yazar)

Serdar Azak (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

İşte sizlere, 13 Ekim 2009 doğumlu, 11 yaşında ve bu küçücük yaşında tam 5 senedir spor yapan Yade Dündar'ın hikayesi. 

Yade Dündar, Geliboluspor triatlon takımında ablası Evla Dündar ile triatlon sporuna başladığında 6 yaşındaydı, minik bedeni ve büyük yüreği ile ana sınıfı öğrencisiydi. 

Hayran olduğu ve çok sevdiği Halil Tuna hocası ile 5 yıldır beraber çalışıyor ve küçük yaşta spora başlamanın mutluluğunu yaşıyor. 

Annesinin kendisine "5 yıldır spor yapıyorsun, yetmez mi bırak artık" dediğinde "Ben bu spora yıllarımı verdim, hayatta sporu bırakmam" şeklindeki cevabı ise sporu ne kadar çok sevdiğini ve bu küçük yaşına rağmen tam 5 senedir sporcu olmasınının verdiği özgüveni gösteriyor. 

Yade'nin spordaki başarılarına bakarsak;

# 2017 yılında; henüz 8 yaşındayken Didim triatlon yarışında Türkiye 2'ncisi, Antalya triatlon yarışında Türkiye 3'üncüsü ve İznik triatlon yarışında ise Türkiye 1'incisi olduğunu görmekteyiz. 

# 2018 yılında; Mudanya modern pentatlon yarışında Türkiye 3'üncüsü, Alanya modern pentatlon yarışında Türkiye 3'üncüsü oldu. 

# 2019 yılında; Minik kızlar milli takım seçmelerinde finale kaldı ve finalde 6'ncı  oldu. 

Yade Dündar, halen Gazi Süleyman Paşa İlköğretim okulunda 4. sınıf öğrencisi olup Gelibolu'da okullar arasında yapılan tüm koşulara katılıyor ve okul arkadaşlarıyla beraber takım halinde birinciliği kimseye kaptırmıyorlar. Yade, okul takımını başarıyla temsil etmekten çok mutlu olduğunu söylemekte. 

Gelibolu Belediyesinin düzenlediği ve Atletizm Federasyonunun yarış takviminde de yer alan, Şevki Koru yarışlarına da katılan Yade, minik kızlarda 2018 yılında 3'ncü ve 2019 yılında ise 1'inci oldu. Yade Dündar, bu yarışı izlemeye Gelibolu'ya gelen Şevki Koru hocanın eski sporcuları olan milli atletler İsmail Akçay, Veli Ballı, Mehmet Genç, Yusuf Söğütlü, Mehmet Akgün ve Haydar Doğan ile de tanışmaktan çok mutlu oldu. 

Yade Dündar, yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere 3 disiplinden oluşan triatlon sporunun antremanlarını küçük yaşına rağmen aksatmadan sürdürmektedir. Annesi Fatma hanım ve babası Ahmet bey ise sporun faydalarını; kızları Yade'nin zamanı iyi kullanma becerisi ile bedensel ve fiziksel gelişiminin artmasına ve sosyal ilişkilerinin olumlu yönde ilerlemesine neden olduğunu ve de kızlarını böylece sporcu özgüveni ve sorumluluk sahibi olarak büyümesini izlemeyi çok sevdiklerini söylemekteler. Bu olumlu yansımaların sporun çocuklarına çok önemli bir katkısı olduğunu ifade etmekteler. 

Yade'nin ilerleyen yıllarda ülkesini temsil edecek başarılı bir milli sporcu olacağına da inanıyorlar. 

Yade ve sporcu arkadaşları ne yazık ki Gelibolu'da yüzme havuzu olmadığı için, yazın 3 ay denizde yaptıkları yüzme antremanları için 9 ay boyunca haftada 4 gün Çanakkale'ye yüzme havuzuna gidiyorlar ki bu gidiş-gelişler Yade ve diğer sporcuları çok yormakta ve yıpratmakta. 

Yüzme antremanı için havuza gidilecek günlerde Yade ev ödevlerini öğretmeninden erken isteyip öğle arasında yapıyor, okuma ödevini de saat 15.00 gibi yapıp saat 16.00 gibi Çanakkale'ye hareket ediyor.

Gelibolu - Çanakkale - Gelibolu gidiş geliş artı 2 kez boğazı geçmek ve antreman sonrası akşam saat 22.00 gibi ancak eve dönüyor ki bu genç sporcular için oldukça yorucu bir tempo olmaktadır. Bu tempo sadece 1 antreman için 100 km yol ve boğaz geçişi demektir ki bu haftada 4 ve ayda 16 kez tekrarlandığında haftada 400 km ve ayda ise 1.600 km ve 32 kez boğaz geçişi demektir.

Bu vesileyle, sporcu potansiyeli olan Gelibolu'ya en kısa sürede kapalı yüzme havuzu yapılmasını istediğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum.

Yade ve ailesi, bu spora tüm vaktini ve maddiyatını harcayan, Gelibolu'da sayısız sporcu ve de triatlon takımına milli sporcu yetiştiren Halil Tuna hocayı çok sevdiklerini ve Halil hocanın hakkını asla ödeyemeyeceklerini söylüyorlar. Halil Tuna hocanın "bir çocuğu daha Tv, tablet ve cep telefonu esaretinden ve kötü alışkanlıklardan kurtarıp, spor yaptırabilirsek ve hayata katabilirsek ne mutlu bana" söylemine yürekten katılıyorlar. 

İzlenme: 2764 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ