ALLAH'A AKLINDA YER VER, DİNLEDİĞİN HİKAYEDE KALMASIN, KALBİNİ BOŞALT, İÇERİ GİRSİN

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Bismillahirrahmanirrahim

Merhaba...

Saygıdeğer okurlarım: Oku diyen "O". Okumak için dinle diyen de "O". Neyi oku dedi, "aklını", nasıl, dinleyerek oku ve anla dedi. Dinle, aklına yazdığım, kainatı oku, derken Allah aklını oku. Nasıl mı? Bildiğin kadar, neyi Rabbini, nereden okuyacağım, "aklından", bilgin ölçüsünde yani bildiğin kadarıyla oku, bilgin derya deniz olmalı ki, çok bilip çok anlayabilmek için, bilgi olmazsa olmaz, bilgi merak dediğimiz huy, bizi arzuya götürebilir ve araştırmak için okuma isteği artar ve bu bilgi seni ve beni, Allah hakkında bilgi sahibi yapmak için çok güzel bir istek öğrenme isteğine götürürken bilgimizi artırır ve başlarsın seni yaradan Rabbinin adıyla okumaya her yerde, her şeyde var olanı bilerek oku, İnsanı bir Alak'tan yarattı.

Hiç olduğunu hatırla öyle oku, ben demeden oku, hiç olduğunu unutmadan oku, oku ki varlığın değil var olanı öne geçir, önde olanı unutma sadece "O" var de öylede oku ki anla ve dinle. O'nun dışında başka bir varlık yok her şey hiç. Sen hiçliği kabulleniyorsan oku çünkü hiç olmadan okunmaz, konuşmaz kainat kitabı Kur'an açmaz sana surelerini. Benlik hırkasını giyipte okuyamazsın, çıkarırsan hırkayı olursun hiç, işte o zaman okursun kitaba yazılanı da, aklına yazılanı da. açar sende okursun Rabbin yazar aklına bütün sırlarını ama 1 yılda anlarsın, 80 yılda sen yolunda ol yeter ki sen ne kadar güvenirsen O'da sana o kadar güvenirde sırlarını verir, taki güven devamlı olursa buluşulur. Ve bu dünyadan ayrılıp ahiret sanılan ama ölmeden, ölmek olduğunun hali gerçekleşinceye kadar.

13/16 ayet "Hiç görenle görmeyen bir olur mu"? 13/15 ayette dua eden insan, icabet eden Allah'tı. Burada ise davet eden Allah, icabet eden ise Allah, icabeti istenen insandır. Bu da gösteriyor ki dua Allah - insan ilişkisinde çift boyutlu bir özelliğe sahiptir. İbadet insanın Allah'a duası, vahiy Allah'ın insana 'duası'dır. Zariyat: "Ben cinleri ve insanları ancak (beni bilsinler) bana ibadet etsinler diye yarattım" buyuruyor. İnsan yüzünü O'na döndürmezse neyi bulur.? Allah-u Teala'nın mevcudiyetine, (varoluş, varlık) vahdaniyetine (Tanrı'nın bir ve tek oluş inancı) delalet eden delilleri "kendi vücudunda aramalıdır.

Allah bizim" O'nu bulmamız için nefsimizi tanımak ve tanınmasını bağlı kılmıştır. Onun için de insana kendi nefsini bilme istidadı vermiştir. Hz. Muhammed "nefsini bilen Rabbini bilir" buyuruyorlar. Bunun gerçek manası ise "Fakirliğimle öğünürüm" hadisinden öğrenilir. Buradaki fakirlikten murad: Ben fakirim. Ruhum, bedenim, ilmim, malım ve bütün her şeyim sahibimindir. Hiçbir şeye malik değilim. Fakirliğimle de öğünürüm" demektir.

Tanıdığın Allah ile buluştuğun anda itaat başlar. Ve Allah ile birlikte yaşamaya başlarsın çünkü Allah seninle sende onu hiç bir yerde bırakamazsın, aklında gezdirirken kalbine de yer verir, herkesi siler süpürür oturtursan, sen nefsini tanımışsındır artık. Bizim artık sevmek sevilmekten başka bir halimiz yok, sev
yeter ki, sevgi örter her türlü çirkinliği sarmaşık gibi ört, ört ki güzellikler yeşersin. Sarmaşık demek Aşk değil mi. (Mürselat: 5 ayet) "(Kalplerde) Allah'ın zikrini uyandıranlara and olsun ki!" İlahi buyrukları insanların kalp ve dimağlarına yerleştirmeye çalışırlar. Zariyat: 21" içinizde.

Görmüyormusunuz. "Sıfatları görüyormusun kendinde net ve kesin haller kati olarak var mı, bütün bu haller var ise görmen lazım bilmen lazım kendini. Sıfatlar: Cömertlik, tevekkül, sabır, şükür, hilm teslimiyet, (hilm: zulme, boyun eğmek ve ilahi emirlerin ihlaline müsamaha. Ama Allah'ın sizin yaşamınızda olan bir olay karşısında sesiz kalmanızı istemesidir yumuşak huy duruma göre) rıza, sıdk, ibadet, rifk, (rifk: huyda ve hareketlerde yumuşaklık, nezaketle davranma, yavaşlık, mülayimlik demektir.) Güler yüzlülük, tam müşahede (gözlem), sürekli huzur, büyüklere tanzim (sıraya sokma, düzen verme, yoluna koyma, düzeltme, düzenleme) kalp sevinci, tatlı dil, kusurları  örtme, hataları bağışlama. Bu güzellikler bizde varsa Allah'ı görmüşsün demektir. Allah senin aklındadır artık, kalbine girmiştir. Haberin olsun. Allah'a emanet olun saygıdeğer okurlarım.
  

İzlenme: 1771 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ