DOST MU, ARKADAŞ MI, YAREN Mİ? TERCİH SİZİN BENDEN AÇIKLAMASI

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Bismillahirrahmanirrahim

Merhaba, saygıdeğer okurlarım...

Yaşamımız da kimi bilerek kimi bilmeyerek kullandığımız kelimeler var, bu kelimelerin anlamlarını biliyoruz veya tam bilmiyoruz veya önemsememişizdir. Dost demişiz bizi seven kişilere, koruyan kollayanlara. Bizimle her anını  paylaşan kişilere arkadaşımız demişiz. Yaren demişiz hiçbir zaman bizim yanımızdan ayrılmayan aynı zamanda bizim ile birlikte oturan yaren bizim onsuz yapamadığımız sırdaşımızdır.

Aşık Veysel'in dediği "gibi dost dost diye nicesine sarıldım" diyor ve ekliyor "benim sadık yârim kara topraktır" demiştir ve bizlere dost olacaksan toprak gibi ol, diye nasihat etmiştir. Hz. Mevlana da dostu tarif ederken bu sözleri söylemiştir; "Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol demiştir" ama dost olmak yani insan olmak için 7 nasihati sıralamıştır Hz. Mevlana. Sadece Hz. Mevlana mı, Aşık Veysel mi? Bütün ozanlar, halk şairleri Hak aşıkları dost bulmuştur o da Allah'ın dost olduğudur.

Neden dost, er olmalıdır, dost erkek veya kadın olmamalıdır, cinsiyeti yok bir insan olmalıdır. Arkadaşın manası ise dosttan biraz farklıdır zamanını o kişi ile geçirir, dost akıl danışıp dertleştiği, zaman zaman yanına uğradığı kişidir. Yaren bu iki kelimenin toplam manasını taşıyan bir kelimedir. Sadık kişinin daima yanında güvencede hissetiği ve onu hiç yanından ayırmadığı kişi.

Pir Sultan Abdal da bulmuş mudur, yoksa hayal midir bilinmez o da dostu çok seviyor çağırıyor, "neredeysen gel gittiğin yollar da birine meyil edersen kış olsun" diyor. Dost  manası bir erkek, bir kadını kendine yasaklı almış ise bunun manası dost tutmuş veya dostu varmış ile anlamlandırılmamalı bunun karşılığı yasaklı veya yanlış, hatalı davranış olmalı, anlamsız söz kullanma, halk dili. Hakikatteki: dost ne erkektir ne dişi, dost insandır. Dost erendir erdirendir, bilendir bildirendir, sevendir sevdirendir, Allah ile yaşayan insanı kamildir.

Dostun ne dini vardır ne meshebi, ne fakiri vardır ne zengini, ne güzeli vardır ne çirkini, ne pisi vardır ne temizi, ne büyüğü vardır ne küçüğü, ne uzunu vardır ne kısası, ne az konuşanı ne çok konuşanı, yani dostun ne rengi vardır, nede renksizdir, dost her kişiye dosttur her kişinin dostudur. dostu nereye koyarsan koy değişmez haktan der senden vaz geçmez. Aşık Veysel'in dediği gibi "karnın yardım çapa ile bel ile yine de sadık kaldın" demiştir. Pir Sultanda "bin cefalar etsen almam üstüme" demiş. Dost bulmak dost olmakta çok zordur. Rabbini bilene kolay gelir. Rabbini bilen sabrı bilir, sır saklamayı beklemeyi bilir dost olur.

Allah'ı arayanda önce Allah dostunu bulur. Sonra kendini arar, daha sonrada kendinde olanı bulur. 
Derken aradığının aradığı yerde olmadığının farkına varır. Bütün bunlar dostun o'na tahammül ve öğretmesiyle, göstermesiyle olmuştur. Bütün akıllı insanlar Allah ile olmadan bir hal üzere olunmayacağını bilir. Bizi var eden Allah her şeyin doğrusunu bilir bizim hakkımızda danışmanımız Allah olmalıdır.

Saygıdeğer okurlarım Allah'a emanet olun inşallah.
 

İzlenme: 2065 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR