NİYET ET, İÇMEYE BAŞLA, ATAM İÇTİ "O" SU'DAN

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Bismillahirrahmanirrahim

Merhaba...

Saygıdeğer okurlarım hani masal anlatırken bir varmış bir yokmuş diye başlanan bir tekerleme vardır ya, işte öyle insan da "bir var bir yok", bu olayın bir varı tamam ama bir yoku yaşamadan, var olmalıyız ölümsüzlüğü bilmeliyiz. Yok olmayı yaşamamak için dirilmemiz yani uyanmamız lazım. Ölmeden önce ölmemiz lazım ki, yok olmadan var olalım dirilelim ölümsüzlük suyu yani Abu hayat suyunu içmiş olalım.

Peki bu suyu nasıl içeriz veya kimler içmiştir bilirmisiniz desem sizlere, yüz yıllardır adları unutulmamış kimi biliyorsanız hepsi derim. Bir anım; Anıtkabir de röportaj yapılıyor 23 Nisan günü, gelene geçene soruluyor? "Niye geldiniz" diye, derken sunucu yirmili yaşlarında bir kişiye sordu elindeki 33'lük tesp
ihi ile Ata'mızın kabrini göstererek ölümsüzlüğü görmeye geldim dedi.

Ölümsüzlük ne demek? Tüm dünyada bilinen abu hayat suyunu mu içti Atam? Evet içti, nasıl mı, Allah adına içti. Allah'ta onu abu hayat suyu ile ödüllendirdi. Gerçekte olmayan fakat var olduğuna inanılan suyu kendi kazandı kendi içti ödülünü Allah verdi. Ne karşılığında ruhunu ve bedenini Allah yoluna harcadığı için, çünkü Allah'ın adını en güzel haliyle topluma tanıştırmaktı.

Yıllarca dillerinde yazılmayan Allah'ın kainat kitabı Kur'an-ı Kerim'i manasını bilmeden okuyorlardı. Arapça değilmiş, Rabca ben onu daha da hiç bilmiyorum. dünyada basılmamış dilde Kur'an-ı Kerim kalmamış onlar Rabca biliyormu ki bütün millet dillerinde okuyor kendilerine gelen kutsal kitaplarını.


Ama içerken abu hayat suyunu nelerden vazgeçti. Her şeyden vazgeçti canından vazgeçti, gençliğinden, ailesinden, kendisinden vazgeçti, Allah ile buluşturdu kendini birledi. Ne buldu onu yedi, ne buldu yattı, ne buldu giydi, uyumadı at sırtında günlerce, DAHA SONRADA HER ŞEYİ BİRLEMEK; Allah adına vahdeti v
ücutta birlemektir. Aynı olayı bütün evliyalar yaşamıştır. Abu hayat suyu budur, Allah ile birlemek teslim olmak, O'nun ile var olmaktır, her şeyinle derken her şeyden vazgeçmek, unutmak. Var olan Allah ile yürümek. Ne varsa ona katlanmak, "can vermeden canan bulunmaz".

Saygıdeğer okurlarım, vazgeçmek, yaşarken her türlü üzüntüden her türlü sevinçten vazgeçmektir. Yunus Emre'nin dediğini yapmaktır vazgeçmek. "Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim (üzülürüm) bu olanlar seni etkilemediği vakit sen ölmeye başlamışsın demektir. "bana Seni gerek Seni" bunu dirilmiş gönül akıl ile beraber söyler. Biri var ki yüz yıllardır söylenen o niye sen olmayasın. Sabır ölümsüzlüğün en büyük gıdasıdır, ölümsüzlüğe götüren yol sende, sen karar vereceksin, her şey sensin sen var, sen yok, yokluktan varlık sende, sende olana bak kimseye bakma Allah dileyene verir.

Atam 19 Mayıs'ta güneş gibi doğdu, çünkü akletmişti bütün bunları. Arkadaş bildiklerine anlattı bir kişi hariç o bir kişi onu ihbar etti. O yine de yılmadı dönmedi kararından, bu yoldan dönmek yoktu. 19 Mayıs onun ilk zaferiydi başarmıştı.

Şimdi ikinci niyete gelmişti. Halka düşüncesini anlatmalıydı ama nasıl, onların gözlerine bakarak kongrelerle anlattı niyetini. Çok öldürmek istediler ama tuzakların en mükemmelini bozan Allah'ı unuttular. Tuzak kuranda  "O" tuzakların en güzelini kuran "O" şüphesiz ki Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.

Saygıdeğer okurlarım, ben 
şimdiye kadar ne yaptım çevreme diye kendinize sordunuz mu? Sorun ne yapmışsın, ne yapmamışsın, ne yapabilirim ile etrafınıza bir daha bakın, sonra dönüp kendinize bakın, senin için önemini yitirmiş ama bir başkasının ihtiyacı olan çok önemli şeyler varsa sende de vardır, masan çizildi diye atarken hiç masası olmayana çok kıymetlidir.

Hepimizin elinden, dilinden bir şeyler gelir. Yeter ki farkında olalım ve kendimizin değerini arttıralım. Senelerce çalışmış olabiliriz şimdi kendimizi çoğaltalım tadıklarımızı arttıralım. Bizlerde abu hayat suyun aday adayı olalım. Allah akıl verdi kullanalım olur mu? Rabbime emanet olun.
 

İzlenme: 17727 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR