OKU EMRİNİN NEYİ OKU DEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ? ( 1 )

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

Şerife Asuman Topçu (Konuk Yazar)

E-Posta : gelibolugaste@hotmail.com

Bismillahirrahmanirrahim... 

Merhaba saygıdeğer okurlarım, sizlere Allah'ın "oku" emri ile gelen Kitabı Kur'an-ı "oku" kelimesin manasını yazmak istedim.

1 - İkra' Bismi Rabbikelleziy halak;

"Yaratan Rabbinin ismi ile OKU!"

Kendi özünü gör, dedi. "Kendi ÖZ'ün ne demek" işte bütün mesele burada saygıdeğer okurlarım. 

Günün birinde cahil birisi, oturan dervişin yanına gelip kalk oradan oturcam demiş kaba bir tabirle, derviş kalkmış yanında taşıdığı kitapları toplarken cahil kitapları yere atmaya başlamış ve sormuş bu kadar kitabı okudunda ne öğrendin? Derviş; Haddimi bilmeyi öğrendim demiş.

Saygıdeğer okurlarım bizlerde haddimizi, istemeden de olsa aşmamaya çalışacağız inşallah. 

Okumak deyince hemen yazılı bir şey gelir aklımıza değil mi? Değil! Rakamların ve sayıların yazmadığı bir yazı bu. Aklın ve bedenin bütün azalarınla okuyacağı bir yazı, bu yazıyı Allah tüm bedenimizle okumamızı istediği için okumayı kainatı okuyarak anlamamızı istemiştir. Kur'an-ı Kerim'in bir adı Kainat kitabıdır. Kainat deyince aklınıza ne gelir? Onu bir düşünün ne gelir?

Saygıdeğer okurlarım kainat deyince aklımıza insan gelmeli, kendin özün gelmeli, sendeki sen gelmeli, "varsın" bunu bilmekle beraber kendinin ne kadar önemli olduğunu bil çünkü Allah biz insanları isteyerek her yarattığından farklı yaratmıştır ve bizlere kendinden olan nefesi tek tek üflemiş üflerken de görevlendirmiştir. Bizler taşıdığımız nefes ile görevli olduğumuzu bilip ona göre görmeliyiz ve bizi yalnız bırakmamış, nefesi bizimle her AN seninle.

Burada bir nokta koyalım ve devam edelim kainatı okumaya, kainatı aklımız ile gözümüz ile okuruz ama önce neyle okuruz. Kainatı göz gördüğü ile görüyoruz ama şekil olarak tanırsın bu su dersin, bu kar dersin, bu tuz dersin, elini görürsün, parmaklarını, bedenini, ayaklarını gördük ama tanıdık gördüğümüzü okuduk mu, hayır nasıl okuruz? Siz okumaya devam edin. Gördüklerimiz, birde duyduklarımızla aklımızla görmeye devam edelim evet en güzeli görüp bilmek ve hayal etmek.

Saygıdeğer okurlarım, oku dendiği zaman kainatı okumalı, oku seni yaradan Rabbinin adıyla, oku yanı besmele ile sen varsın diyerek ve ben senin adını anmadan bir işe başlamam. Rabbim diyor ve ne ise o başlarım besmelede Allah'ın gücü var, O beni her zaman korur derim. Ve gücünü hissederim. Hayal Allah ile yani besmele veya hayran olduğun bir çiçek, bir yaprak düşünürde hayal edersen, bu hayal Allah'a giden bir mektup olur, düşünce, yani tefekkür.  Nasıl okuyacağınızı biliyorsunuz artık. Allah'a emanet olun güzel insanlar.  Devamı var merak edenlere.

Kimim Ben?    

Merak edenlere, araştırın bu yazıyı diye bazı sözleri kısa kısa yazdım bilerek çünkü anlatımı geniş yaşayıp kendimizi bilmekle araştırmakla sen kendine nasıl anlatırsın kendini bilemem, o nedenle sizi sizle baş başa bırakıyorum canlar.    

Kimsin sen araştırın kendinizi bulun?
  

İzlenme: 1322 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÇANAKKALE - HAVA DURUMU

CANAKKALE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ