MELAMİ OLMAK...

Şerife Asuman Topçu

Şerife Asuman Topçu

E-Posta :

Bismilahirahmanirrahim.

Merhaba...

Saygıdeğer okurlarım: Her şeyi bilen aslında hiç bir şeyi bilemeyendir, niye mi çünkü görebildiğini bilir, gördüğü kadarıyla arkasını ve sonrasını bilemez ama nedense Allah'ı unutur kendini öne çıkarmak ister, çünkü benlik kaplamıştır, ama hakikatteki benliği bir bilse bırak (ben) demeyi (be) bile demez çünkü Allah biz kullarını Kur'an'da yaşanan hikayelerle bizi uyarıyor beni unutmayın beni unutursanız adımı anmazsanız her işe başlarken verdiğim rızkı kül ederim, diyor.

Kur'an da Kalem suresinde, yaptığınız işlerle de sizi sınarım ama en önemlisi gönlünüzdeki niyet, niyetiniz iyi düşüncemiz kötü ise yaptığımız bütün mükemmel olan ve hatasız namaz gibi hatasız oruç, mükemmel ektiğin tarla gibi ama düşüncen kötü ise hiç bir şey Yaradan'a ulaşmaz aksine silinir. Niye mi gönlünle, düşüncen aynı hizada beraber yürümeli bir olmalı, biri başka biri başka olmaz, olamaz olmaz biri otur derken biri kalk gidelim derse olmaz, beraber oturup beraber kalkmaktır, tabi zordur ama inananlar bunu başarmışlardır. 

Kötü düşünce her şeyi silip yok eder. Burada ayetlerin numaralarını yazdım çünkü siz okurlarımın Kur'an-ı açıp okumanızı istediğim için bu konuyla ilgili  örneklerle anlatmaya çalışacağım İnşallah:

Ayet Kalem suresi 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24. ayetlerden 23. Derken yola koyuldular. Aralarında şöyle fısıldaşıyorlardı. 24. "bu gün hiçbir yoksulun yanınıza sokulmaması gerekiyor. 25. Sabah erkenden, güçleri her şeye yetermiş havasıyla yola koyuldular. 

Saygıdeğer okurlarım niyet ederken hep hayırlı olanı düşünüp güzeli başarmak için elimizin ve gücümüzün yettiğince adaleti de unutmadan Allah'ın adı ile niyetlenelim çünkü düşüncelere bakan Allah var, unutmayalım Kalem suresi, ayetlerinde yazılan durum bizim de başımıza gelebilir, maazallah. İnşallah demeden konuşmalarımızı sonlandırmayalım. Niyetimiz temiz akıbetimiz temiz ve hayırlı olsun İnşallah. Allah'ın izni ile başlarım deyin hangisi sana daha iyi güzel geliyorsa onu diline dola.

Allah'a emanet ol deriz kalanlara ve gidenlere yani bir kişiden ve kişilerden ayrılırken Allah seni korusun her türlü kötülüklerden deriz, bir işin başında iş yapanı görünce Allah yardımcın olsun, işe başlarken Allah'ım işinin başında olanlara bizlere de yardım et, sabah uyanınca Allah'ım bu günü ümmeti Muhammede de ve bizlerede hayırlı kıl, Allah'ım tüm hastalara şifa ver bizlere de şifa ver. Allah'ım yolumuzu ümmeti Muhammede bizlere de açık eyle ve amin de. Kehf suresi 23. ayetinde- Hiç bir şey için, Allah'ın dilemesi dışında: "Ben yarın onu yapacağım deme" 24.Ancak Allah dilerse (yaparım de ). Ve unuttuğun vakit Allah'ı an ve "Umarım Rabbim beni, doğruya daha yakın olana eriştir" de.

Saygıdeğer okurlarım işte ayet, işte Yaradan'ın demiş olduğu Vahi Kur'an bize gayet açık ve net olarak anlatıyor bunlara riayet edersek korunuruz İnşallah.

Şimdi Kur'an bize mahvolmuş bağın bostanın nedenini açıklıyor 26. ayette.
26. Derken bahçeyi o halde görünce (tanıyamadılar ve) "biz yolumuzu şaşırmışız (galiba)" dediler. 27. (Akılları başlarına gelince ), "Hayır biz mahrum edilmişiz" (dediler.) 28. İçlerinden en dengeli olanı "Ben size "Allah yokmuş gibi hareket etmeyelim "dememiş miydim?" diye çıkıştı.

İşte böyle yaparım benim adımı anmazsanız sonu böyle olur der Allah, Kur'an da bize adının anılmamasının bize ne kadar çok zarar verdiğini mükemmel olarak izah etmiştir. Bize lafın sonu da başı da Allah ile başlayıp, Allah ile bitiren akıllı insandır. Nahl, 90. Allah yaptığınız her şeyi biliyor.

Saygıdeğer okurlarım eğer Kur'an'ın bazı dediklerine inanmıyor da, bazılarına inanıyorsan olmaz tamamına inanıp iman etmeliyiz. Birilerine inanıyorsan senin Müslüman olman imkansız çünkü Kur'an'ın tamamına inanmakla da olmaz inanıp, iman etmekle Müslüman olunur. Kur'an'ın tamamına inanmakla  iman etmek ikisinin seviyesi aynı olmalıdır. Yoksa Maun suresi 7 ayeti yazılmazdı buyurun okuyalım.

MÂ'UN SURESİ= 7-ayet burada anahtar "görme-gösterme-görünme" kavramıdır. İnsanlar görsün diye saçıp savuranlar Allah için zırnık vermiyorlarsa, üç ihtimal vardır.

Üç ihtimalde şunlardır.

1) Ya Allah'ın varlığına inanmıyorlar.
2) Ya Allah'ın gördüğüne inanmıyorlar.
3) Ya Allah'ın ödüllendirme vaadine güvenmiyorlar.

Doğrusu her üçü de çok vahimdir.

Saygıdeğer okurlarım, Allah biz kullarını A'raf, suresi 167. Nitekim Rabbin, Kıyamet Günü'ne kadar onların başına, kendilerini dehşet felaketlere uğratacak kimseleri bela edeceğini ilan etmişti. Unutma ki Rabbin cezalandırmada çok dakiktir; bununla beraber O, tarifsiz bir bağışlayıcı, eşsiz bir merhamet kaynağıdır. İşte böyle inananlar için hiç bir sıkıntı yok sadece inanmak mı hayır hayatımız yaşamımızda yaşamak Allah'ın yap dediklerini yapmakla olur.

Kurtuluşa ermek umuduyla saygıdeğer okurlarım tüm güzelliklerde buluşmak üzere Allah'a emanet olalım İnşallah.         

İzlenme: 185 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR