Son Dakika: Bu Cana Yardım Edecek Kimse Yok Mu? *** Gelibolu’da TSM Bahar Konseri Verildi *** Şehit Ağırman Gelibolu’da Toprağa Verildi *** 19 Mayıs Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı *** Gelibolu’da 19 Mayıs Törenleri Yapıldı *** Gelibolu’da Klasik Müzik Rüzgarı Esti *** Gestaş Boğaz Geçiş Ücretleri Zamlandı *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

‘Kanlı Yalı’ Yazarı Melis Büyükplevne

Gelibolu’lu yazar Melis Büyükplevne ile küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. Gelibolu Gaste köşe yazarlarından Melis Büyükplevne’nin ikinci kitabı ‘Kanlı Yalı’ kitapçıların raflarında ve internet sitelerinin ilgili bölümlerinde yerini alalı çok olmadı…

‘Kanlı Yalı’ Yazarı Melis Büyükplevne
Yayınlanma: 1.469 Okuma

Gelibolu’lu yazar Melis Büyükplevne ile küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gelibolu Gaste köşe yazarlarından Melis Büyükplevne’nin ikinci kitabı ‘Kanlı Yalı’ kitapçıların raflarında ve internet sitelerinin ilgili bölümlerinde yerini alalı çok olmadı.

Bizde hem sitemiz yazarlarından olan hem de Gelibolu’lu olan Melis Büyükplevne ile yeni kitabı ‘Kanlı Yalı’ üzerine küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

İlk kitabı Hayal-i Rüya ile adından çokça söz ettiren genç yazar ikinci kitabı Kanlı Yalı ile okurlarının karşısına korku ve gerilim konusunda yine iddialı bir şekilde çıkıyor.

Lafı fazla uzatmadan hemen söyleşimize geçelim…

Osman Okan: Gelibolu’lu yazar Melis Büyükplevne Hayal-i Rüya’dan sonra ikinci kitabı Kanlı Yalı ile karşımıza çıktı.

Osman Okan: Öncelikle hayırlı olsun. İlk kitabınız uğur getirdi demiştiniz, yeni kitabınız nasıl gidiyor?

Melis Büyükplevne: Çok teşekkür ederim. Evet, Hayal-i Rüya bana uğurlu geldi, Kanlı Yalı da şu anda güzel gidiyor. Beklediğimden daha fazla bir talep oldu.

Osman Okan: Bu seferki kitapta nasıl bir farklılık var?

Melis Büyükplevne: Öncelikle bu kitap daha korku-gerilim ağırlıklı olduğu için erkeklerin de ilgisini çekti. İlk kitabımda kadın karakterler daha baskındı, bu nedenden dolayı kitlesi biraz daha farklıydı.
Ama bunun zaten bilincindeydim. Bana sadece bir yorum çok komik gelmişti. İlk kitapta kendini hiçbir karakterle özdeştiremeyen bir erkek okurum vardı. “Yani, haliyle” dedim ve güldüm. Ama amacıma ulaştım. Hayal-i Rüya’dan sonra Gelibolu’yu gezmeye gelenler çok oldu. Bilinmeyen yönlerini anlattığımı söyleyip teşekkür edenler de çok mutlu etti beni.

Osman Okan: Gelibolu’lu olmanızın faydası sanırım.

Melis Büyükplevne: Evet, bundan dolayı da çok gururluyum.

Osman Okan: Peki, yeni kitabınızdan biraz bahseder misiniz?

Melis Büyükplevne: Kanlı Yalı, 1940’larda işlenmiş ve faili bulunamamış bir cinayeti anlatıyor. Cinayet, “Kanlı Yalı” adı verilmiş bir yalıda işlenmiş. Amerika’dan seminer için gelen bir Parapsikolog iki hevesli genç ile tanışıyor ve kendilerini bu yalıda büyük bir macera ve gerilimin içinde buluyorlar.

Osman Okan: Kulağa güzel geliyor. Nerede geçiyor peki hikaye?

Melis Büyükplevne: Yalının net bir yerini belirtmedim ama İstanbul’da geçiyor. Hayalimdeki yer bana kalsın. Okuyucu da kendi yerini kendi seçsin istedim.

Osman Okan: İlk kitap Gelibolu’da geçiyordu, ikincisi İstanbul’da, ya üçüncüsü?

Melis Büyükplevne: Aslında bir ara Gelibolu’ya geri döneceğim. Zaten Gelibolu’nun her zaman için büyülü ve gizemli bir yer olduğunu söylerim, bu nedenle döneceğim ama sıradaki kitabım sanırım bu serinin devamı olacak.

Osman Okan: Bu bir seri mi olacak?

Melis Büyükplevne: Aslında seri Dr. Andrews’un kaldığı Hotel Mystery’nin serisi gibi olacak ama daha fazla bir şey söylemeyeyim, henüz kitabı okumayanlar için ipucu vermeyeyim.

Osman Okan: Devamı için sanırım herkeste bir merak uyandırdınız. Üçüncü kitabınızı ne zaman çıkartmayı düşünüyorsunuz?

Melis Büyükplevne: Aslında tamamlanır tamamlanmaz çıkartmak isterim ama öncelikle yayınevi değişikliği olacak, sanırım transfer olacağım. O bir kesinleşirse daha net bir şey söyleyebilirim. Eğer ünlü olsaydım iki günde basılırdı kitap ama biliyorsunuz, böyle tanınmamış olunca üç senede anca basıyorlar kitabı.

Osman Okan: Maalesef günümüzde böyle bir tablo var. Hiç ümitsizliğe kapıldığınız oldu mu?

Melis Büyükplevne: Olmaz mı? Ama savaşmayı seviyorum. Ben zaten marka arayan okurlar istemem. Yine söylüyorum, asıl amacım gençlerin okuması. Mesela ilk kitabımda da yazdığım hedef kitleden aldığım yapıcı eleştiri ve fikirler benim için daha önemliydi. Bunlar hep motivasyon oldu. İmza günlerinde tanıştığım yeni insanlar, tanımadığım insanların kitabımı alması bana zaten en büyük hediyeydi. Ciddi anlamda para kazanmak isteseydim muhtemelen bırakırdım yazmayı.

Osman Okan: Para kazanabildiniz mi peki?

Melis Büyükplevne: Maalesef, hatta cebimden verdiğim paranın haddi hesabı yok ama hala bazı insanlar kitap hediye etmemi bekliyorlar. Eşim çok güzel bir söz söyledi. “Emeğin hediyesi olmaz!” diye. Kitabı yazan, emeği veren ben ama parayı kazananlar başkaları. Aldığım iki kuruş da zaten yeni kitabımın çalışmalarına gidecek. Türkiye’de böyle bir zihniyet var maalesef.

Osman Okan: O zaman umarız bu kitap size bereket getirir ve nice romanlarınızı okuma fırsatı buluruz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Melis Büyükplevne: En son Sardalya Festivali’nde düzenlediğimiz imza günü çok keyifli geçmişti, umuyorum yeniden bir araya gelme şansımız olur. Gelibolu’m bana her zaman uğur getirmiştir. Yeniden görüşmeyi iple çekiyorum ve herkesin desteğini bekliyorum.

Osman Okan: Röportaj için zaman ayırdınız, teşekkür ederim, Kanlı Yalı ve sonrasında başarılarınızın devamını dilerim…

(Eski Site Okunma Sayısı: 67856)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.