Son Dakika: Çanakkale’de Mozaik Piri Reis Haritası Yenilendi *** Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

1 Temmuz Kabotaj Bayramı

Pandemi ve müsilaj dolayısıyla deniz yarışmalarının yapılamadığı Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 95’nci Yıldönümünde Atatürk Meydanında bir tören gerçekleştirildi. Törende Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi…

1 Temmuz Kabotaj Bayramı
Yayınlanma: 587 Okuma

Pandemi ve müsilaj dolayısıyla deniz yarışmalarının yapılamadığı Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 95’nci Yıldönümünde Atatürk Meydanında bir tören gerçekleştirildi.

Törende Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve okunan İstiklal Marşının ardından törene katılan heyet denize açıldı. Protokol üyeleri tarafından ‘Deniz Şehitleri’ anısına denize çelenk bırakıldı.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir konuşma yaptı.

Özacar konuşmasında şunları ifade etti;

Sayın Kaymakamım, sayın Komutanım, değerli Gelibolulular, protokol üyelerimiz, sevgili öğrencilerimiz.

1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı dolayısıyla; tüm ulusumuzun ve denizcilik camiamızın bayramını kutluyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

Değerli Gelibolulular,

Hepinizin bildiği gibi ülke olarak Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprüyüz. Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevriliyiz. Birisi içinde bulunduğumuz boğaz olmak üzere iki önemli su yolu ve bir iç denizin sahibiyiz. Bugün Türkiye’nin denizlerdeki hakimiyetini, tam bağımsızlığının tescil edildiği anlamlı bir günün yıldönümünü gururla kutluyoruz.

Ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan Kabotaj Kanunu; Cumhuriyetin kazanımları ile birlikte denizcilik alanında Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda bir çok imtiyazlar sağlamış, siyasi ve ekonomik özgürlükler getirmiştir.

Kıymetli Hemşehrilerim,

Kurtuluş Savaşımızı müteakip, ekonomik bağımsızlığa yönelik adımlar atıldı. Bu adımlardan en önemlilerinden biri Kabotaj Kanunu’dur. 1 Temmuz 1926 tarihindeki bu kanunla, denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlendi. Bu kazanımlarla Türkiye, deniz vatanına da kavuştu. Bu sebeple bir kez daha minnet duygularımızla andığımız Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ruhları şad olsun diyorum.

Değerli Gelibolulular,

Bu anlamlı günde deniz şehitlerimizi de anmak isterim. Feragat ve fedakarlığın en büyük unvanı ve rütbelerin en yücesine ulaşan ve denizlerin engin maviliklerini kendilerine mezar edinen kahraman deniz şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Ruhları Türk denizciliğine rehber olsun.

Kıymetli Hemşehrilerim,

Bugün yeni bir mücadele vermemiz gerekiyor. Denizlerimizi sevmeli ve değerlendirmeliyiz. Unutmamalıyız ki denizleri en iyi değerlendiren ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Denize dönen her yüz ve her gönül bu ülke için büyük kazançtır. Çünkü deniz bereket ve refahtır. Dünyanın ünlü denizcilerini yetiştiren, ilk dünya haritasını çizen Gelibolulu Piri Reis’in memleketinden bir kez daha ifade ediyoruz ki, Barbaros Hayrettin Paşa’nın da söylediği gibi “Denizlere hakim olan, cihana hakim olur”

Diğer yandan, ekosistemin bozulması neticesinde kıyısında bulunduğumuz Marmara Denizi’nde ortaya çıkan “deniz salyası” bir başka deyişle müsilaj ile balıkçılık, denizcilik, turizm sektörleri bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Belediyemizin de üyesi olduğu Marmara Belediyeler Birliği’nin koordineli planlama ve çalışmaları, liyakatlı kişilerden oluşturulan bilim kurulunun uğraşları ile deniz yüzeyini kapsayan bu olumsuzluğu el birliği ile bertaraf edip, temiz denizimize yeniden kavuşabilmek hepimizin en büyük dileği.

Değerli Gelibolulular,

Deniz sevgisini kitlelere yaymalıyız. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız hepimizin ortak amacı olmalıdır. Unutmayalım ki denize ve denizciliğe verilecek önem ölçüsünde Türkiye Cumhuriyeti daha da büyüyecek ve güçlenecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile anıyor, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı kutluyorum. Denize emek ve gönül veren herkese, şahsım ve ilçe halkımız adına teşekkür ediyor, tüm denizcilerimize “denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun” diyorum.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.