Son Dakika Haberler

“128 Milyar Dolar Nerede” Sorusuna Cevap Geldi

“128 Milyar Dolar Nerede” Sorusuna Cevap Geldi
Okunma : 399 views Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, günlerdir gündemden düşmeyen “128 Milyar Dolar Nerede?” sorusuna cevap verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin ne olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Kavcıoğlu, “Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir” derken, söz konusu döviz işlemlerinin, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Kavcıoğlu, “Döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını, protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu” dedi.

Kavcıoğlu ayrıca, “Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir” derken “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde son derece şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmaktadır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)