Son Dakika: Arıtılmış Su Fiyatlarında İndirim Yapıldı *** Başkan Ertuğrul Köy Ziyaretlerini Sürdürüyor *** Çanakkale’de 50 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı *** Hava Sıcaklıkları Konusunda Uyarı Yapıldı *** 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Törenleri *** Kan Kokan Yasa Teklifi Geri Çekilmelidir *** WhatsApp Haber Hattı: 05437951277

1915 Çanakkale Köprüsü Ambulansa da Polise de Ücretli

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Yap-İşlet-Devret modeliyle Güney Kore – Limak ortaklığı ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde ambulans ve polis araçlarından ücret alındığını açıkladı. Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın..

1915 Çanakkale Köprüsü Ambulansa da Polise de Ücretli
Yayınlanma: 296 Okuma

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Yap-İşlet-Devret modeliyle Güney Kore – Limak ortaklığı ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde ambulans ve polis araçlarından ücret alındığını açıkladı.

Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine, Bakan Koca’nın ambulansların hasta nakli ve vakaya gidiş-dönüşlerinde köprü ücreti ödediği şeklinde açıklama yaptığını bildirdi.

Özgür Ceylan, polis araçları ile ilgili olarak da edindiği bilgiye göre Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü, Köprü Koruma Büro Amirliğine bağlı ekip araçları dışında kalan polis araçlarının köprü geçiş bedeli ödediği yönünde bilgi aldığını açıkladı.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 1915 Çanakkale Köprüsü için 2023 yılında en düşük araç geçiş ücretinin yüzde 122,5 artarak 200 liradan 445 liraya yükseldiğini bu köprüyü kullanan ambulans ve polis araçlarının da geçiş ücreti ödediğini açıkladı. Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesine, Bakan Koca imzası ile verilen cevapta, “Hasta nakil, vakaya gidiş/dönüş durumlarında ambulans geçiş ücreti ödemektedir” denildiğini bildirdi.

Özgür Ceylan verilen cevapta, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 3996 sayılı Yap İşlet Devret Kanunu kapsamında yapılmasının bahane edilerek, sadece “acil vakalar ile trafik kazalarına müdahale amaçlı ambulansların giriş ve çıkışlarında” ücret alınmadığının bildirildiğini belirtirken, “Ancak verilen cevaptan anlaşılıyor ki, sadece köprü üzerinde meydana gelen trafik kazaları ve yine köprüde meydana gelmesi muhtemel acil vakalarda köprüye giren ambulanstan ücret alınmıyor. Köprüden geçen diğer tüm ambulanslardan ücret alınıyor” dedi.

Polis Köprü Geçişi İçin Bütçe Ayırdı

CHP’li Özgür Ceylan, polis araçlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada da, “Edindiğimiz bilgiye göre Köprü Koruma Büro Amirliği araçları -ki köprü üzerinde görev yapmaktalar- dışında kalan araçların köprüden geçişi için Emniyet Müdürlüğü ayrı bütçe ayırmış. Yani polis araçları da köprü geçişlerinde ücret ödemekte” dedi.

Özgür Ceylan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 71’inci maddesinde Geçiş Üstünlüğü bulunan araçların tanımının net olduğunu ifade ederken, “Bu maddede bahse konu olan araçlar, cankurtaran araçları, yaralı ve acil hasta taşıyan araçlar, emniyet araçları, itfaiye ve orman yangınına müdahale eden araçlar, afet ve acil yardım araçları. Bu araçların geçiş üstünlüğü vardır. Ancak köprü geçişinde yasayla tanınan Geçiş Üstünlüğü hakkı, köprü ücretine takılıyor. Bu kabul edilemez. Şirketler kanundan üstün olamaz” diye konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.